Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Администрацията крие харчовете си зад търговската тайна

21 коментара
Администрацията крие харчовете си зад търговската тайна

Държавната и общинската администрация продължават да крият информация за разходване на публични средства през договорите за обществени поръчки, изпълнявани от частни фирми или компании. Това сочи годишният доклад на неправителствената организация Програма "Достъп до информация" (ПДИ), оповестен в петък.

Статистиката на ПДИ показва, че в голяма степен отказите на администрацията да предоставят информация на гражданите се дължат на позоваването на нормите за защита на търговската тайна и защита на интересите на търговците. От подадени общо 186 жалби до неправителствената организация с молба за правна помощ заради отказан достъп до информация в 20 от случаите се касае за подобен тип казуси.

"Понятието за търговска тайна в Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) е твърде широко и на практика администрацията може да засекрети всичко под тази формулировка. На всеки е ясно, че ако има корупция при отдаване на определена обществена поръчка, информацията около нея и договорите ще бъдат класифицирани като търговска тайна", заяви ръководителят на Програма "Достъп до информация" Гергана Жулева.

По време на дискусията около доклада на ПДИ депутатът от ОДС Мартин Димитров заяви, че ще внесе в парламента проект за изменение на ЗДОИ, с който ще се иска отмяната на търговската тайна като основание за засекретяване на публична информация.

"В закона е посочено, че администрацията първо трябва да попита частната фирма дали предоставянето на информацията засяга нейните интереси и едва след това да откаже нейното предоставяне. Много често обаче администрация отказва достъпа до информация още преди да е попитала частника", заяви адвокат Кирил Терзийски от ПДИ. От организацията дадоха за пример отказа на Министерството на администрация да предостави параметрите по договора с "Майкрософт" за закупуване на операционните системи на компанията.

В близо половината от всички жалби до ПДИ, гражданите посочват, че държавните и общинските администрации са отказали предоставянето на информация без мотиви или с т.нар. мълчалив отказ. "Това се случва въпреки изричната практика на Върховния административен съд, в която ясно се казва, че мълчаливите откази са недопустими", добави Терзийски.

От ПДИ очертаха като проблем продължаващата липса в българското законодателство на задължението властта да публикува документи в своите Интернет-страници. Това е изрично изискване на регламентите за достъпа до обществена информация на Европейската комисия и Съвета на Европа.

Като подобрения в средата за достъп до информация са отчетени създаването на електронния Търговски регистър, публикуването на Държавен вестник в Интернет, задължителната публичност на имотните декларации на властта, както и намаляването на срока за секретност на класифицираните като служебна тайна документи от 2 години на 6 месеца.

От ПДИ посочват значителното увеличение на държавните и местните институции, които са направили свои сайтове в Интернет – 85.6 процента от всички. Въпреки това огромна част от електронните страници се ползват само с "рекламна цел". Едва 5.6 процента от институциите публикуват нормативни актове и искат от гражданите мнение по тях.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #22

    ЦАРЮ, ТЕЛЕВИЗИО-СЕКВЕЦИЯ - ИЗРЯЗКА ! --ЦАРЮ, ОБЪРНИ ВНИМАНИЕ НА ТЕЛЕВИЗИОННОТО ИНТЕРВЮ СЕКВЕЦИЯ - ИЗРЯЗКА !ЧОЛИ----Признати са правата на Сакскобургготски върху чифлика "Кричим" 9 Май 2008 http://www.mediapool.bg/show/?storyid=138755&srcpos=6&p=3#msgs Пловдивският административен съд обяви за нищожен отказа на областния управител Тодор Петков да предаде на Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза бивш царски дворед "Кричим", строен по времето на цар Фердинанд, стана ясно в петък от публикуваното

  2. Възпитателят
    #21

    Българинът разбира САМО КОГАТО МУ БРЪКНАТ В ДЖОБА.Иначе няма закони за него."Това се случва въпреки изричната практика на Върховния административен съд, в която ясно се казва, че мълчаливите откази са недопустими".

  3. Просвета
    #20

    Не толкова "българинът", а безродната интерционална пасмина изсипала се връз България през 1944 година... Иначе сте прав Учителю. Успех в достойната професия!Относно: За "Мълчалив отказ" - глоба за чиновникаАвтор: ВъзпитателятПолучено на: 9 Май 2008 15:23Българинът разбира САМО КОГАТО МУ БРЪКНАТ В ДЖОБА.Иначе няма закони за него."Това се случва въпреки изричната практика на Върховния административен съд, в която ясно се казва, че мълчаливите откази са недопустими".

  4. 07
    #19

    аз нивга не влизам в таквиз бози

  5. Алпос
    #17

    Момчетата по тази програма са интилигентни и борбени.Само те се опитват нещо да човъркат в административните безобразия.Нужна им е обаче сериозна помощ и подкрепа,за да засилят ударите върху политическата и административната върхушка чрез европейските институции.Трябва да се помисли как да им се помогне!

  6. 65
    #16

    Гласуван от НС през 2000 г по предложение на правителството на ОДС.През 2005-07 г се правят промени с оглед засекретяване на ЛАПКАНЕТО. От много добри юристи и законотворци. Като днешния министър на вътрешните работи например.Според този закон аз не мога да знам как се харчат МОИТЕ пари, ако този дето ги ЛАПКА не е съгласен. Е кога той ще е съгласен. Нема начин.И се започна едно лапкане...Напълно ЗАКОННО!

  7. SanchoPancho
    #15

    При обществените поръчки на всички фирми, участващи в търга, трябва да се постави като условие, че информацията за офертата им и за фирмата ще бъде ПУБЛИЧНА. Щом не им отърва, да не участват в търга

  8. dedov
    #14

    без коментар

  9. алф
    #13

    отива в гушките на комунетата...

  10. Да!
    #12

    Навсякъде по света.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.