Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адвокат осъди държавата заради подслушан разговор с клиент

2 коментара
Николай Цонев и Васил Василев

Адвокат Васил Василев, който защитаваше бившия военен министър Николай Цонев, осъди държавата в Страсбург заради незаконно подслушване на разговор с клиента му. Европейският съд по правата на човека му присъжда 3 хил. евро обезщетение, но посочва и много по-важен проблем в България – липсата на уредба в специфична дейност като подслушването.

Въпросният разговор между Василев и Цонев е записан въпреки че комуникацията между адвокат и клиент би следвало да е защитена. Това обаче не е краят. Разговорът се превръща дори в доказателство по делото срещу бившия министър макар че по същество е незначителен. Двамата се уговарят как да отидат във военна полиция, за да се запознаят с материали по делото.

Цонев бе обвиняем заедно със съдията Петър Сантиров и някогашния главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов, че са се опитали да подкупят бившия следовател Петьо Петров. Делото ще се запомни и със скандалната реплика на експрокурора Роман Василев, който разпореди на служителите на МВР да свалят Цонев на колене, защото бил "абсолютен престъпник".

Процесът бе истински провал за прокуратурата. И трите инстанции оправдаха Цонев, Сантиров и Попов. В мотивите на една от тях бе записано, че следователят Петров е осъществил класическа провокация към подкуп.

ЕСПЧ се съгласява, че разговорът между Цонев и Василев е бил случайно прихванат. Въпреки това посочва, че са нужни специални процесуални гаранции за такъв тип комуникация. Според българския Закон за адвокатурата този запис би следвало да е веднага унищожен. Въпреки това той се превръща в част от делото.

"Изглежда обаче, че законите, уреждащи тайното наблюдение в България, не предвиждат никакви конкретни гаранции, които дават практически ефект на това задължение – нито Законът за СРС, нито Законът за адвокатурата споменават нещо по този въпрос. Нито изглежда, че към съответния момент е имало съдебна практика на българските съдилища, която изяснява въпроса", пише в мотивите на ЕСПЧ, цитирани от lex.bg.

Тъй като няма достатъчно гаранции, че такъв разговор ще бъде унищожен, съдът стига до извода, че е нарушена разпоредбата на Европейската конвенция за правата на човека, която гарантира зачитане на личния и семейния живот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bira
    #2

    тъжното е,че в случая имаме абсолютни престъпници и от двете страни на правораздаването. а прокуратурата нарочно проваля делото, вкл. чрез използване на негодни доказателства като въпросния запис - единствената му ценност е да послужи за миниране на обвинението. сещайте се, дали "лицето" цонев не е сключвал "извънсъдебно споразумение" с прокуратурата.

  2. асен
    #1

    кога ще видим еврото в панделата? с брат си и любена бандитката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.