Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Абсурдно висок брой избиратели регистрирани в списъците

Наблюдателите от ОССЕ притеснени от възможни манипулации на вота

19 коментара

Съмненията за "фантоми" в избирателните списъци за местния и президентския вот на 23 октомври се потвърждават индиректно от официално обявения брой на регистрираните избиратели. За президентския вот те са около 6.97 милиона човека или 95% от цялото население според последното преброяване от тази година. Право да гласуват на местните избори имат 6.52 милиона души (около 89%).

По последни данни цялото население на България е 7.3 милиона души, като поне 1.2 милиона от тях още не са навършили 18 години.

Това става ясно от обявените за пръв път официални данни за броя на избирателите. Интересен факт е, че до този момент българските държавни институции не са съобщили официално никакви числа, но данни са предоставени на мисията от наблюдатели от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), която публикува на сайта си междинен доклад за предстоящите избори у нас.

Политици, партии, кандидати и неправителствени организации, с които наблюдателите са разговаряли в България, са изразили притеснение, че избирателните списъци не са точни.

Освен това наблюдателите отбелязват, че има сериозни опасения за купуване на гласове и манипулации по време на броенето на бюлетините.

В доклада се посочва, че цялото отразяване на предизборната кампания в медиите е де факто платено, което поставя кандидатите в положение на неравнопоставеност и създава имуществен ценз за участие във вота. Изцяло платената кампания освен това създава ограничения за журналистите при отразяването на изборната кампания.

Отбелязва се също, че върху кандидати е оказван натиск да се оттеглят от изборната надпревара, включително чрез данъчни проверки на бизнеса им и този на роднините им.

В междинния доклад се посочва, че новият Изборен кодекс предоставя солидна основа за провеждане на демократични избори, но има неща, които могат да се подобрят, като например да се отразят препоръките на Венецианската комисия малцинствата да използват майчиния си език за агитация по време на кампанията, да се разпишат по-ясни правила за кампанията в медиите, както и да се дефинират по-прецизно правата и отговорностите на наблюдателите. Управляващите отказаха да се съобразят с тези препоръки.

Наблюдателите отбелязват, че крайният срок от 24 часа за обжалване на решенията на изборните комисии е твърде кратък.

Посочват се критики, свързани с липсата на прозрачност на дейността на изборните комисии. Допълнителни опасения предизвиква и "небалансираният състав" на избирателните комисии и доминиращото участие на управляващата партия в тяхното ръководство.

Неразрешен проблем са и случаите, когато изборни комисии отказват да вземат решение поради липса на мнозинство от 2/3. Тези случаи се третират от закона като отказ, но няма яснота дали могат да бъдат обжалвани и по коя процедура - тази на Изборния кодекс или на Административно-процесуалния кодекс, се казва в доклада.

Изводите на наблюдателите са базирани на лични срещи с членовете на ЦИК, с част от кандидатите за президент и кмет на София, с лидери на политически партии, журналисти, дипломати и представители на гражданското общество, проведени от 28 септември досега.

След изборите пратениците на ОССЕ ще изготвят подробен доклад за това дали вотът е бил честен.

Мисията на ОССЕ прави количествен и качествен мониторинг на най-гледаното програмно време в БНТ, бТВ и Нова телевизия, както и на съдържанието на вестниците "Труд", "24 часа", "Телеграф", "Стандарт" и "Сега".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #19

    полицейските ГЕРБ марионетки са се престарали. То хора не останаха в БГ, ама те са ги писали.

  2. Анонимен
    #18

    ЗАЩО ТРЯБВА ДА ГЛАСУВАМЕ ЗА КУНЕВА - И ДЕСНИ, И ЛЕВИ И ВСЯКАКВИ

        1. Меглена Кунева е дъщеря на известния буфосинхронист и киноактьор Щилиян Кунев (който като студент по право в СУ е бил изпратен в концлагера Белене заедно с баща си — юрист, завършил Сорбоната).

        2. През 1981 г. Кунева завършва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Защитава докторска дисертация в областта на екологичното право.

        3. Меглена Кунева е омъжена за финансиста Андрей Пръмов, син на секретаря (1962

  3. Анонимен
    #17

    Никога не бих гласувал за Калфите на измайсторената от ДС-майстор Гоце крадлива и престъпна Тройна коалиция !

  4. Анонимен
    #16

    Тези избори ще бъдат спечелени от ГЕРБ не с купуване на гласове, а с манипулации и подмяна на бюлетини. Мутрите не плащат и не купуват, те рекетират, бият и вземат. След като народът ни харесва чалгата и мутрите, то и политиците ни ще бъдат такива. Когато хората спрат да харесват Бабаити, облечени в Армани, тогава и политическата власт ще бъде сменена.

  5. Анонимен
    #15

    "Събрали се по-първите мъже в едно софийско село да решават за кого да се гласува. Кандидатът за кмет от ГЕРБ бил прост, алчен, крадлив и хитър, сменил всички партии досега. Конкурентът му бил момче, ама огън - добро, трудолюбиво, почтено. Мислили, мислили - накрая решили да гласуват за този от ГЕРБ. Защото премиерът е от ГЕРБ, регионалният министър е от ГЕРБ, кметът на София е от ГЕРБ, кметът на Нови Искър е от ГЕРБ... "Ако нашият кмет не е от ГЕРБ, селото няма да получи и стотинка. Ще ходим в кал,

  6. Анонимен
    #14

    амчи не знаете ли, афтора, че който не е "уседнал", е в един списък за президентския избор, а в друг - за кметския. Ха сега пребройте новоиздадените лични карти на нови адреси последните 6 месеца и сравнете числата.

  7. стефчо
    #13

    Е, хайде стига, де! 7 милиона избиратели на баба Ви хвърчилото! Има ли изобщо толкова издадени лични карти? Направихте преди по-малко от година целокупно и поголовно преброяване, божем най-малкото включващо ЕГН-то и адреса на всеки един от нас. Колко трудно беше въз основа на това да бъдат съставени актуални и правдоподобни избирателни списъци?! Със сигурност не би отнело повече от месец на пълчищата от никотинизирани лелки, витаещи в мухливите канцеларии - същите онези, дето леко понамирисват на стара манджа и получават заплатите си от моите данъци.. Чакай! Забравих - вече има и компютри...

  8. Анонимен
    #12

    Мисля,че ако се направят груби манипулации,партиите,действащият президент,конституционният съд,могат да анулират изборите и да се осугурят навсякъде чужди наблюдатели като гаранти.Ние гражданите също можем да сигнализираме през цялото време.Какви са тези 7 млн. избиратели?Само избиратели ли живеем в БГ?Няма ли деца?

  9. Анонимен
    #11

    Ако има такива факти,по-добре изборите да се отложат.

  10. Анонимен
    #10

    разбира се, че ще има манипулиране на изборите в държава, в която вътрешният министър е шеф на предизборния щаб на управляващата партия...иначе защо ще го правят?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.