Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ "Белене": с какво обвързва необвързващият меморандум?

0 коментара
Енергийна конференция в София, която трябваше да приключи с декларация на ресорните министри от Югоизточна Европа за съвместни действия в разработването на общ десетгодишен енергиен план, се превърна в декор на поредния театрален сюжет около АЕЦ "Белене". Това не беше официално включено в програмата, но се разви по всички правила на жанра - драматично въведение, завръзка с участие на главните действащи лица и след това на второстепенните, кулминационно "напрежение" и банална развръзка.

А какви общи действия набелязаха енергийните министри от региона така и не стана ясно.

Тон даде премиерът Бойко Борисов, който във вторник сутринта първо нахока руснаците, че да скрили истинската цена на ядрената централа, а после поиска да не шикалкавят и да се извинят, иначе преговори няма да има.

След него се появи Сергей Кириенко, президент на “Росатом“, собственик на избраната за изпълнител на строежа “Атомстройекспорт“. Без да коментира поисканото извинение, той се впусна в 15-минутен монолог с ретроспективни обяснения по хода на проекта и някак между тях “призна“, че “всички, включително ние“ са допуснали грешки – най-вече при определянето на цената за оскъпяване на централата (от 500 млн. евро до 2.4 млрд. евро).

Въпросът дали грешката е "вярна" надвисна със страшна сила, както и догадките дали Борисов все пак ще се види с Кириенко, след като преди това обясни, че няма предвидена такава среща и ще открива пътен възел в другия край на България.

"Фортум" съобщи официално за меморандума с "Росатом" и НЕК

Водещата финландска енергийна компания "Фортум" (Fortum) обяви късно във вторник, че е подписала споразумение за изграждане на атомна електроцентрала в България с българката НЕК и руската държавна корпорация "Росатом", предаде Ройтерс.

"Фортум" получи възможност да придобие дял от 1 процент в проектната компания, която ще бъде създадена и ще бъде собственик на електроцентралата и на произвежданата от нея електроенергия, се казва в официалното изявление.

Още

В този момент министър Трайчо Трайков дойде с новината за двама европейски инвеститори, проявили интерес към АЕЦ "Белене". Няколко часа по-късно се разбра, че финландският ядрен оператор “Фортум“ и френската инженерингова компания “Алтран“ всъщност са заявили участие от по символичния 1 процент в проектната компания за АЕЦ "Белене".

Както винаги "услужливи", руски медии съобщиха, че европейските инвеститори са осигурени от “Росатом“, която ще продължи да “доставя“ още акционери в проекта "Белене".

Русия "отстъпила", за да не изтърве стратегически пазар

В ранния следобед журналистическото стълпотворение се премести пред сградата на Министерския съвет, където Кириенко отиде да се среща с Бойко Борисов. След около 45 минути Кириенко излезе и обяви какво и как точно ще се случи с проекта "Белене", както и че до края на деня ще бъде подписан меморандум за създаване на проектна компания.

Тържествената финална развръзка по подписването на документа се състоя отново на територията на международната енергийна конференция в хотел "Кемпински", като очакванията бяха тя да бъде удостоена от премиера Борисов. Но след като около два часа “пътува в задръстването“, според обясненията на различните ведомствени пресслужби, гардовете от НСО си тръгнаха и парафирането на документа стана без него.

Първите новини за събитието в българските медии бяха, че България и Русия са намерили компромис за АЕЦ "Белене", че централата все пак ще я има, че Европа/западни компании влизат в проекта, задвижен от Москва.

Според руското издание "РБК Дейли", Русия и България май са разрешили всички противоречия във връзка с АЕЦ "Белене". "Росатом" заяви, че е готова да построи централата за 6. 4 милиарда евро - цена, която е приемлива за България, пише бизнесизданието, независимо, че Борисов проглуши ушите на всички да обяснява как тази цена не го устройва.

"Основната причина за отстъпките, направени от "Росатом" на България, е стремежът на руската компания да не изтърве стратегическите за нея пазари в Източна Европа и Азия и да не пусне там японски и американски фирми", обяснява руският аналитик Андрей Рожков, цитиран от "РБК Дейли" в сряда. Ако проектната компания срещне проблеми с привличането на инвестиции, "Росатом" е готова сама да финансира строителството, посочва "РБК дейли". Кириенко е цитиран да казва, че гаранцията за работа на централата е 60 години, през които Русия ще осигурява ядрено гориво и поема ангажимента да го преработва (независимо, че това би противоречало на новите изисквания, подготвяни от ЕК – бел. ред.).

