
Анализът на Министерството на здравеопазването показва, че 80 процента от повикванията към Спешна помощ на Черноморието всъщност не са спешни или животозастрашаващи. Най-чести сред тях са повикванията за стомашно-чревни оплаквания, респираторни инфекции на дихателните пътища, обриви, слънчеви изгаряния, както и пациенти, самонаранили се, употребявайки алкохол. Това съобщи в петък зам.-здравният министър Мирослав Ненков пред Дарик радио.
В момента по Черноморието работят 11 мобилни, 4 стационарни и 3 екипа в лечебни заведения. Мобилният екип се състои от лекар и сестра или фелдшер и сестра в автомобил. Отделно в Центъра за спешна помощ остава екип, който е на място и може да бъде потърсен от човек, който е дошъл до центъра сам.
“В Несебър имаме 2 мобилни и 1 стационарен, в Поморие – 1 мобилен и 1 стационарен, в Бургас – 5 мобилни екипа и 3 спешни отделения в многопрофилните болници в града, в Созопол – 1 мобилен, 1 стационарен, в Приморско – 1 мобилен, а в Царево – 1 мобилен и 1 стационарен екип. Разпределението не е случайно. То е направено на базата на нуждите и на базата на повикванията, анализирани през годините“, обясни Ненков.
“Искрено се надявам да не се налага да се увеличават екипите. Това би означавало, че имаме увеличаване на повикванията. В случай на нужда, разбира се има възможност за реакция и може да се пренасочат екипи. Това е практика, която е правена в предишни години. Не смятам, че има нужда в момента от засилване на спешната помощ по южното Черноморие“, коментира той.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент