Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

95 общини на прокурор за незаконни регулаторни режими

7 коментара
95 общини на прокурор за незаконни регулаторни режими

Върховната административна прокуратура (ВАП) ще провери 95 общини законно ли са въвели регулаторни режими за регистрация на търговски обект. Министрите на държавната администрация и по европейските въпроси Николай Василев и Гергана Грънчарова внесоха във вторник сигнал до главния прокурор Борис Велчев, според който тези режими са незаконни. Такива са въведени в София, Велико Търново, Кюстендил, Плевен, Карлово, Русе и други общини.

Борис Велчев разпореди на ВАП освен конкретния режим да бъдат проверени и другите ограничителните режими на общините. "Сигурно има и актове на централната администрация, които са в противоречие със закона, и ще бъдат обект на анализ. Дали са законни или не тези режими ще каже съдът", посочи Велчев.

Режимът за регистрация на търговски обект носи различни наименования в отделните общини и тежестта му е различна. На много места се предвижда такса – от 1.50 до 250 лева, предоставяне на различен брой документи и срок от 1 до 20 дни. На места има въведени дори и глоби – от 2 до 5000 лв.

"Това, което общините не признават публично, е, че освен такси събират и нещо друго. От месеци говоря с тях, но има голям брой, които отказват да ги премахнат, защото смятат, че е правилно да събират такси от този режим", посочи Василев. Той се похвали, че само за три месеца 29 общини доброволно са премахнали въпросния режим, а други 50 са обещали писмено.

"Този режим е незаконен. Много от тези 95 общини може би ще бъдат разумни и много по-бързо ще ускорят процеса на доброволно премахване на режимите, за да не се налага служебно да бъде преустановен", коментира Василев.

Председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев посочи, че няма отговор защо толкова много бизнес и браншови организации не са сезирали сами съда, въпреки че по закон имат това право.

Грънчарова припомни, че Законът за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност е въведен през 2003 година и според нея е пример за "закон само на хартия".

Докладът за състоянието на държавната администрация, публикуван наскоро, показа че през 2007 г., териториалната администрация е въвела 47 нови регулации.

На няколко опростени или премахнати режима, се падат няколко десетки нововъведени.

Гергана Грънчарова припомни че до 2011 година България и останалите страни-членки трябва да редуцират с 25 % административната тежест. Василев от своя страна допълни, че държавата ни е на 79-о място по конкурентоспособност в класация от 131 държави и затова са виновни и многото режими.

Изследване на Българската стопанска камара в края на миналата година установи, че бизнесът е ограничен от близо 2 хиляди режима.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. питащ
    #8

    Въвел е тероризиращи такси за бизнеса. Сигурно взема и под масата. Това корупция ли е?

  2. Карина
    #7

    само, че къде са спали досега органите упражняващи контрол върху местната власт, а потърпевшите що са навеждали главички.

  3. SAYSHO
    #5

    Прокуратурата да провери "синя зона" и свързаните с нея ограничителни режими в София.То бива дебелоочие,бива,НО да взимаш по 70 лв. за това че живееш в собственото си жилище В ЦЕНТЪРА и плащаш ПЪТЕН ДАНЪК ВСЯКА ГОДИНА Е ПРОСТО ТЪПО И ПРОВИНЦИАЛНО.От рода на хората от Банки-щом живее в София с в Центъра,да плаща повече,данъци,такси и пр.Да се отменят тези дискриминационни такси и берии.

  4. Сливен
    #4

    Общинската управа в Сливен - администрация и съветници - са крещящ пример за административен произвол с увеличените тази година до 300 пъти такси, свързани със строителни и ремонтни работи. И на практика таксите са превърнати в своеобразен данък, какъвто местните органи нямат право да въвеждат.

  5. избирател
    #3

    Нямаше нужда Ники Василев да ни припомня, че правителството на НДСВ ограничи разрешителните режими пред бизнеса, а Костов и ББ ги въвеждат. Аз помня това и всички бизнесмени трябва да го помнят. За съжаление някои бакали и дърводелци, поради скудоумие гласуват за ББ и така пречат на своя бизнес.

  6. търговец
    #2

    Кмета на Карнобат Г.Димитров си мисли,че неговите решения са законът в К-т

  7. Sofianez
    #1

    ...ne iskat da si plachtat po-visokite taksi,kakto si e navsiakade v sveta.Ami trietajnite vili na mutrite v Boiana ili Bankia,naprimer,pak horata s 500 leva dohodi li chte im plachtat danashnata oblekshenost ot korumpiranite kmetstva?EDIN ZAKON ZA VSISHKI,tova chte opravi Balgaria.I proporzionalno oblagane na vsishko i vsishki.Bez kompromisi.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам