Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

68 на сто от юристите са за прокурорски арест до 7 дни

0 коментара

Шестдесет и осем на сто от юристите, анкетирани от Националния център за изследване на общественото мнение, допускат опасни престъпници да бъдат задържани до седем денонощия. Това сочат данни от осмия кръг на традиционния изследователски проект "Експертното мнение на българските юристи", цитирани от БТА. Изследването е направено сред 500 юристи.

Юристите, които са против възможността прокуратурата да има правомощия да задържа опасни престъпници до седем денонощия без начална съдебна санкция са 27 процента.

Идеята прокуратурата да задържа на 7 дни бандити без санкция на съда бе лансирана неотдавна от зам.главния прокурор Христо Манчев. Тя бе подкрепена и от МВР, които в началото на разследването трудно биха могли да представят доказателства за пред съда, който постановява постоянна мярка задържане под стража след изтичане на 24-часовия полицейски и 72- часовия прокурорски арест. Заради липсата на доказателства съдът пуска заподозрените на свобода, а по-късно те не могат да бъдат открити.

Оперативността, бързината и ефективността на следствените действия са сред основните аргументи в подкрепа на тезата за разширяване на правомощията на прокуратурата. Според юристите първите няколко дни са решаващи за набиране на доказателства и понякога три денонощия са недостатъчни.

Почти една десета от юристите посочват, че при нарастващата престъпност в страната подобна мярка е оправдана и ще подобри борбата с престъпността.

Основният аргумент против идеята е, че това би могло да доведе до злоупотреби, произвол и превишаване на правомощията, както и че противоречи на Европейската конвенция за правата на човека и на българската Конституция.

Една четвърт от интервюираните юристи приемат безусловно идеята "бивши прокурори, следователи и полицаи да не могат да се явяват като защитници по наказателни дела", а две трети от респондентите са твърдо против. Основен мотив на отговорилите положително е, че съществува реална опасност от сблъсък на интереси. Половината от обявилите се против тази идея смятат, че приемането ѝ ще ограничи конституционното право за свободен избор на работа и ще доведе до професионална дискриминация.

Юристите не дават категоричен отговор на въпроса от къде да се финансират политическите партии в България. Двадесет и осем процента от тях са за запазване на сегашните източници на финансиране на партиите, двадесет и шест процента подкрепят идеята на политолога Иван Кръстев избирателят да получава ваучер, с който да гласува и така да подпомага финансово избраната от него партия. На трето място - 17 процента от юристите, са посочилите възможността партиите да се финансират изцяло от държавния бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.