Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

А сега предстои трудната част - търговските преговори

5 коментара
А сега предстои трудната част - търговските преговори

Ако си мислите, че дългата битка за излизане на Великобритания от Европейския съюз е била болезнена, почакайте да видите какво следва, пише в понеделник агенция Асошиейтед прес.

Въпреки че Великобритания официално напусна ЕС в 23 ч. по Гринуич в петък, тежката работа по изграждането на нови икономически отношения между блока и бившата му членка тепърва започва. Предстоят трудни преговори в момент, когато Великобритания тръгва по свой собствен път, опитвайки се да запази връзките си с най-големия си търговски партньор, обхващащи всичко - от митата и стандартите на стоките до способността на британската промишленост да наема чуждестранни работници и достъпа на ЕС до британските риболовните райони.

"Остава да се преговаря по много въпроси: търговията със стоки и услуги, защита на данните, сътрудничество в областта на сигурността, авиацията, пътните такси, риболовът, знаете, че списъкът е безкраен", казва пред АП Джил Рутър, старши научен сътрудник в мозъчния тръст "Великобритания в променяща се Европа", който изследва отношенията на Лондон със съставения вече от 27 страни членки блок. "Това е безпрецедентно", добавя тя.

Засега малко неща са се променили. Двете страни договориха преходен период до 31 декември, по време на който се запазва действието на сегашните правила и регулации. Но това дава на британското правителство едва 11 месеца, за да договори всеобхватно търговско споразумение, което може да предначертае перспективите за британския бизнес през идните десетилетия. През 2016 г. на ЕС са се падали 54 процента от британския внос и 43 процента от износа, според националната статистическа служба.

Компаниите вече привеждат дейността си в съответствие с промените, за да защитят интересите си.

Собствениците на хотели и ресторанти казват, че трябва да запазят притока на работна ръка от континента, за да са сигурни, че стаите ще бъдат чисти и ще има кой да готви.

Производителите на автомобили искат да запазят редовните доставки от европейски доставчици, за да избегнат забавянето на производството.

Банките и застрахователните компании лобират за запазване на достъпа до доходоносния европейски пазар. Рибарите искат да възстановят контрола си върху риболовните райони, които според тях са били ограбвани от европейските конкуренти през последните четири десетилетия.

И сякаш това не е достатъчно за премиера Борис Джонсън и неговите министри, британското правителство се стреми да договори и отделни търговски споразумения с различни държави, след като страната вече е напуснала ЕС.

Най-голямата задача за Джонсън извън ЕС са САЩ, най-голямата икономика в света, на която се пада 18 процента от британския износ.

Но американците вече поставиха трудно изпълними искания. Държавният секретар Майк Помпейо беше в Лондон миналата седмица и предупреди за опасения за сигурността, свързани с китайския телекомуникационен гигант "Хуавей". Той оказа натиск на британските власти да променят решението си за допускане на компанията до участие в модернизацията на безжичните телекомуникационни мрежи в страната.

Посланикът на САЩ в Лондон Уди Джонсън лобира сред британски служители да отворят достъпа до пазара на американски стоки като мити с хлор пилета, забранени във Великобритания заради производствени стандарти, с които ЕС не е съгласен. Американските медицински компании настояват и за достъп до британската здравна система.

Примиряването на всички тези искания ще бъде трудно, защото всеки опит да се отговори на американските искания чрез понижаването на британските стандарти ще отдалечи Великобритания от европейските правила. ЕС вече даде да се разбере, че цената на достъпа до нейните пазари е следването на регулациите на блока.

Търговските преговори, които винаги са сложни, ще станат още по-сложни заради това, че ще се водят едновременно и с ЕС, и със САЩ, казва изследователката Рутър. "Това е като игра на шах в триизмерен вариант", добавя тя.

