
75 затворници в американската морска база в Гуантанамо са обявили гладна стачка в понеделник, съобщи Ройтерс. Те се присъединили към малцината, които отказват да поемат храна и се захранват насила от август миналата година насам, заявява военен служител, цитиран от телевизия СиЕнЕн.
Командир Робърт Дуранд, говорител на операцията по задържане в Гуантанамо, определи гладната стачка като опит от страна на затворниците да привлекат вниманието на медиите и да упражнят натиск върху Съединените щати да освободят около 460 мъже, задържани там като вражески бойци.
Затворниците се броят за участници в гладната стачка, ако пропуснат девет последователни хранения, а повечето от 75-те преминаха тази граница в неделя, каза Дуранд, цитиран от СиЕнЕн. Повечето отказват да се хранят, но продължават да пият течности, допълни той.
Една от групите, които гладуват в момента, е била насилствено хранена чрез сонда през носа, а трима други затворници отказват да ядат от 8 август, коментира Дуранд.
Гладните стачки избухват периодично от момента, когато първите заподозрени затворници от Ал Кайда и талибаните бяха отведени в американската база в Югоизточна Куба през 2002 година.
Дуранд заяви, че настоящата стачка може би е синхронизирана със серията от изслушвания, предвидени за юни от американските трибунали по обвинения за престъпления в Гуантанамо, които формално се наричат комисии.
“Новата гладна стачка вероятно е координирана, но краткотрайна. Усилията са насочени тя да съвпадне с изслушванията на военните комисии, планирани за следващите няколко седмици, тъй като прокурори и журналисти обикновено идват в Гуантанамо, за да наблюдават процедурата,” посочва в писмо Дуранд.
Той каза, че това може също да е свързано с инцидента на насилие в лагера на 18 май, когато двама затворници са се опитали да се самоубият с предозиране на резервни лекарства. Още няколко атакували охраната, която нахлула в общите помещения, за да предотврати опит за обесване.
Правозащитни организации продължават да критикуват безсрочното задържане на чуждестранни граждани в Гуантанамо. Президентът Буш заяви наскоро, че иска да закрие затвора, но служителите от администрацията твърдят, че хората в затвора са опасни и трябва да останат затворени някъде другаде, ако не в Гуантанамо.
Военни източници посочват, че 287 затворници в Гуантанамо са освободени или пренасочени към други правителства, а преговорите за връщането по родните места за доизлежаване на наказанието на над 100 други продължават.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент