Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

А корупционният риск в прокуратурата?

Цацаров пледира срещу концентрацията на власт в деня, когато НС гарантира неговата безконтролност

7 коментара
А корупционният риск в прокуратурата?

"Тук е концентриран един огромен интерес, който е свързан с издаване на регистрационни, лицензионни и всякакви други документи на превозвачи, както и едновременно с това полагането на изпити и оценка на резултатите от тези изпити, не само от любители шофьори, но и от професионални шофьори за различни категории. Точно това концентрира огромен интерес в агенцията и, на практика, това е източник на корупционен риск, и съответно – корупционна схема."

Думите са на главния прокурор Сотир Цацаров по повод N-тата акция на разследващите в бившата ДАИ (сега Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация"). На пръв поглед в тезата му няма нищо смущаващо или дори ново – че корупционният натиск над контролните органи, отговарящи за лицензирането на шофьори и превозвачи е огромен, е ясно като бял ден. Както и склонността им да се корумпират.

Ако обаче за миг си представим, че в цитата не става въпрос за "издаване на регистрационни, лицензионни и всякакви други документи на превозвачи", а за повдигане и поддържане на обвинения за престъпления от общ характер? Ако, вместо "полагането на изпити и оценка на резултатите от тези изпити", поставим "осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори"?


Дали тогава, след съвсем лека редакция, следващото изречение няма да изглежда също толкова вярно: "Точно това концентрира огромен интерес в прокуратурата и на практика това е източник на корупционен риск, и съответно – корупционна схема."

Защото е безспорен факт, че политическата класа у нас демонстрира явен стремеж, не само да е в добри отношения с главния прокурор, но и всячески да му угажда, когато приема промени в законодателството, пряко свързано с дейността му. И изхождайки от това очевидно взаимодействие, което често води до постигането на политически цели чрез процесуално-следствени прийоми, дали тези нерегламентирани от конституцията отношения не покриват някое от значенията на латинската дума "corrumpo" – развалям, развращавам, подкупвам?

Главният прокурор сигурно би определил цялата тази словесна еквилибристика като "плитък сценарий" или пряко следствие от "отровения български медиен климат". Истината обаче е, че това просто е начин да бъде подчертана иронията на момента, в който Цацаров реши да пледира срещу концентрацията на власт в един държавен орган.

В същия този ден Народното събрание (НС) окончателно отказа да се съобрази с препоръките на Брюксел и Венецианската комисия, целящи поне частично да ограничат безконтролността на главния прокурор в България. Става въпрос за мнозинството, с което ще се взимат кадровите решения в бъдещата прокурорско-следователска колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС).

В четвъртък парламентът окончателно записа в Закона за съдебната власт, че това ще става с 6 от общо 11-те гласа в колегията. С други думи – това гарантира абсолютната власт на главния прокурор върху кадруването в прокуратурата. Лесно може да се предположи, че той ще има подкрепата на 5 от тях, които са представителите на единната, централизирана и подчинена нему прокуратура (четирима обвинители + един следовател от магистратската квота). Шестият глас е на самия главен прокурор.

Нещата можеше да изглеждат много по-различно, ако в четвъртък бе прието предложението на Реформаторския блок кадровите решения в тази колегия да се взимат с не по-малко от 8 гласа при "мнозинство от членовете, избрани от Народното събрание". Така би се осигурила поне някаква форма на обществен контрол, за какъвто говори в препоръките си Венецианската комисия.

Вместо това обаче управляващото мнозинство реши да минира стремежа към съдийско самоуправление, залегнал в първоначалния проект за промени в съдебния закон. Редовите съдии ще избират шестима от общо 14 членове в своята колегия. За да прокарат свое назначение в системата без да разчитат на парламентарната квота, на тях ще им е нужна подкрепата на двамата председатели на върховните съдилища, които обаче не се избират само от съдиите във ВСС, а от целия Пленум с участието на представителите на НС.

Някак се набива на очи, че това явно е била единствената схема за взимане на кадрови решения в новия ВСС, която управляващите успешно са успели да "съгласуват" с Цацаров. Според признанията на бившия правосъден министър Христо Иванов, премиерът Бойко Борисов го предупредил, че в парламента ще минат само тези конституционни промени, които са съгласувани с главния прокурор. В потвърждение на това, всички по-радикални идеи за обществен контрол над ръководителя на държавното обвинение бяха отхвърлени с огромно мнозинство още при разглеждането на предложенията в конституционната комисия, а впоследствие и в пленарната зала.

Така, с пълна сила си стои въпросът – нима при такава концентрация на власт в ръцете един човек, държащ в йерархично подчинение (пряко по конституция и непряко чрез кадруването) целия разследващ апарат в държавата, не се създава риск от корупционна схема?

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Боряна Пирьова
    #7

    Няма спасение от ВСС и всички в парламента, които им гласуваха безсрамните заплати Тези хора нямат съвест!

  2. Stanyo Tenev
    #6

    НИЕ МОЖЕМ ЗАЕДНО !
    http://grajdanskapeticia.com/pview.aspx?pi=BG31565
    (Това е линк към петицията, който трябва да разпространите на вашите контакти)

    П Е Т И Ц И Я

    ДО:
    МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО
    ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ МЕДИИ,
    ОБЩЕСТВЕНИ ОРГАНИЗАЦИИ, ГРУПИ

  3. васил
    #5

    кано в ония брадат виц от соца за тодор и станко защо не даваме пари за студентите а даваме за затворите студенти няма да станем а виж в панделата можем и да влезем

  4. [email protected]
    #4

    Като си говорим за корупционен риск явно според автора в съда са най най честнит хора,ама лошите прокурори им подписват с да с лоши обвинения,и те от няма и къде оправдават престъпниците.:))))

  5. ?Бивш Негър
    #3

    Бивш негър: Къде нашият Български Хелзински комитет да защити българите от неправдите? А те защитават само ромите - всъщност имам питане: Някой виждал ли е ром в учебна кола? Защото аз не съм виждал. А колко роми карат таксита в София и къде, при кой инструктор изкараха курс за шофьор и взеха шофьорски книжки? На каква цена става това? Редовно по телевизора гледам техни изстъпления, самоуправство, кражби грабежи, посегателства спрямо полицаи, горски, пребиват и ограбват възрастни хора по селата... - чудя се Български или "ромски" е този комитет?

  6. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Радан Кънев : Абе от ПГ на ГЕРБ не им ли искаха оставките с една ревлива декларация? А сега им вдигат заплатите? Лесно е да кажа "Ето ТОВА е шизофрения". Но бих заобиколил истината. В политиката това не е шизофрения, а лъжа...

  7. Дядо ми Петър
    #1

    Както винаги, крадецът вика: дръжте крадеца!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.