Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афганистанските сили си върнаха Кундуз от талибаните

Засилват се гласовете, че американски войски трябва да останат в Афганистан и след 2016 г.

0 коментара

Афганистанските сили за сигурност си върнаха контрола над всички превзети от талибаните правителствени сгради в град Кундуз, заяви и.д. губернатор на едноименната провинция Хамдула Даниши, цитиран от ДПА.

"Върнахме си град Кундуз. Има някои откъслечни престрелки в отделни райони на града, тъй като талибани са се укрили в частни домове", каза Даниши.

Около 600-700 афганистански войници са участвали в съвместната операция. Чуждестранни сили са участвали в сухопътната операция, а също така са осигурили въздушна подкрепа на афганистанските сили, уточни той.

Талибаните превзеха Кундуз в понеделник, първата провинциална столица паднала под контрола на бунтовниците, откакто бяха прогонени от властта през 2001 г. Афганистанските сили, подкрепяни от американски въздушни удари, от два дни се мъчеха да превземат отново града.

Говорителят на министерството на вътрешните работи Седик Седики съобщи, че операцията по отвоюването на града е била предприета късно снощи. Сухопътни части са се придвижили от летището, което се превърна в опорна база на правителствените сили, откакто градът падна под контрола на талибаните. Пътищата към града са били минирани със заложени от талибаните експлозиви.

Седики каза, че през нощта правителствените сили са установили контрол над Кундуз, но допълни, че операцията по прогонването на талибаните е още в ход. По думите му в боевете са били убити около 200 вражески бойци, но не каза какви загуби са претърпели армията и полицията.

Местни жители съобщиха, че по улиците има трупове на талибани и че в града са били извършени много грабежи, предаде ДПА.

Същевременно талибаните превзеха две селища в северната част на Афганистан - Тала уа Барфак в провинция Баглан и Хваджа Гхар в провинция Тахар, съобщи местната агенция Пажвок.

Все повече гласове, че войските на САЩ трябва да останат в Афганистан и след 2016 г.

В потенциален важен политически завой, американски военни командири поискаха да се запазят няколко хиляди американски войници в Афганистан и след 2016 г., като се мотивираха с нестабилната ситуация в сигурността, която ясно пролича от превземането от талибаните на северния град Кундуз тази седмица и някои неотдавнашни завоевания на екстремистите на юг, предава в четвъртък агенция Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Запазването на какъвто и да било съществен брой войници в Афганистан след 2016 г. би било рязко отклонение от сегашния план на президента Барак Обама, който предвижда към края на годината там да остане само базиран в посолството военен персонал от около 1000 души по силата на споразумение с Кабул за сътрудничество в сигурността. Обама бе поставил в центъра на външнополитическото си послание за втория си мандат обещанието, че ще сложи край на войната на САЩ в Афганистан и ще изтегли американските войски преди да напусне поста през януари 2017 г.

Около 9800 американски военнослужещи са в Афганистан сега. Най-високопоставеният американски командир в Афганистан, армейски генерал Джон Ф. Кембъл, представи на правителството няколко варианта за постепенно намаляване на този брой през следващите 15 месеца. Всички опции призовават за запазване на по-високо от планираното военно присъствие въз основа на неговата преценка за това какво би било необходимо за поддръжка на афганистанската армия и минимизиране на шансовете да бъдат загубени още територии, завоювани през цяло десетилетие скъпа американска бойна кампания.

Не е ясно кога ще бъде взето ново решение за равнището на американското военно присъствие. По план Кембъл ще бъде изслушан следващата седмица в Конгреса за ситуацията в сигурността в Афганистан, включително ефективността на афганистанските сили за сигурност след тежките боеве през лятото.

Превземането от талибаните на 300-хилядния град Кундуз бе първото завоюване от екстремистите на голям град, откакто американската интервенция свали тяхното правителство преди 14 години след атентатите от 11 септември 2001 г. Републиканци - критици на подхода на Обама към прехода от военновременна окупация на Афганистан към пълен афганистански контрол над сигурността, нарекоха падането на Кундуз "предвидима последица" от съкращаването на войските по графика на Обама.

Загубата на Кундуз, макар и временна, подчерта крехкостта на афганистанската сигурност и затвърди мнението на онези, които са за оставането на американски войски след 2016 г.

Според американски правителствени представители вариантите на Кембъл биха отложили всякакви големи съкращения на военни тази година и биха му дали по-голяма свобода по въпроса за темпото на каквито и да било съкращения догодина. Опциите, според източниците от администрацията, включвали оставането на цели 8000 войници през по-голямата част от следващата година и на няколко хиляди войници като контратерористична сила и през 2017 година. Вариантите щели да позволят постепенно намаляване на броя на военните през следващата година в зависимост от условията на сигурността в Афганистан и капацитета на афганистанските сили, които претърпяха тежки бойни загуби тази и миналата година.

Афганистанският президент Ашраф Гани и контролираният от републиканците Конгрес са за продължаване на американското военно присъствие. Гани изрази опасения, че свързани с групировката "Ислямска държава" екстремисти се опитват да завоюват по-широк терен в страната му.

И министърът на отбраната Аш Картър, и държавният секретар Джон Кери изтъкнаха колко е важно САЩ да продължат контратерористичните си мисии в Афганистан дори и през 2017 година. Кери каза, че правителството е загрижено от съобщенията, че "Ислямска държава" вербува бойци в Афганистан и че някои талибани започват да се идентифицират като членове на "Ислямска държава". Впоследствие и други американски представители посочиха радикалната групировка като потенциално нарастваща заплаха, а талибаните спечелиха терен в южната провинция Хелманд.

"Свидетели сме на известно увеличаване на капацитета (на ИД), но не до степен да могат да осъществяват операции, каквито виждаме в Ирак и Сирия, макар наистина да признаваме, че имат потенциал да еволюират в нещо по-сериозно, по-опасно", заяви през август пред журналисти в Пентагона бригаден генерал Уилсън Шофнър.

През август талибаните превзеха окръг Муса Кала в Хелманд и бяха отблъснати от афганистанските сили чак дни по-късно, и то след 24 американски въздушни удари.

Представителите на Пентагона тази седмица не дадоха подробности за падането на Кундуз. Прессекретарят Питър Кук го нарече "неуспех" за афганистанските сили, изрази увереност в способността им в крайна сметка да си върнат града, и отказа да отговори какво разкрива това за капацитета на талибаните.

Изпълняващият длъжността министър на отбраната на Афганистан Мохамед Масум Станекзай заяви на пресконференция в Кабул, че талибански бойци проникнали в града по време на неотдавнашния Айд ал Адха (Курбан байрам) - най-големия празник през годината, по време на който милиони афганистанци пътуват из страната, за да посетят роднините си. Талибанските бойци получили подкрепления от екстремисти от съседен Пакистан, прогонени от офанзивата на пакистанската армия, както и от Китай и Централна Азия, каза Станекзай.

Яростната атака в няколко направления изненадала афганистанските военни и разузнавателни агенции след продължилото през цялото лято затишие и привиден паритет между силите на талибаните, обсаждащи града и отбраняващите го правителствени сили.

САЩ официално сложиха край на бойната си мисия в Афганистан в края на 2014 г., но оставиха там военни, които да обучават и съветват афганистанските сили и за да атакуват терористични мишени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.