Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

86 566 македонци са получили български паспорт за последните 15 години

Интересът се увеличава през последните три години

39 коментара
86 566 македонци са получили български паспорт за последните 15 години

През последните три години е регистрирано рязко увеличаване на броя на македонците, които са станали български граждани. Това показват данните, предоставени от Министерството на правосъдиетопо искане на информационната агенция БГНЕС.

Дори в годините, когато светът беше затворен от пандемията от коронавирус, през 2020 и 2021 г., броят на македонците получили българско гражданство е в пъти по-голям от този от предишните години.

Само през 2020 г. техният брой е над 9000 души, а през 2021 г. е 7692. Това е близо половината от всички получили българско гражданство 15 167 душипрез миналата година.

За сравнение в периода 2013-2019 г. между 1867 и 6193 македонци годишно стават български поданици.  И в този период броят на жителите на СевернаМакедония получили български паспорт е много по-голям спрямо граждани от други държави.

За последните 15 години броят на македонците с български паспорт е 86 566 души, което е над половината от всички получили българско гражданство - 162 865 души. Македонските българи са над три пъти повече от представителите на следващата страна в списъка – Молдова.

Към днешна дата чакащите за издаване на указ за получаване на българско гражданство македонци са близо 3500 души.

Данните показват, че най-голям е интересът към българското гражданство в страните, където исторически са живели и живеят големи български общности.

Веднага след Северна Македония по брой получено българско гражданство се нарежда Молдова, където още в края на XVIII и началото на XIX век се преселват много българи. 26 161 жители на тази бивша съветска република днес са с български паспорти.

Броят на украинските българи получили български паспорт е на половината на молдовските – 14 391.

Българско гражданство са получили и 9494 наши сънародници в периода 2007 - 2021 г., които живеят в Сърбия, предимно в Западните покрайнини.

В Албания, която зачита правата на българите, за разлика от някои свои съседи в Западните Балкани, и традиционно има добри отношения с нас, 5732 души са получили български паспорти.

Останалите държави, в които българското гражданство се цени, са Армения, Ливан, Ирак, Сирия, Афганистан, Виетнам. За посочения период средно по няколко десетки граждани на тези държави са се сдобивали с български паспорт.

Малко по-голяма е бройката при Русия и Израел, където говорим за по няколко стотин на година, които са станали български граждани. Любопитното тук е, че сред руснаците, получили български паспорт има много евреи, а сред израелските граждани – много от Русия. Те обикновено имат свой бизнес или ваканционен имот у нас. Най-известният пример е може би на състезателката по фигурно пързаляне Александра Фейгин, която представи страната ни на Зимните олимпийски игри в Пекин.

Общо 16 591 чуждите гражданиса подали молба за придобиване на българско гражданствопрез 2021 г. По държави те се разпределят така: Република Северна Македония - 3447 броя; Република Молдова - 3055; Русия - 1308; Израел - 294; Украйна - 3190; Турция - 1636; Албания - 1585; Сърбия - 1271; Ирак - 43; Армения - 78; Афганистан - 26; Ливан - 43; Сирия - 142; Виетнам - 18 и други – 455.

Съгласно разпоредбата на чл. 13, ал. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на Глава пета от Закона за българското гражданство молбите и предложенията за промяна на гражданството се приемат и регистрират в Министерство на правосъдието. За приемането и регистрирането им лицата запазват предварително дата и час чрез автоматизираната информационна система.

Към настоящия момент чрез предоставения чрез автоматизираната информационна система график са резервирани часове за подаване на документи и провеждане на интервю до 30юни 2022 г.

Едновременно с това лицата имат възможност да подават документи за промяна на гражданството си, освен в Министерството на правосъдието, и в дипломатическо или консулско представителство на България в чужбина. Те постъпват в Министерството на правосъдието чрез дирекция „Консулски отношения“ към Министерството на външните работи. В тази връзка не е възможно да се предоставиинформация за чуждите граждани, които очакват да получат българско гражданствокъм момента, се казва в отговора на правосъдното министерство до БГНЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #39
  2. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #38
  3. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #37
  4. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #36
  5. Анонимент
    #35
    Отговор на коментар #30

    Маке - какво ти е ОК след като се казва, че и Дамян Груев е Гоце Делчев и Яне Санданки са българи. Защо някои са държали на автономия ли? - По това време Царство България вече се е обединило с автономната област Северна Румелия, където живеят основно българи, в обща държава против волята на Великите сили, които са против (особено Русия) създаването на по-голяма държава на Балканите. Такава е и официалната политика на България спрямо македонските българи - да стимулира създаването на автономна Македония

  6. Влад
    #34
    Отговор на коментар #32

    Има исторически факти, документи - те да не се крият и фалшифицират, а вече всеки може да си ги интерпретира по своему, както иска. И нищо не пречи и Св. Св. Кирил и Методий, и Св. Климент, и цар Самуил, и Гоце Делчев да се честват заедно. Имаме различния, но все пак имаме и обща история. Което е нормално за съседи по целия свят.

  7. Коментарът е изтрит в 17:10 на 21 февруари 2022 от автора.
    #33
  8. Влад
    #32
    Отговор на коментар #23

    Това, че българската държава (не говорим за Каракачнов, или някой частен гражданин, а за официалната позиция) не прзнава , че има македонска нация и македонски език е пълна лъжа. Вето няма. Има изискване да се спазва договора за приятелство. Кажи ми ти сега как се казва книгата на братята Миладиновци? Защо я издавате без оригиналното заглавие "Български народни песни"? Това е фалшификация. Защо издавате "Железният светилник" на Димитър Талев (голям бъларски писател, родом от Прилеп), като навсякъде

  9. Splatterhouse
    #31
    Отговор на коментар #18

    Мекееееее, не ми обяснявай как България не признавала Македония и се мешела във вътрешните й работи защото по този начин чрез това разделение ти само доубиваш Българщината. Разбери го! Ние всички сме Българи! Съвета ми е да спреш да гледаш на Македония като на Македония и да започнеш да говориш за една обща обединена България! Това е целта на играта. А не да ми ревете за измислената Македония, която до вчера беше Българска територия. Има само 1 правило - България да живее и да пребъде което щв рече

  10. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #30

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.