Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адв. Екимджиев: Борисов и Гешев докараха три европейски мониторинга на България

13 коментара
Адв. Екимджиев: Борисов и Гешев докараха три европейски мониторинга на България

За голяма част от критичното и мислещото население постъпките на управляващите без съмнение предизвикват срам, казва правозащитникът адв. Михаил Екимджиев в интервю за Mediapool.

Адв. Екимджиев, какво послание отправи според вас Европейският парламент към България с дебата в понеделник?

Сам по себе си дебатът за върховенството на правото в България не беше изненадващ за хората, които познават тежката бюрократична и в голяма степен партизирана машинария, каквато е Европейският парламент. Важен е фактът, че изобщо се стигна до този дебат, както и че ще има резолюция за върховенството на правото в България, тъй като това е нещо изключително рядко в ЕС. България вече е във фокуса на вниманието на европейските институции. Бойко Борисов вече не изглежда като удобния и послушен източноевропейски лидер. България вече не се приема като безпроблемен член, а като държава, която има сериозни проблеми, включително структурни проблеми с корупцията и върховенството на закона.

Как беше досега?

Несъмнено повечето държави членки са били наясно с ендемичната корупция в България и с двуличнието на Борисов, който се прави на демократ и евроатлантик, а в същото време осигурява логистична подкрепа за геополитическите интереси на Русия през газопроводите и през външнополитически позиции. Досега западноевропейските държави и САЩ бяха възприели към България тактика, подобна на отношението им към африканските и азиатските диктатори. Борисов беше удобен на ЕС, беше много удобен на Меркел и Макрон, защото категорично бе декларирал, че държи евроатлантическата ориентация на страната. В същото време обаче другаруването му с турския сатрап Ердоган беше много удобно. Той бе нещо като бюро за свръзки, парламентьор и прочие. По-скоро големите страни в ЕС бяха склонни до известна степен да толерират забежките на Борисов с Турция и Русия заради бонусите, които той привидно им осигуряваше.

Но гражданските протести това лято доведоха до десетките публикации в най-авторитетните чужди издания. Публикувани бяха снимките с кюлчетата и пачките, имаше нови корупционни скандали и историята с "Осемте джуджета". Всичко това стана достояние на активната публика в ЕС, която формира общественото мнение. Това наложи много бърза промяна в мнението на редица европейски институции. Тези институции са зависими в много по-голяма степен от европейските данъкоплатци, отколкото нашите институции от мнението на българските граждани. Това беше голямата оздравителна роля на протестите и активизирането на част от българските евродепутати. Така бяха постигнати няколко неща. Гарантирано бе, че първоначалният мониторинг върху България няма да отпадне. Вече има втори мониторинг през общия механизъм за проследяване на върховенството на закона в ЕС. Както се разбра, ние се сдобихме и с трети мониторинг, който ще се осъществява от комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в Европейския парламент. Тази комисия би могла най-ефективно да диагностицира проблемите в България на експертно ниво.

Как дебатът ще се отрази на статуквото в България?

Не очаквам освобождение, защото Европейският съюз не е Съветския съюз.

А как българските граждани приемат, че техните управляващи стават обект на назидание в Брюксел? Има ли срам в обществото от действията и европейския имидж на властта?

За голяма част от критичното и мислещото население постъпките на управляващите без съмнение предизвикват срам. В последно време доби популярност изразът "испански срам", това е срам за действията на други хора. Да, всички ние се срамуваме, че такива хора ни управляват и представляват пред европейските институции. Срамуваме се от простащината, срамуваме се от корупцията, но по-важното е усещането, че можем да бъдем разбрани и подкрепени от другите европейски граждани. От провинциален български проблем, който може да бъде заметен под килима, каквато е опорната точка на глашатаите на правителството, корупцията в България се превърна в европейски проблем.

Председателят на групата на Европейската народна партия (ЕНП) Манфред Вебер подкрепи категорично Борисов. Какво виждате зад този жест?

Това означава, че са поставени други условия. Очевидно Борисов е поел определени ангажименти, които при това рухнало политическо доверие няма как да изпълни. Когато стане ясно, че тези ангажименти не могат да бъдат изпълнени, ще има драматична промяна в отношението на ЕНП към Борисов, защото той ще ги компрометира. Тогава същият този партиен егоизъм, който сега накара ЕНП да застане зад Борисов, след това ще ги накара да се дистанцират от него.

Може ли събитията в Брюксел да се отразят по някакъв начин на главния прокурор?

Всичко се отразява върху поведението на главния прокурор. Ние видяхме как протестите накараха "великият и независим" главен прокурор, който щеше да възстановява справедливостта от времето на социализма и приватизацията, да се скрие в миша дупка. Той обикаляше из поляните на Дупница, ходеше по махали и паланки като премиера, докато бомбастичните изказвания на прокурори спряха. Вече не се публикуват чатове. Публичното поведение на прокуратурата видимо се промени към някаква нормализация. В такава посока действат и критиките от европейските институции.

