Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афганистан е сполетян от най-тежката суша от десетилетия

0 коментара

Когато житната му реколта изсъхнала, Гулам Абас продал добитъка си и подобно на хиляди други земеделски стопани избягал в града от най-лошата суша, сполитала Афганистан за десетилетия.

Липсата на валежи, на сняг и на дъжд, които през последните месеци са намалели със 70 процента спрямо средните за годината, унищожи зимните култури и застраши и без това оскъдния начин на живот и прехраната на милиони земеделци, пише в петък агенция Франс прес.

Подобно на стотици други семейства от село Чаркинт в обичайно плодородната провинция Балх в Северен Афганистан, 45-годишният Гулам Абас напуснал нивите си, станали безплодни и отишъл с 11-членното си семейство в регионалния център Мазар-и-Шариф, надявайки се да намери работа.

"Никога не съм виждал подобна суша", казва пред Франс прес този земеделец с 30-годишен стаж. "Никога преди не ни се е налагало да бягаме от селото или да продаваме животните".

Небето продължава да е отчайващо безоблачно, а температурите високи, което силно тревожи земеделците за летните им култури.

Житната реколта на страната, спаднала с 2,5 милиона тона, е една от най-слабите "поне от 2011 г. насам", съобщава системата за предизвестяване на рисковете от глад, създадена през 1985 г. от службата за развитие на САЩ US Aid.

Според ООН повече от два милиона души са застрашени от "сериозна хранителна несигурност" и ще имат нужда от спешни помощи през следващите шест месеца.

Организацията по прехрана и земеделие към ООН обяви, че са необходими незабавно 120 милиона долара за справяне с "пренебрегнатите" хранителни кризи в три страни, сред които Афганистан.

Събраните средства ще отидат за доставка на семена и на напоителна техника на афганистанските селски стопани.

Хиляди кози и овце умират заради пресъхналите водоизточници и липсата на пасища, подчертава Бюрото на ООН за координация на хуманитарните помощи.

"Ако властите и международната общност не започнат веднага да решават проблема, има опасност Афганистан да се сблъска с бедствие, което ще продължи и през зимата", предупреждава служителят на Бюрото в Афганистан Тоби Ланцер.

За хиляди стопани като Абас обаче вече е твърде късно.

"Преди три години имаше дъжд и сняг и спечелих повече от 300 000 афгана (приблизително 4300 долара). Тази година обаче, макар че продадох козите и овцете си, спечелих едва 100 000 афгана (1400 долара)".

Липсата на валежи в Балх доведе до засуха на почти всички земеделски участъци, казва пред Франс прес служителят в областта на земеделието Забиула Зубен. Повече от 450 000 земеделци и животновъди номади от провинцията предпочетоха да заколят животните си или да ги продадат, за да изхранят своите семейства, добавя той.

"Всички селяни се питат какво да правят с животните си и как да ги опазят живи, защото те са всичко, което притежават", подчертава Хаджи Сораб, който все още гледа около 400 кози и овце в окръга Давлат Абад.

Сушата допринася допълнително за ситуацията на обща несигурност, причинена от атаките на талибаните и на групировката "Ислямска държава", които тероризират населението по безпрецедентен за последните 10 години начин.

Земеделието е основата на афганистанската икономика. В него са заети близо 15 милиона души в 20-те най-силно засегнати от сушата провинции, сочат данните на ООН.

Шансовете на тези хора да си намерят друга работа са на практика нулеви, а ситуацията с и без това високата безработица се влоши след завръщането на стотици хиляди бежанци от Иран и Пакистан.

Цената на овцете и на козите спадна наполовина, защото селските стопани се надпреварват да ги продават и пренасищат пазара, обяснява говорителят на министерството на селското стопанство, напояването и животновъдството Акбар Рустами.

Успоредно с това цената на фуража скочи неимоверно; според Рустами 60 процента от 27-те милиона глави добитък в страната изпитват "остра нужда от храна".

Досега афганистанските власти са предоставили ограничени помощи на селските стопани, а службите за международно подпомагане изпитват затруднения със задоволяването на потребностите им.

Световната програма на ООН по прехраната успя да помогне на 463 000 души през последните четири месеца, казва Тоби Ланцер. Това обаче е по-малко от една четвърт от нуждаещите се семейства.

Правителството се съгласи по силата на споразумение с международните служби да предостави 60 000 тона жито от стратегическите резерви на страната. "Това няма да е достатъчно, но е добро начало", твърди Ланцер.

Гулам Абас обаче предупреждава, че ако селските стопани не получат сериозна помощ, ще се преориентира към отглеждането на мак, който е по-доходоносна и устойчива култура.
Афганистан държи челното място в света по производство на опиум въпреки милиардите долари, похарчени в борбата срещу наркотрафика.

"Едно правителство, което с трудност плаща на войниците си, едва ли ще помогне на населението си в тези отдалечени райони", прогнозира Абас. "Тези условия в крайна сметка ще тласнат хората към отглеждането на незаконни култури".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.