Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

67 журналисти и служители в медии са загинали по време на работа тази година

2 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Войната на Русия срещу Украйна, хаосът в Хаити и и увеличаващото се насилие от престъпни групи в Мексико са допринесли за рязкото увеличаване на броя на журналистите, загинали по време на работа през 2022 г.

Според доклада на Международната федерация на журналистите (МФЖ), цитиран от АП, през тази година 67 журналисти и служители в медии са загинали при изпълнение на служебните си задължения.

През миналата години те са били 47. Тази година в Украйна са намерили смъртта си най-много представители на медии - 12, - главно през първите седмици на руското нашествие.

Базираната в Брюксел МФЖ констатира също, че понастоящем 375 журналисти пребивават в затвори по света заради работата си. Те са най-много в Китай, вкл. Хонконг, Мианма и Турция. В доклада на МФЖ за миналата година лишените от свобода журналисти са били 365.

Във връзка са увеличаването на броя на убитите медийни работници МФЖ и правозащитни групи приканват правителствата по света да вземат конкретни мерки за опазване на живота и здравето на журналистите и за гарантиране на свободна журналистика.

"Липсата на действия само насърчава онези, които се стремят да потискат свободното разпространяване на информация и да подкопават възможностите на хората да държат сметка на своите ръководители", заявява генералният секретар на МФЖ Антони Беланже.

Международната федерация на журналистите представлява 600 хиляди медийни професионалисти от синдикати и сдружения в над 140 страни. Докладът е публикуван в навечерието на Международния ден на ООН за правата на човека, посочи АП.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Светът не е свободен и журналистиката не може да го направи такъв. Всеки журналист трябва да се подготвя за своя репортаж, интервю, новини, като събира информация за мястото, на което отива. След това не бива да се подценяват и условията, които всяка страна, всяко правителство поставя пред медите.

    В Китай бяха изтрити профили и закрити социални мрежи, които открехват завесата на света за страната, режима и икономиката й. Всички филми, които са снимани там, са правени само с разрешението на управниците.

  2. Ощавен маркиз
    #1

    Поклон пред жертвата и светлата памет на тези "безименни" жени и мъже! Колкото и да е оплювана журналистиката, откакто съществува /веке 420 години след първия вестник в Страсбург/, никой учЕн или "прост" гражданин не може да отрече, ЧЕ в хисторията на Чилячеството са били ИЗТРЕПАНИ ... 100 пъти повеке журналисти, отколкото дипломате? Въпрос с повишена "трудност", нале.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.