Дори най-трудният проблем, уреден по време на първия кръг от преговорите между ЕС и британското правителство - заплетеният въпрос за Северна Ирландия, остава проблематичен.
В опит да защити мирния процес в Северна Ирландия и най-накрая да получи одобрение за сделката си за напускане на ЕС Джонсън се съгласи провинцията да запази правилата, които важат за общия пазар за стоки на блока след Брекзит. В резултат на това няма да са необходими митнически проверки по границата между Северна Ирландия, която е част от Великобритания, и Република Ирландия. Вместо това ще се извършват някои проверки на стоки, които влизат в Северна Ирландия от останалата част на Великобритания и са предназначени за пазара на ЕС.

Това по същество означава, че Джонсън се е съгласил да издигне търговска граница в Ирландско море и това обезпокои много от съюзниците му, защото по този начин Северна Ирландия се третира различно от други части на Великобритания. Юнионистите, които искат провинцията да остане част от Обединеното кралство, се страхуват, че с течение на времето споразумението ще сближи Северна Ирландия с Република Ирландия.

Звучи много сложно и всъщност детайлите за това как ще работи тази схема още не са окончателно изяснени.

Джонсън обеща също на северноирландските фермери - най-големия икономически сектор в провинцията, че новата търговска сделка с ЕС ще им гарантира запазването на неограничен достъп до останалия британски пазар, на който се падат 50 процента от продажбите им.
Айвър Фъргюсън, председател на профсъюза на фермерите на Ълстър, иска спешно ускоряване на преговорите за търговската сделка. Той изтъква, че земеделието е капиталоемък бизнес, а фермерите работят с ниска печалба и теглят големи кредити. Те се нуждаят от време, за да планират дейността си.

"Трудностите тепърва започват с напускането на ЕС", каза той.

Междувременно Брекзит вече променя икономиката. Компаниите пренасочват инвестициите си, създават нови вериги за доставки и трупат запаси от стоки, за да смекчат всякакво негативно въздействие.

Работниците от страните от ЕС започват да гласуват с краката си.

Кметът на Лондон Садик Хан каза миналата седмица, че по-малко европейски граждани идват да работят в града в последно време, и доста повече напускат, което създава глад за кадри в сектори като строителството, туризма и социалните грижи. Пред неголяма група журналисти той няколко пъти изтъкна опасенията си от развоя на събитията и подчерта, че Лондон е глобален град, в който европейските граждани са добре дошли.

"Наистина е важно това послание - "Лондон е отворен", да бъде чуто надалеч и ясно", каза той и добави: "Наистина е важно да продължим да бъдем възприемани като плуралистични, широко скроени хора, които споделят ценности, привличащи талантливите граждани на ЕС, за да продължат те да идват в Лондон".

"Бяхме отворени към представителите на бизнеса и техните идеи повече от едно хилядолетие", каза той и добави: "Това няма да се промени".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    Този е друг случай. ☺

  2. Kruger
    #4
    Отговор на коментар #3

    Ей такива са баш брекизтърите:) Толкова им е акъла. Добре, че интелигентите хора и във Великобритания са много повече.

  3. Естествено
    #3

    Прекрасен образец на пролетарски речник по-долу. ☺

  4. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Кругой, ти у ред ли си??? Ако имаше Твърд Брексит, тогава нямаше да ги има тези милиарди за ЕС, дето ДоДжо ще им налива цяла година за този дето Д и търтеите в ЕС щяха да са на системи(затуй и квичиш на умряло) а ззззелките щяха са опънали вече държавите донори, които пък ЩЯХА ДА ОПЪНАТ зелките и щеше да стане мацано(за което не е късно). А Британия,не я мисли. Там са си опекли работата. Проблема е че \"президентите\" на ЕС още не са си видяли вината(приемат я само с мезетата) за Брексит и последователи, ако продължават да твърдят че други са им виновни..

  5. Kruger
    #1

    И дълга част. През това време ще важат правилата на ЕС. И това разбира се е единствената възможност. Иначе ЕС и Великобритания в този период трябваше да са като ЕС и Индонезия. Което е убийствено особено за Великобритания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.