С какво обвързва необвързващият меморандум?

След подписването на меморандума обаче министър Трайков побърза да поясни, че това не е обвързващ документ. Българското правителство вероятно разчита да спечели още 10 месеца (колкото е срокът на действие на компанията, която трябва да се учреди до 4 месеца) в протакане на преговорите.

В същото време обаче Москва държи в ръцете си още един официален документ, скрепен с подписа на настоящия шеф на държавната НЕК, задължаващ българските власти да продължат работата по проекта.

Което не е малко, като се има предвид, че в меморандума най-общо залегнаха условията, които руснаците предлагаха още след като София замрази проекта миналата година - Русия да поеме финансирането на строежа и съответно акционерен дял не по-малък 40%, както и търсенето на западни инвеститори, които да легитимират проекта като "европейски".

До този момент България успя да привлече Сърбия (която все пак е "западен" съсед).

“Това е начин да не отстъпваме принципно от позициите си", коментира министър Трайков.

"Меморандумът не обезпечава напълно реализацията на проекта и трябват още много преговори“, заяви от своя страна Кириенко.

Преговорите ще са основно за цената, която, макар и с фиксиран таван от 6.298 млрд. евро подлежи на обсъждане и желанието на България е да я намали.

Кириенко обаче излезе с логичния пазарен аргумент, че цената ще се определи от бъдещите инвеститори. Засега по документи най-големият инвеститор трябва да е НЕК, която държи 51% от проекта, но пък Борисов вече обяви, че държавата няма да даде и един лев за АЕЦ "Белене". Следващият по размер и засега единствен сигурен инвеститор е Русия, която определи цената на проекта и каза, че ще го финансира на свой риск.

Надеждите са, че “Фортум“ и “Алтран“ ще повлекат крак със своя един процент и други западни компании ще поискат да влязат в проекта.

Категорично знам, че "Сименс" ще се включат

"Категорично знаем и от "Сименс", че март-април, след като им приключат съдебните процеси с "Арева", ще се включат в проекта“, съобщи в сряда сутринта пред Нова телевизия премиерът Бойко Борисов.

Немската “Сименс“ и френската “Арева“ са основните подизпълнители на “Атомстройекспрот“ за строежа на АЕЦ “Белене“. Двете компании до скоро играеха съвместно на ядрения пазар, но “Сименс“ разтрогна сътрудничеството с французите, за да направи обща компания с “Росатом“ в областта на атомната енергетика. Така включването на немската компания пак ще е по руска схема, като засега не е известно какво дялово участие ще заяви.

Шефът на “Росатом“ обяви, че още 3-5 европейски уважавани енергийни компании искат да участват в проекта.

Шефът на НЕК Красимир Първанов твърди, че сред потенциалните нови акционери има и компании, което вече са участвали в търга за стратегически инвеститор. Той бе спечелен от германската RWE през 2008 г., но концернът се отказа от 49-процентния си дял в централата година по-късно.

Кой плаща в крайна сметка?

Изявленията за разпределението на капитала в бъдещата проектна компания се покриват засега само в частта, че НЕК си запазва 51 на сто, а включването на нови акционери ще е за сметка на сега полагащите се на руснаците 47 на сто.

Задържането на мажоритарното държавно участие, което означава осигуряване на съответния процент финансиране, противоречи на думите на Трайков и на финансовия министър Симеон Дянков от последната една година, че страната ни няма пари за АЕЦ “Белене“ и е достатъчно тя да има 20-25 на сто от централата.

НЕК, която има доста сериозни дългове по кредити и към доставчици, няма много възможности за нови заеми, но шефът ѝ Красимир Първанов не видя проблем да ползва пари на вересия от “Росатом“.

Такова финансиране постоянно се предлага от руснаците, които и във вторник отново обявиха готовността си за гарантират изцяло средствата за изграждането дори на цялата централа, както и станат неин основен собственик, отчитайки обаче, че това е неприемливо за България.

Многобройните приказки около цената на АЕЦ "Белене" засега заобикалят основния въпрос – дали проектът ще е рентабилен. И дали всъщност българските потребители няма да плащат "поетия" от Москва финансов риск, след като държавната НЕК бъде задължена с дългосрочни договори да изкупува тока от АЕЦ "Белене".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.