Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Агенцията по вписвания отхвърли финансовия отчет на "Медийна група България Холдинг"

Христо Грозев вписан в Търговския регистър като съуправител на "Труд" и "24 часа"

1 коментар
Агенцията по вписвания отхвърли финансовия отчет на "Медийна група България Холдинг"

Агенцията по вписванията отхвърли искането за вписване в Търговския регистър на консолидирания финансов отчет за 2010 г. на "Медийна група България Холдинг" – дружеството, издаващо вестниците "Труд", "24 часа" и "168 часа" и собственик на печатната база в бившия Полиграфически комбинат, тъй като в общото събрание на дружеството не е участвал принудително "отлъченият" съдружник Христо Грозев.

Искането за утвърждаване на отчета е подадено на 13 юли тази година от адвоката на групата Стоян Николов.

В мотива на отказа, издаден с дата 21 октомври 2011 г., петък, се обяснява, че отчетът не е бил приет на общото събрание на дружеството при участието на всички акционери, каквото е изискването по закон.

Става ясно, че на общото събрание не е присъствал съдружникът "БГ Приватинвест", представляван от Христо Грозев и Карл Хабсбург, а само другите двама съдружници Любомир Павлов и Огнян Донев. Грозев като представител на "БГ Принтинвест" не е бил призован редовно, защото поканата за събранието е била подписана само от единия съуправител на "Медийна група България" Любомир Павлов, но не и от другия по това време – Христо Грозев, което я прави нередовна.

Едновременно с отказа за вписване на финансовия отчет, в Търговския регистър бе вписан като съуправител в "Медийна група България Холдинг" Христо Грозев. Това стана, след като съдът издаде обезпечителна заповед за запор върху имуществото и търговските марки на пресгрупата, докато трае съдебният спор между съдружниците – Огнян Донев и Любомир Павлов от една страна и Христо Грозев и Карл Хабсбург от друга.

На практика при новото положение всяко решение за разпореждане с имуществото на пресгрупата може да се взема само от двамата съуправители – Павлов и Грозев.

Спорът между съдружниците започна скоро след купуването на пресгрупата от предишния ѝ собственик – германската групировка ВАЦ. С поредица от финансови операции Павлов и Донев намалиха дела на съдружника "БГ Приватинвест" и изолираха от управлението на медийната група представителя на австрийската компания Христо Грозев.

От своя страна той започна съдебна битка за връщане на позициите си. В сряда след издадена от Софийския градски съд обезпечителна заповед в Полиграфическия комбинат влезе съдебен изпълнител, който описа печатарската техника на групата, за да не може да се предприемат сделки с нея.

Според Грозев мярката била наложителна, защото Любомир Павлов имали намерение да продадат активите на медийната група, а той вече имал сигнали, че такива опити се правят. Той разкри още, че адвокатът на групата Стоян Николов е заложил имуществото на пресгрупата пред "Уникредит Булбанк" срещу заем от 5 млн. евро, взети от неговата фирма "Контакт Комерс".

Последва безпрецедентно съобщение от Инспектората на ВСС от следващия ден, според което съдийката, издала обезпечителната заповед в полза на Грозев, е предложена на ВСС за уволнение, разбира се, не за този случай, а за предишни нейни решения.

Сагата продължи и в петък, когато Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), оглавявана от Огнян Донев, излезе с позиция, изразяваща "сериозната си загриженост от използването на неикономически методи в конкуренцията между медийните групи в България".

"За нас случаят с опитите да се наложи по съдебен ред запор върху вестниците, издавани от "Медийна група България холдинг" ООД, влошава критично медийната среда непосредствено преди провеждането на президентските и местните избори в страната", се казва още в декларацията.

"Подобна ситуация пречи и на българската журналистика да изпълнява мисията си да подпомага гражданите на България да вземат информирани решения, за да има работеща демокрация и ефективна пазарна икономика", се казва още в декларацията.

"Позицията ни е, че е недопустимо съдебната система да позволява да бъде употребявана като оръжие за подкрепа на амбициите за тотален медиен монопол и борба срещу свободата на словото от хора, които са доказали неведнъж с действията си, че търсят материална изгода чрез средствата на нелоялната конкуренция и злоупотреба с медийно влияние, при това при недопустима партийна подкрепа".

"Като хора на свободното предприемачество и икономическата инициатива сме убедени, че такъв подход е порочен. Гражданите на България заслужават достъп до повече източници на информация и по-голям избор в разнообразието на различните типове редакционно съдържание", се казва още в позицията на КРИБ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Цялата съдебна сага около Медийна група България обслужва нечии бизнес и политически интереси, но не е в интерес на българското общество. Запорът върху едни от най-тиражните независими вестници е посегателство срещу свободата на словото, и то по време на избори!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.