Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

93% от дюните в Шабленско липсват в кадастъра. Екозащитници питат защо

1 коментар
Дюни край Тузлата, които липсват в кадастъра, сн. "Зелени закони"

Нова порция невписани в кадастъра на пясъчните дюни в България защитени зони изнесе организацията "Зелени закона" във вторник. Този път данните са за това, че 93 на сто от установените образувания в община Шабла, по неясна причина, лисват в картите. Природозащитниците са поискали среща с представители на министерствата на околната среда, на регионалното развитие и на туризма, за да се установи защо се случва така и какъв е проблемът.

Организацията от месец юни изнася резултатите от проучването си "По следите на "невидимите" дюни", което установи, че половината от пясъчните образувания не присъстват в кадастъра. След това бяха представите конкретни случаи с плажовете "Нестинарка", "Приморско" и "Перла", а от обяснения на регионалното ведомство стана ясно, че бъркотията с кадастъра на дюните е пълна – има различни карти, някои дюни са вписани като плажове и прочие.

Затова и природозащитниците настояват за среща за решаване на проблема като отново оповестиха липсващи в картите дюни – този път в община Шабла.

Проверката установява, че всички плажове там попадат в европейската екомрежа "Натура 2000", заради което през 2012 г. дюните са били картирани по проект на екоминистерството.

"Съгласно тези проучвания пет просторни комплекси от бели и сиви дюни има на плажовете срещу Шабленската тузла, Шабленското и Дуранкулашкото езеро, до Крапец  и на север от Дуранкулашкото езеро.  Тези дюни са описани в формулярите на защитените зони "Езеро Дуранкулак" и "Езеро Шабла - Езерец". На територията на двете защитени зони са описани общо 1218.9 декара бели дюни и 47.9 декара сиви дюни. Но в специализираната карта на дюните към кадастъра са отразени само 92.901 декара, което прави малко над 7% от установените от МОСВ дюни", посочват в съобщението си от "Зелени закони".

Не можем да отгатнем защо Министерството на регионалното развитие не е използвало данните за картираните дюни на Министерството на околната среда и водите, допълват те и припомнят, че според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие установените от ековедомството дюни отдавна е трябвало да бъдат вписани в кадастъра.

"Повечето от неотразените в кадастъра дюни попадат в защитените зони "Езеро Дуранкулак" и "Езеро Шабла - Езерец" и са изключителна държавна собственост, с изключение на няколко имота, които са станали собственост на свързани с Гриша Ганчев фирми след сделка по схемата на прочутите заменки от типа "кон за кокошка", допълват от организацията.

Тя посочва като странен факта, че няколкометрова ивица между дюните на Дуранкулак и самото езеро Дуранкулак са частна общинска собственост при условие, че дюните преливат в езерото без специфициран буфер, а както дюните, така и езерото по Конституция са изключителна държавна собственост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    93% от държавните активи бяха подарени и унищожени-затова нито дума! Такава е системата-унищожавай държавното, в полза на частното!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.