Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Адвокатски протести може да блокират съдебните дела от догодина

11 коментара
Адвокатски протести може да блокират съдебните дела от догодина

Адвокати планират ефективни протестни действия от началото на следващата година с искане за промяна в Закона за адвокатурата, съобщи в понеделник председателят на кюстендилската адвокатска колегия Васил Иванов, цитиран от БТА. Той уточни, че протестите ще се изразяват в неприсъствието на адвокатите в съдебни заседания по наказателни и граждански дела, което ще доведе до тяхното отлагане.

 

Те настояват Законът за адвокатурата да описва детайлно всички дейности, които могат да се извършват само от адвокати.

 

"Ако те бъдат извършвани от други лица, тези лица трябва да носят своята административна отговорност", каза Иванов. Според него промени са необходими и по отношение на начините на избор на управителните органи на адвокатурата и в частност Висшия адвокатски съвет (ВАС).

 

Промените в закона, с които Mediapool разполага, постановяват широк кръг от дейности, които могат да се изпълняват от адвокатите. Това са даване на консултации и становища правни въпроси, изготвяне на нотариални покани справки в съдилища, прокуратури, полиция, арбитражи, съдебни изпълнители, нотариуси, административни органи и получаване на документи от тях.

 

Включва се още изготвяне на нотариални покани, молби за приемане и отказ от наследство, книжа за вписвания в имотния регистър, изготвяне на договори, нотариални актове и завещания и изпълнение на завещания. Адвокатите ще могат да управляват имущество, да пазят описано или дадено в обезпечение имущество.

 

Те ще могат да изготвят и подават документи за вписване, както и на промени в обстоятелствата на фирми, да изготвят книжа за пред съда, да защитават правата и законните интереси на лицата пред органите на съдебната власт, административните органи и служби, както и пред други физически и юридически лица.

 

Промените в закона дават право на адвокатите да извършване всякакви други действия, свързани с правно съдействие и защита свободите, конституционните права и законни интереси на българите.

 

В същото време промените в Закона за адвокатурата постановят, че адвокатските книжа и документи са неприкосновени и не подлежат на изземване от властите. Проектозаконът постановява, че разговорите между адвокат и клиента му не могат да се записват.

 

Адвокат Иванов обясни, че общо 17 от общо 28-те колегии в страната са приели решения, с които са подкрепили исканите промени.

 

Той съобщи, че като алтернатива на настоящия Висш адвокатски съвет ще бъде създадена и Асоциация на адвокатите в България. Тя ще бъде сдружение с нестопанска цел, която ще защитава професионалните права на адвокатите в страната, а управителното ѝ тяло ще се състои от председателите на всички районни адвокатските колегии.

 

"Така ще оказваме натиск върху ВАС, за да работи повече за интересите на българската адвокатура, защото настоящия и досегашните не работеха достатъчно в тази посока", каза Иванов.

 

Адвокатите в страната настояват за промени и в други закони, засягащи работата на нотариусите и на частните съдебни изпълнители, в Гражданския процесуален и в Наказателно-процесуалния кодекс.

 

Васил Иванов съобщи още, че Кюстендил ще бъде домакин на националната конференция на адвокатите в страната, която ще се състои на 13 и 14 декември. На нея ще бъдат приети измененията, предложени от адвокатските колегии, засягащи промените в Закона за адвокатурата, след което те ще бъдат внесени в парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Не си прав /към коментар 8 / относно това къде са завършили колеги адвокати и не е етично да ги наричаш "калинки"Аз съм завършила право в ТУ имахме юридически факултет и ни преподаваха професори от СУ,които за твое сведение бяха възхитени от начина по който усвоявахме материала,повечето бяхме завършили ТУ .Дори ни похвалиха,че знаем много повече и сме подготвени много повече от колеги учещи редовно в СУ.Така,че хайде да не говорим за подготовка и "калинки".Мога да кажа,че голяма част от колегите

  2. Анонимен
    #10

    Изброените по- горе "предложения за промяна" в Закона за адвокатурата ги има и в сега действащия закон . Завършила съм Алма матер ,но нещо не ми стана ясно какви промени точно се искат.

  3. Анонимен
    #9

    "Jus est ars boni et aequi" - или в превод от латински: "Правото е изкуството на справедливите и добрите"... Българската адвокатура е забравила какво е да си юрист, какво е да си добър и справедлив, а се е извратила в печалбарство и законен рекет...

  4. Анонимен
    #8

    По-точно е да се каже - завършилите разни "свободни" и технически "университети" "по право" или най-точно - АОНСУ - какво да се прави с тези калинки на рояци по адвокатските колегии, и не само, ами и в съдебната система и държавните и общински структури?

  5. Анонимен
    #7

    А завършилите ПУЦ-ове адвокати, които преобладават като цяло и в Кюстендилската адвокатска колегия - ко праим с тях, а?

  6. Анонимен
    #6

    Най-важната поправка са забравили-за адвокати да бъдат вписвани само лица,завършили висше юридическо образование в Университет,а не в Магнаурската школа в Симеоново.Сега е пълно с адвокати-завършили милиционерската школа или школа в бившия съветски съюз.Горното трябва да важи и за прокурори,съдии,нотариуси.И там е пълно с милиционери.

  7. Анонимен
    #5

    Ха-ха, интересно как ще отлагат гражданските дела или господина от Кюстендил не е разбрал, че те се отлагат само ако и страната и повереника й не могат да се явят и то по уважителни причини, които не могат своевременно да отстранят!

  8. Анонимен
    #4

    Колективната "отговорност" (безотговорност) на адвокатите (въведена от Симо Кобурга) да бъде премахната и всеки адвокат да е индидуално лично отговорен пред клиентите си, вкл. материално, морално и наказателно! Да не се узаконяват нови монополни права на адвокатите - нека заслужат хонорарите си в свободна конкуренция, а на базата на монопол!

  9. Анонимен
    #3

    От известно време Висшият адвокатски съвет се е превърнал в клуб за запознанства за своите членове, организирайки през седмица балове, срещи по курорти и други подобни. Явно в ръководството преобладават необвързаните. LOL

  10. Анонимен
    #2

    Така ще се опитат да забавят делата срещу цвъцко тъпия многоапартаментник и банкянското човекоподобно...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.