Доверието в институциите обаче е ерозирало непоправимо. Доверието в парламента сега е 7%, докато в последните дни на правителството на Жан Виденов беше 11%. Доверието в прокуратурата е 12%. Пастата е излязла от тубичката и не може да бъде върната. Каквото и да направи Иван Гешев, той ще си остане олицетворение на едно престъпно управление в прокуратурата. Въпросът е колко време ние ще го издържим и колко време той ще издържи. Дори в най-мрачните си мисли не ми се иска да си представям, че ще изкара седемгодишен мандат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #13

    Това ми хареса: (от Гошо) "Какво добро е направил този Екимджиев за България" За това пък човека се раздава за циганите.

  2. Филка Русофилка
    #12

    3. „3-тият“, т.е. нoвият мoнитopинг, кoйтo щe e eдинcтвeн зa вcички дъpжaви-члeнки, cъщo нe e „дoкapaн“ oт бaт Бoйкo, a зaщoтo дpугитe кpàли пoвeчe и oт нac: - OЛAФ paзcлeдвa злoупoтpeби в Бългapия c 0,3% oт eвpocpeдcтвaтa, a в Гepмaния - с 0,4%; - Гpeшкитe c eвpocpeдcтвa пpи пpoeктитe у нac ca 0,7%, a cpeднo зa EC - 2%. Тoвa e oфициaлнaтa cтaтиcтикa нa EC, кoятo у нac e „зaceкpeтeнa“ oт пpoпaгaндaтa нa „пpoтecтиpaщитe“ тaлибaни. Тoзи, eдинcтвeн зa вcички дъpжaви мoнитopинг, тeпъpвa щe пoчнe дa дeйcтвa !

  3. Филка Русофилка
    #11

    2. Нямa и „2-pи мoнитopинг“, a бpутaлнa пoлитичecкa aтaкa cpeщу Бългapия нa Eвpo-Кoминтepнoвcкитe кoмуниcти, coциaлиcти и „чepвeни xлopoфили“ (пo дeфинициятa нa Фpaнц-Йoзeф Щpaуc), кoитo в LIBE уcпяxa дa cъбepaт 5 глaca пoвeчe oт EНП.
    Зa дa наберат липcвaщитe им глacoвe, бългapcкитe клeвeтници и нaциoнaлни пpeдaтeли (пo дeфинициятa нa Кaлинa Aндpoлoвa) - pуcкaтa eвpoдeпутaткa и oфшopнa пepaчкa Милийoнчeвa, и Гoвopящият Г-з - ca се съгласили Eвpo-Кoминтepнoвцитe в LIBE дa ocъдят в дeклapaциятa cи

  4. Филка Русофилка
    #10

    Eкимджиeв е пpeбpoил по адвокатски „3 eвpoпeйcки мoнитopингa, дoкapaни oт Бopиcoв и Гeшeв“. Добре, че не е съдия. :) 1. Дoceгa имaшe 1 мoнитopинг нa Бългapия и Pумъния, пpeдвидeн c Дoгoвopa зa пpиcъeдинявaнeтo ни 2007 г. към EC, a нe гo e „дoкapaл“ бaт Бoйкo. EК кaзa, чe зa Бългapия cи e cвъpшил paбoтaтa. Чaкaшe caмo peшeниe нa EП и Eвpoпeйcкия cъвeт. EП вeчe глacувa дa ce oтмeни. Cъвeтът cъщo щe гo направи, нo ceгa зa Бългapия той вeчe нe дeйcтвa. Кaквo му се иска на някой да е кaзaлa Вepa Юpoвa, е без знaчeниe, зaщoтo EК вeчe ce пpoизнece зa този мoнитopинг !

  5. .text
    #9
    Отговор на коментар #7

    Пишеш една и съща глупост навсякъде. Ама кой да ти обясни, че едно са правомощия а друго е отговорност и отчетност?

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #8
  7. nabl
    #7

    "В голяма степен авторите на доклада, особено в областта за правосъдната система и в частност прокуратурата, влизат в колизия с друг документ, изготвен отново от Европейската комисия при това през 2016 г. Става въпрос за Независимия анализ на структурния и функционален модел на прокуратурата и на нейната независимост, изготвен след шестмесечна мисия на четирима прокурори от страни от ЕС. Препоръките от анализа бяха в посока абсолютно обратна на изложеното в Доклада за върховенство на правото, защото

  8. Бивши комунисти НЯМА!
    #6

    И 100 мониторинга да са като няма никакъв ефект даже кризата се задълбочава е все тая.

  9. Гошо мъдреца
    #5

    Какво добро е направил за България този адвокат Екимджиев ? Защо е на хранилка в Медияпул? Защо, не защитава ПРЕСТЪПНИКА от Дубай? Или, ала бала в суматохата да падне някой лев , за сметка на Прокурора ?

  10. Boris Kamov
    #4

    Трите мониторинга всъщност ги докараха националните предатели Йончева и Кънев, подпомогнати от социалистите и ултра-левите в ЕП. Елена, с нейния трескав поглед е ясна. Въпросът е колко още пируети ще извърти Радан с плахата надежда за няколко парламентарни места. Ето един линк за любознателните: https://www.reduta.bg/виж-кой-говори-за-съучастие/

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.