Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

8 млрд. лева за модернизация на армията. Какви са рисковете пред поредния план?

6 коментара
8 млрд. лева за модернизация на армията. Какви са рисковете пред поредния план?

Инвестиционнатa план-програма с 12 проекта за модернизацията на армията е на финалната права и служебното правителство ще я остави на следващия парламент, който ще трябва да я приеме, и евентуално следващото управление ще започне изпълнението ѝ.

Служебният военен министър Димитър Стоянов съобщи пред бТВ, че финансовата ѝ рамка се движи около 6-8 млрд. лева.

“За съжаление, нагаждаме нашите бойни способности спрямо наличните финансови средства, а не би трябвало да е така. Убеден съм, че имам подкрепата от Министерския съвет и се надявам инвестиционната план-програма в рамките на 6 – 8 милиарда лева да влезе в следващо Народното събрание. Цените растат с всеки изминал ден, ако се забави реализирането на проектите, те поскъпват“, коментира министър Стоянов.

По спешност

България спешно трябва да смени съветското оборудване, на което все още разчита. За да го поддържа, България досега лавираше между Русия, Украйна и Беларус. След началото на руската война в Украйна и трите опции вече не са на масата и трябват бързи решения.

Това е поредният план в МО. Повечето досега остават на хартия заради лошо планиране, липса на средства и достатъчно административен капацитет в МО.

Спешните проекти са ясни от години, но провеждането им затъва в процедури и различни интереси.

Много често те се подготвят с години, а после става ясно, че допуснати грешки в заданията им ги обричат на неуспех. Символен е най-спешният проект за армията – закупуването на нови бронирани машини за Сухопътните войски. Той се провали, след като всички експерти предупреждаваха с месеци, че бюджетът на проекта не може да покрие заложените в него изисквания.

Други проекти пък се подготвят с години и така и не стартират реално. Пример е проектът за купуването на нови 3D радари.

Приемственост и капацитет

За да се реализират скъпите военни сделки, е необходим консенсус и приемственост между правителствата, която досега често се губи.

По тази програма работи и последният кабинет на Кирил Петков, като не е ясно дали има някакви размествания по нея.

Идеята е сделките да се плащат разсрочено, като и в това отношение е необходимо да бъдат заложени реалистични финансови рамки.

Риск пред модернизацията е и способността на МО да управлява едновременно много проекти. За това е ключово приоритизирането на проектите и доброто планиране.

Системен проблем през годините е и липсата на точни разчети за поддръжката и експлоатацията на новата техника. Без тях има опасност каквото и оборудване и въоръжение да бъде закупено, да не се използва ефективно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #6

    най-важно е да поддържаме мигчетата докато не се разпаднмат окончателно!

  2. Bлaдo
    #5

    глобявям те, пэШлюха! - без! бонус за последен, затрупващ коментар. ... Па и на българин ми се правиш, пи3достанска cвиньо :-))) ... И по темата: чии ли три поредни правителства за последните 12 години трябва да въдат съдени за това, че нужните ни 8 млрд., вместо да са българския военен бюджет,... са в руския...?

  3. mediaman
    #4

    Рискът е един - русофилските меке рета. Днес реват за газа, утре за Миг- овете. Виждат се отдалече, сър! Устата им лигава, гАзът им-червен и блеят в северна посока.

  4. F16
    #3

    Има ли МО необходимия капацитет и кадри? Закупуването на скъпа военна техника, не означава че тя ще бъде ползвана ефективно и по предназанчение. От мои наблюдения съм останал с впечатление, че военните визмат едни големи заплати, но без достатъчно покритие и особени заслуги.

  5. Bлaдo
    #2

    то хубаво..., ама тия 8 милиарда бОковите правителства вече ги подариха на пут-руската армия... (то не беха газ-потоци - 3 млрд; то не беха "аЭц"-и - още 3 млрд..., то не беха уж-ремонти на драндулети - още милиарди............

  6. мила
    #1

    С какво се занимава Боко 12 години. Тогава нямаше ли армия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.