Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Аарон Бек, основоположник на когнитивно- поведенческата терапия, почина на 100 години

2 коментара
Аарон Бек, основоположник на когнитивно- поведенческата терапия, почина на 100 години

Американският психотерапевт Аарон Бек, един от основоположниците на когнитивно-поведенческата терапия и автор на "Ска̀ла за депресия на Бек", почина на 100 години, съобщи на сайта си Институтът "Бек", основан от учения и дъщеря му Джудит.

Когнитивно- поведенческата терапия, която се използва за лечение на депресия, псхиатрични проблеми и психологически разстройства, е терапия, фокусирана върху промяната на конкретни поведенчески и мисловни процеси.

"Моят баща посвети живота си на разработването и тестването на методи на лечение, за да подобри живота на безброй хора по целия свят, сблъскващи се със здравословни и псхически проблеми", се казва в изявлението на Джудит Бек. "Той истински трансформира сферата на психическото здраве благодарение на своите разработки и десетилетия изследвания в областта на когнитивно- поведенческата терапия", добавя тя.

Аарон Бек е роден през 1921 г. в САЩ в семейството на еврейски имигранти, пристигнали от територията на днешна Украйна.

Завършва университета Браун през 1942 г., след това Йейл през 1946 г., където получава степен доктор на медицинските науки.

Наричан е основоположник на когнитивната психотерапия. Днес неговите медоти се използват широко за лекуване на клинични депресии и тревожни разстройства.

Аарон Бек твърди, че съществува т.нар. когнитивна триада на депресията: негативна представа за самия себе си ("аз съм нищо"), негативен възглед за света (той е жесток и опасен, там е лошо) и, като следствие, постоянно очакване на най-лошото в живота. Моделите на негативното възприятие или "автоматичните" мисли, както ги нарича Аарон Бек, се формират в детството.

Бек е автор или съавтор на над 600 научни публикации, посветени на когнитивната терапия и ролята ѝ за предотвратяване на самоубийства. Получил е повече от 50 академични отличия.

През 1961 г. той разработва "Ска̀ла за депресия на Бек", в която идентифицира 21 симптома и оплаквания, характерни за хората, страдащи от депресия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    В България тази липса още не е запълнена, още не се разбира психологията като наука и като помощ. Трябва да се разработят университетските програми така, че да се стимулира четенето на водещите учени и да се познават основополагащите открития в дадена наука. Вместо да се изучава историята на даден предмет, може да се отдели време на търсене на информация, писане на кратки научни доклади. Това ще ни помогне на студентите да са в час и да се изравнят с останалите.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.