Как големият френски скулптор Огюст Роден (1840-1917) е създавал произведенията си, разкрива изложбата "Метаморфози" в Националната художествена галерия (НХГ). Официалното откриване е в четвъртък, а за посетители ще е отворена четири месеца - от 30 май до 15 септември, съобщи в сряда директорът на НХГ Бисера Йосифова.
Шестте секции на изложбата представи кураторът от френска страна Софи Биас-Фабиани, уредник в музея "Роден", който предоставя безвъзмездно творбите за изложбата у нас - 80 скулптури от гипс и бронз и 20 рисунки с молив и акварел.
В първата секция зрителите се запознават с фигури от монументалната творба на Роден "Портите към ада". Между тях са прочутата композиция "Мислителят", която изобразява както Данте, така и автора като създател, и "Ева", вдъхновена от "Робите" на Микеланджело.
"Свети Йоан Кръстител" и монументална версия на "Крачещият мъж", отлята от бронз, с тегло около половин тон, и отделни елементи от творбите, са сред акцентите в раздела "Фрагментация на фигурите".
"Минотавърът", "Ирида", "Кентавърката" са между "илюстрациите" на ключовия за Роден метод асамблаж (съчетания от различни фигури или елементи от тях) в едноименния раздел от изложбата.
Кракът на "Мислителят", дясната ръка на "Музата на Уислър" и други се превръщат в самостоятелни скулптури, поставени върху специални постаменти в секцията "Ролята на цокъла".
След 1900 г. уголемяването заема значителна част от творчеството на Роден - показано е в петия раздел на "Метаморфози".
Шестият е посветен на рисунките, които не са предназначени за публика и са показвани чак след 1900 г., обясни Софи Биас-Фабиани.
Като българско-френски културен празник определи изложбата френският посланик Ксавие Лапер дьо Кабан.
"Това е третата голяма френска изложба в НХГ след Дега и Албер Кан и втората, която ще имам честта да открия заедно с премиера Пламен Орешарски. Миналата година открихме експозицията на Жул Паскин, който е български и френски автор. Тази изложба е повече френска, но важното е, че Роден е бил вдъхновител на много български скулптори и догодина ще има изложба на ваши автори - от миналия век и съвременници, в музея "Роден". Целта е да покажем как двете култури взаимно са си влияли и са се обогатявали", каза дипломатът.
Борис Данаилов, куратор на "Метаморфози" от българска страна, отбеляза, че изложбата се вписва в десетилетната традиция в културните отношения между България и Франция да се правят големи изложби, които са скъпи и изискват много усилия, за да се представят за първи път у нас първокласни творби.
"Такива изложби се подготвят и осъществяват в продължение на няколко години и това не съвпада с ритъма на политическите промени в България. Затова няма значение кой е започнал процеса и кой го е завършил - ценни са усилията, влагани през цялото време от всички екипи", посочи Данаилов.
Изложбата струва 370 000 евро, 200 000 евро е наемът за произведенията, но музеят "Роден" ги предоставя безвъзмездно. Останалата сума си поделят българското Министерство на културата, посолството на Франция, Столичната община и три фирми спонсори", каза в отговор на въпрос Давид Вайзман, културен аташе на Франция у нас.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
ама нищо не казвате за прочутите крака на колосът от родос:)