Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Административните дела поскъпват до 900 пъти, БСП атакува новите такси в КС

1 коментар
Административните дела поскъпват до 900 пъти, БСП атакува новите такси в КС

БСП ще атакува в Конституционния съд рязкото увеличение на таксите по административните дела на последна инстанция (касация), което бе прието окончателно от парламента в четвъртък.

С промените в Административнопроцесуалния кодекс (АПК) таксите за касационните жалби за граждани се увеличават 14 пъти - от 5 лв на 70 лв. За фирмите и гражданските организации таксите поскъпват от 25 лева до 370 лв, което пак е 14-кратно увеличение.

Най-сериозно е увеличението на таксата за касационно обжалване при определяем материален интерес за фирми. Ако интересът е под 10 милиона лева, таксата ще бъде 0.8% от интереса по делото, но не повече от 1700 лева. Ако интересът е над 10 милиона лева, таксата за касационното обжалване скача от сегашния размер 5 лв. до 4500 лв, което е увеличение 900 пъти.

Другата новост е, че за първи път в административното производство държавните и общинските органи също ще плащат такси. Нейният размер е равен с този на таксата за граждани. Таксите за първа инстанция не се променят и остават 10 лв за граждани и 25 лв за фирми и организации.

Промените в АПК бяха гласувани на първо четене от Народното събрание преди една година. Те бяха предложени от шефа на правната комисия Данаил Кирилов и група депутати от ГЕРБ. Аргументите бяха, че ВАС е претоварен поради това, че е твърде евтино да се водят дела. Таксите не са променяни от 1999 г., а защитниците на поскъпването напомнят, че през това време средната заплата се е увеличила пет пъти.

"Размерите не са прекомерни, лимитирани са дори при пропорционална такса за юридическите лица. Няма прекомерност, нито ограничаване на възможността за обжалване, налице е умерен, приемлив, балансиран подход", каза Данаил Кирилов по време на обсъждането на АПК в правната комисия.

Управляващите посочват, че няма ограничение на достъпа до правосъдие, защото таксите за първоинстанционните дела не се променят.

След приемането на промените Явор Божанков (БСП) обяви, че партията ще атакува АПК в Конституционния съд. Той коментира, че е загубен балансът между ускоряване на правосъдието и правото и достъпа на гражданите до правосъдие.

"До момента таксите бяха ниски и не покриваха разходите по делата, което е проблем за българското правосъдие, но в България има правни принципи, които казват, че всяка такса трябва да отговаря на един прост пример - да покрива определен разход. Таксите не могат да служат за печалба или администрацията да губи. Те трябва да покрият обоснован по размер разход. Сега таксите се определят с гледане в тавана. Ако вземем предвид доходите на българите, които са изключително ниски, това ще ограничи от правосъдие много български граждани", каза Божанков.

Той напомни, че за първи път таксите по дела се вкарват в закон, а не в наредба, което ограничава гражданите да ги атакуват пред съда. Сега това е възможно само с жалба пред Конституционния съд.

"С това властта отправя ясно съобщение към българите: "Не ни се мотайте в краката, каквито актове има властта, ако обичате да не ги обжалвате". Очертава се нетърпимост към жалбоподателите, които смеят да оспорват актовете на властта. Твърдо се противопоставяме на това и ще атакуваме тези промени в КС", каза Божанков.

В рамките на дебата адв. Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информация" (ПДИ) обяви, че увеличаването на таксите има скрита цел – да не се позволи на гражданите да обжалват спорни държавни проекти. Гражданските организации ще трябва да плащат хиляди левове, за да се съдят за "тъмни" проекти като АЕЦ "Белене" и други схеми в областта на ядрената енергетика, напомни Кашъмов.

Той обясни, че ВАС осъжда гражданските организации да плащат разноски по делата на базата на цената на съответния държавен обект.

"По дело, в което НПО-та дръзнаха да поставят въпроса - не следва ли да се направи оценка на въздействието върху околната среда при продължаване на експлоатацията на два ядрени реактора – те бяха осъдени да платят на инвеститора хонорари в размер на десетки хиляди левове. Лесно можем да си представим какъв ще е ефектът, като се постави и предварителна преграда във формата на такса по касационно обжалване или отмяна", напомни Кашъмов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #1

    Медияпул, научете се да смятате: 5х35 = 175, 5 х 14 = 70. Увеличението на всички такси е 14 пъти. Не че ми харесва, но разликата между 14 пъти и 35 пъти е мнооого голяма. Сметнете я за домашно упражнение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.