Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

7 000 лв. месечна заплата си определил шефът на Комисията за незаконно имущество

62 коментара
7 000 лв. месечна заплата си определил шефът на Комисията за незаконно имущество

Председателят на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност получава 7 000 лева месечна заплата, а членовете на комисията – по няколко хиляди лева, съобщи в сряда председателят на Сметната палата проф. Валери Димитров като илюстрация на разликата между законосъобразно и целесъобразно изразходване на бюджетни средства.

Така определената огромна заплата не е в нарушение на закона и не е единственото прекомерно възнаграждение, което ръководители на държавни ведомства са си определяли, обясни председателят на палатата. Той представи пред журналисти отчета на палатата за работата ѝ през 2005 г.

Проф. Стоян Кушлев, който бе избран от парламента да ръководи създадената миналата година комисия, не бе открит за коментар как и защо е била формирана заплатата му в този размер. Тя е в пъти по-висока от заплатите на президента, на председателя на Народното събрание и на министър-председателя. Счита се, че тримата най-висши хора в държавната власт са и най-високо платените от бюджета.

Преди да стане депутат в предишния парламент от квотата на НДСВ, проф. Кушлев ръководеше Българския ловно-рибарски съюз.

В извършените проверки миналата година палатата е констатирала 122 нарушения по Закона за обществените поръчки, като 102 от тях са в общините, съобщи още проф. Димитров.

Според него най-честият случай е на разделяне и раздробяване на поръчките под изискуемия праг по закон. По този повод са отправени 112 сигнала за нарушения към Държавната финансова агенция.

Председателят на палатата каза още, че пре одитите са констатирани слабости в работата и разходването на средства от Висшия съдебен съвет, Държавната комисия по хазарта, инспекторатите на министерствата и в общините.

При одита за периода от 1 януари до 30 юни 2005 г. във ВСС е констатирана промяна на параметрите на бюджетните разходи на Върховния касационен съд и на администрацията на ВСС по отношение ремонта на Съдебната палата.

В дейността на Държавната комисия по хазарта е установено, че не е упражняван достатъчен контрол на хазартната дейност и че са издадени 66 разрешителни за дейност, без да се изискват всички необходими по закон документи.  

При одитите на дейността на инспекторатите към 14 министерства за периода 5 ноември 1998 г. - 30 септември 2005 г. е констатирано, че не е дефинирана ролята на инспекторатите като инструмент за контрол към даден министър, не са конкретизирани функциите и видовете контрол.

При проверката на общините е установено, че системите за финансово управление и контрол в тях като цяло са изградени, но не са достатъчно надеждни, което е предпоставка за незаконосъобразни разходи по бюджетните средства.

При одита на таксата за битови отпадъци за 2004 г. и 2005 г. в 264 общини Сметната палата е установила в 10% от тях по-голям размер на таксата за битови отпадъци, несъобразен с разходите в план-сметката, което пък е довело до утежняване на задълженията по такса смет на населението.

Констатирано е също в 22% от общините несъответстващо на законовите изисквания отчитане на приходите и разходите.

В 26% от общините са допуснати нарушения при възлагането на дейностите по чистотата.

Одитът в Здравната каса е установил, че неизградената ѝ интегрирана информационна система затруднява контрола върху здравно осигурителните плащания, а системата за контрол по диспансеризацията позволява дублиране на регистрации и дейности.

При проверката на усвояването на предприсъединителни фондове до 2004 г. е установено, че във всички изпълнителни агенции по програма ФАР предварителният контрол не е достатъчно ефикасен, не гарантира законосъобразността на тръжните процедури.

Констатирано е също така при проверка на дейността за опазване на културното наследство, че то не е приоритет за органите на изпълнителната власт и между тях липсва координация.

В 221 общини е проверявано разходването на средствата за бедствия и аварии и са констатирани нарушенията в 7% от случаите. Валери Димитров каза, че се извършва проверка на рискови сделки с апорт на имоти в 18 общини, сред които и Столичната община. Очакват се резултати през януари, като Димитров предположи, че тези резултати ще бъдат много интересни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

62 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. esme
    #63

    Може ли това недоразумение Кушлев - бивш шеф на Ловно-рибарския съюз, да отговаря изобщо за такава работа? Затова и цялата им работа на тая комисия е такава. Но изглежда е много удобен на червените кръгове...

  2. Петков
    #62

    Браво.Чудесно Кушлев.Това е комунист в действие.Този изрод не се срамува от това,което е направил.Не знам по какво е "професор",но че си мени боята е ясно.Няма бивши комунисти.

  3. Ха -ха
    #61

    Кушлев си е определил заплата от седем хиляди лева. Бандитите, с които трябва да се занимава вдигнали мизата на осем хиляди.Сега на ход е Кушлев.

  4. Zaek
    #60

    ...vyrshi chudesa ot mazna hrabrost ...

  5. Орлин
    #59

    Предлагам да се направи комисия за разследване на нецелесъобразните действия на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност. И аз да съм и председател, ако може.

  6. npa
    #58

    Ашколсун бе!

  7. бедния
    #57

    ТИЯ ЧУКУНДУРИ ОТ ТАЯ КОМИСИЯ НЕ СА ПИПНАЛИ НИТО ЕДИН ПРЕСТЪПНИК И НЕ СА МУ ВЗЕЛИ ПАРИТЕ НО МОГАТ ДА СИ РАЗДАВАТ КОСМИЧЕСКИ ЗАПЛАТИ.ТОВА Е КОРУПЦИЯ В ДЕЙСТВИЕ И ТО ПО ЗАКОНЕН НАЧИН

  8. аз
    #56

    и още как

  9. Бодил
    #55

    Моля ти се,вземи ме да ти помагам, аз и на 6000 се съгласявам!

  10. заплатоплащач
    #54

    Ако това е вярно (защото звучи като виц), този чукундур трябва всяка вечер да бъде показван в "Лека нощ, деца!" като пример за видиотяване, настъпващо ако не се ядат моркови и зеле ( той разбира от зайци)и ако не се изпива млякото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.