Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адевърул: България е недоволна, че трябва да подпише договора с с ЕС заедно с Румъния

0 коментара

Румънските всекидневници продължават да коментират днес оповестения в сряда годишен доклад на Европейската комисия /ЕК/ за развитието на присъединяващите се държави към ЕС и страните-кандидатки.

Акцентите в коментарите са реакциите от България, двусмислената формулировка в доклада относно това има ли Румъния действаща пазарна икономика и реакцията на опозицията в Румъния.

България е недоволна, че трябва да подпише договора с ЕС заедно с Румъния, пише в. Адевърул. Изданието цитира говорителя на българското правителство Димитър Цонев, че условието България да подпише договора с Румъния до края на 2005 г., може да задържи на едно място действията на София.

Някои български експерти също изразиха подобна загриженост, но ръководителят на Делегацията на Европейската комисия в София Димитрис Куркулас каза, че разликата между Румъния и България не е толкова голяма, че да забави процеса по присъединяване, посочва Адевърул.

В. Котидианул също пише, че България е протестирала срещу общия договор с Румъния. Формулировката в доклада за Румъния относно статута пазарна икономика предизвика объркване в Румъния, като някои политици заявиха, че в документа всъщност е бил признат този статут.

Дори медиите не успяха да избягат от дилемата на интерпретацията - държавното радио представи документа като исторически успех, пише в. Евениментул зилей. Някои вестници писаха, че имаме пазарна икономика, други - че нямаме.

Под заглавие "Английският език на Брюксел" в. Ромъния либера сравнява формулировките относно пазарната икономика в докладите за България и за Румъния. В доклада за България се казва: "България има функционираща пазарна икономика", а в този за Румъния: "Може да се смята, че Румъния има действаща пазарна икономика от момента, в който добрите резултатите, постигнати досега, бъдат продължени решително".

Според изданието, всички тези упражнения в гъвкавост вероятно са имали за цел да подсладят хапчето и да дадат възможност на премиера Нъстасе да се представи добре по телевизията. Както и миналата година, правителството в Букурещ опитва да умаловажи критиките от доклада и да представи триумфално постигнатия напредък, пише и в. Котидианул.

Премиерът Нъстасе, финансовият министър Михай Танъсеску и министърът на икономиката Дан Йоан Попеску смятат, че Румъния е получила статут на действаща пазарна икономика и опитват да лансират идеята, че формулировката не е двусмислена, а лошо преведена.

И това докато европейските представители, автори на доклада, обясняват, че Румъния не е получила статут на функционираща пазарна икономика. В редакционната си статия днес под заглавие "В зодията на триумфализма" в. Зиарул де Яш пише: "Европейската комисия казва, че положението е сиво, правителството казва, че е розово".

Според вестника това е знак, че правителството се готви да предизвика със своите невероятни истини не само населението, но и европейските институции. В друг материал същият вестник отбелязва, че след обясненията по съдържанието на доклада, дадени от европейските представители, премиерът Нъстасе е бил "свален на земята".

Под заглавие "Сънят на Нъстасе" в. Евениментул зилей пише: Премиерът си позволи да дезинформира, да лъже в лицето онези, които призовава да дойдат да гласуват. За съжаление трябва да изтече много вода по р. Дъмбовица /реката, която минава през Букурещ/, докато румънските политици научат какво означава честност и коректност, пише Евениментул зилей.

Същият вестник в материал под заглавие "Пазарната икономика на СДП" /Социалдемократическата партия - управляващата партия в Румъния/ пише, че докато политиците от опозицията определиха доклада като неуспех за правителството, премиерът се опитва да го представи като голяма победа.

В. Ромъния либера цитира лидера на опозиционната Демократическа партия Траян Бъсеску да казва, че политиците би трябвало да обяснят коректно на населението доклада на ЕК. Според Бъсеску има голям фалш. Всички трябва да поемем отговорност да информираме коректно населението какви мерки трябва да се предприемат, за да може Румъния да влезе в ЕС през 2007 г., заяви Бъсеску.

Другата опозиционна формация - Националнолибералната партия, поиска от президента Илиеску да организира консултации между парламентарните партии, на които да бъдат анализирани препоръките на ЕК и да се приемат необходимите мерки.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.