Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Афис: 59% от българите не очакват присъди по последните шумни обвинения

3 коментара
Афис: 59% от българите не очакват присъди по последните шумни обвинения

Почти 59% от българите не вярват, че ще се стигне до осъдителни присъди по последните шумни обвинения срещу знакови лица. 30% очакват присъда да има само за някои от тях, а едва 6% са убедени, че ще бъдат осъдени всички.

Това показват данни от национално представително проучване, осъществено от агенция АФИС, собственост на члена на Националния съвет на БСП Юрий Асланов. То е направено в периода 30 ноември – 4 декември 2018 г. Извадката е от 1010 пълнолетни български граждани, интервюирани в домовете им.

На въпрос "Според вас, нараства, намалява или остава на същото ниво корупцията в България?“, през декември 58% отговарят, че нараства, а пет пъти по-малко – 11%, че намалява. 32% смятат, че тя остава на същото ниво.

Едва 20% от анкетираните имат доверие в съдебната система като цяло, докато 68% не ѝ се доверяват.

На молба да посочат до две сфери, в които е най-силна корупцията, 43% от интервюираните казват правосъдието, 34% - митниците, 24% - здравеопазването, 19% - полицията, 17% - партиите, 17% - администрацията на министерствата, 10% - общинските администрации, 8% - държавните фирми, 6% - образованието, и 2% - други сфери.

На въпрос за започналите през последните дни дела срещу знакови фигури 59% не вярват, че ще бъде осъдено дори едно от разследваните лица. 30% очакват присъда да има само за някои от тях, а едва 6% са убедени, че ще бъдат осъдени всички

Възприятието за задълбочаване на корупцията в обществото е свързано с политическа ориентация, но не може да се сведе до партийни пристрастия. Сред хората, които биха гласували за ГЕРБ, позитивното възприятие има само лек превес. 26% отговарят, че тя нараства, малко повече – 30% смятат, че намалява, а 42% не виждат промяна.

По друг начин погледнато, почти цялото позитивно мнение за борбата с корупцията (70%) е капсулирано в електората на управляващите. Сред неангажираните политически избиратели оценката е дори по-негативна (60% смятат, че корупцията набира сила), отколкото средната за всички електорални групи. Тъй като от изборите насам от БСП подадоха редица сигнали за корупционни схеми, очаквано потенциалният електорат на социалистите е особено категоричен. Съотношението между двата отговора е 68% към 3%.

Едва 17% от запитаните казват, че имат доверие на новия антикорупционен орган – Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ). 68% заявяват, че нямат.

"Отчасти това се обяснява с амортизация на шумните публични акции. Тъкмо тази есен предишни дела от 2010 г. (срещу бившия военен министър Николай Цонев, тези по делата известни като "Октопод“, "Медузите“, "Касоразбивачите“, лекари в родилното отделение в болницата в Горна Оряховица и др.) завършиха с фиаско във вид на оневиняване и присъди за обезщетения заради нарушение на правата на обвиняемите. И сега преобладава очакване за подобен резултат“, коментират от АФИС.

На въпроса "Доколко беше полезна приватизацията за България?“ само 3% отговарят, че тя е била изцяло полезна, други 6% смятат, че е била предимно полезна. Противоположният полюс има по-голяма тежест – 32% оценяват, че е била изцяло вредна и още 26% – предимно вредна. Диференцирана оценка според конкретния случай („понякога полезна, друг път – вредна“), дават 23% от хората. Сумарно, 9% я смятат за изцяло или предимно полезна, а шест пъти повече (58%) – за изцяло или предимно вредна.

„Очаквано, между въпроса за корупцията и този за приватизацията има статистическа връзка. Онези, които дават негативна оценка на приватизацията в много по-голяма степен мислят, че и корупцията нараства“, обясняват от АФИС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Boris Kamov
    #3

    59% от българите са забелязали че живеят в мъгла и че в мъглата им крадат чистачките. Интересно къде живеят останалите 41%?

  2. Лизи Гугуткова
    #2

    БЪЛГАРИЯ Е СЦЕНА... Артистите са некадърни, но крадливи! Пак ще участвате в миманса.

  3. Практик от София
    #1

    Българските граждани с културни наклонности високо ценят неувяхващото творчество на великия английски драматург Уилям Шекспир. Една от любимите им, може би най-предпочитаната, е комедията шедьовър "Много шум за нищо"*. * Much Ado About Nothing

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.