Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АЕЦ "Белене"" ще струва над 2 млрд.долара

0 коментара

Премиерът Симеон Сакскобургготски обяви в понеделник в Белене решението на правителството за изграждане на втората атомна централа.

Както Mediapool съобщи още в петък, ден по-рано правителството реши да започнат преговори с потенциалните инвеститори, които ще се водят от министрите Шулева, Ковачев и Велчев. Решението не бе обявено веднага, за да може премиерът лично да го съобщи на площадката в Белене, където пристигна заедно с почти целия кабинет.

Това е най-големият инвестиционен проект в България за последните две десетилетия, заяви Сакскобургготски пред гражданите на град Белене. По думите му, целта на правителството е да избере инвеститор до края на тази година и реализацията на проекта да започне.

Според министъра на енергетиката Милко Ковачев, общата стойност на проекта надхвърля 2 млрд.долара. Досега държавата е инвестирала на площадката на АЕЦ "Белене" над 1 млрд.долара. Проектът за строеж на Втора атомна централа в страната бе започнат през 1987 и стопиран пет години по-късно.

Ковачев подчерта, че новата централа в Белене, чиято мощност още не е определена, ще замести старите 440-мегаватови ядрени реактори в Козлодуй. По думите на Ковачев, цитирани от БНР, това означава независимост на България и запазване на ролята ѝ на енергиен лидер в региона на Югоизточна Европа.

Пред БТА Ковачев уточни, че до месец пред правителството ще бъде представена процедурата за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене". Отсега е ясно, че ще се действа чрез преки преговори. Министърът уточни, че има три възможности за строителството на АЕЦ "Белене" по две технологии.

Пред жителите на Белене премиерът Сакскобургготски заяви още, че с изграждането на новата ядрена централа, отговаряща на най-високите изисквания за безопасност, ще се осигури стабилна и достъпна енергия за следващите 50 години. По думите му, осъществяването на проекта ще доведе до увеличаване на инвестициите и по-нататъшното намаляване на безработицата в регионален и в национален мащаб.

Също в понеделник в."Сега" съобщи, че до края на юни екоминистерствата в съседните на България държави Гърция, Румъния, Турция, Македония и Сърбия и Черна гора трябва да изпратят становищата си по проекта за новата ядрена централа. Без разрешения от съседите България не би могла да строи ядрена мощност, защото е подписала международните конвенции, третиращи използването на ядрени материали. Едно от условията за разрешенията е докладът за оценка на въздействието върху околната среда. Той бе изготвен наскоро и според него площадката в Белене е безопасна и може да поеме изграждането на ядрени мощности до 2000 мегавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.