Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

73% от работодателите не използват държавните програми за заетост

0 коментара

73% от работодателите въобще не са се възползвали от преференциите, които предоставя закона за насърчаване на заетостта или програмите за наемане на безработни на социалното министерство. Това показват данните от изследване сред 7200 работодатели, осъществено от агенция "Алфа рисърч" по поръчка на агенцията по заетостта.

В сравнение с миналата година, изследването отчита 9% ръст на фирмите, които биха наели стажанти. 39% от запитаните тази година заявяват, че биха наели обучени безработни да стажуват. Над 60% от работодателите обаче не биха приели на стаж обучени безработни лица.

22% от работодателите са склонни да използват бюрата по труда за наемане на персонал срещу 19%, които изобщо не биха използвали услугите на държавата. Голяма част от фирмите искат готова база данни от бюрата по труда не само за да наемат нов персонал, но и за да подменят стария с по-квалифициран.

Работодателите предпочитат да инвестират в квалификация на работниците и по-малко в разширяване на персонала, определи като извод от изследването шефката на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова.

26% от анкетираните заявяват, че най-ефективни резултати в развитието на бизнеса биха постигнали чрез инвестиции в обучение на работниците. Едва 12 на сто смятат, че инвестициите в разширяване на персонала ще доведат до по-ефективни резултати.

В същото време 53% от работодателите са декларирали намерение да наемат нови служители през следващата година, но едва една-пета от тях смятат за твърде вероятно това да се случи на практика. Разширяването на пазара на фирмата е посочено като най-важното условие за разрастването на персонала.

Изследването е показало още, че най-много се търсят работници със средно образование, но с добра квалификация. На подобни позиции се реализират и голяма част от висшистите, въпреки образованието си, като по този начин изместват от пазара на труда по-неквалифицираната работна сила.

Най-много се търсят квалифицирани производствени работници, следвани от нискоквалифицираните и персонала, зает с услуги, охрана и търговия.

Според данните на "Алфа рисърч", фирмите предпочитат да наемат служители с опит в дейността. Това изискване вече се превръща в императив на пазара на труда и поставя в неизгодна позиция продължително безработните, коментира Боряна Димитрова.

Като най-ефективна сфера за инвестиране българските работодатели все още определят машините и оборудването - 33%. 28 на сто посочват високотехнологичното оборудване и само 18 % - специализирания софтуер.

Изследването отчита още двойно увеличаване през последните две години на дела на фирмите, според които има подобрение на бизнес средата. 48 % от запитаните са посочили, че бизнесът им се развива добре и се разширява и едва 8 % смятат, че бизнесът им се влошава. Според 38% няма особен напредък в развитието на бизнеса им.

Две трети от фирмите са оптимисти - 67% очакват техния бизнес да се подобри. Влошаване очакват само 5% от анкетираните, а 23 на сто не очакват промяна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.