Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Агроминистърът спря поръчки на "Напоителни системи" за 107 млн. лв. от ЕС

Върви се към промяна на Закона за обществени поръчки за буксуващите общински проекти за строежи

1 коментар
Агроминистърът спря поръчки на "Напоителни системи" за 107 млн. лв. от ЕС

Поръчки на държавната фирма "Напоителни системи" за 107 млн. лв. от ЕС е спрял земеделският министър Иван Иванов(БСП). Търговете са били направени за изпълнение на инвестиции за възстановяване на напоителни канали по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014-2022). Поводът за спиране са нарушения в критериите за провеждане на обществени поръчки, обясни министърът и добави, че сигналите с потенциалните нарушения са предадени на МВР и ДАНС. Депутати от ГЕРБ обаче контрираха, че според тях причината е, че новите управляващи не харесват избраните изпълнители и затова стартират процедурата отново, за да изберат нови фирми. Мария Белова от партията предупреди, че със спирането на процедурата и тепърва организирането на нова може да не стигне време за усвояване на тези 107 млн. лв. Сблъсъкът се случи в сряда по време на изслушване в парламентарната комисия по земеделие и храни. 

На трупчета са сложени 107 млн. лв. от ЕС

Реално със спирането на поръчките 107 млн. лв. от ЕС по ПРСР са "поставени на трупчета" и тепърва ще трябва да се стартират нови процедури за усвояването им.

"С прекратяване на тези договори спасяваме Напоителни системи от фалит. Когато стъпих в министерството бях посрещнат от министър Бозуков (предходния служебен министър на земеделието -б..а) с папка за започнали проверка по Закова за обществените поръчки на 26 позиции на стойност 107 млн. лв. В тръжните процедури са намерени множество индикатори за измами", обясни Иван Иванов. Отговорът му дойде по питане на депутата от ГЕРБ Мария Белова. Тя изрази тревоги, че тези средства по европрограмата трудно ще бъдат усвоени.

Иванов добави, че нарушенията са установени от дирекциая "Вътрешен одит" на аграрното ведомство. В конкретика става въпрос за рехабилитация на 24 напоителни канали, които са от активите на "Напоителни системи". Договорите са спряни по заръка на министъра, но на практика това е направил шефът на дружеството "Напоителни системи" Димо Чолков, който е прекратил догооврите с избраните изпълнители. Тези договори все още не са били достигнали до фонд "Земеделие", за да се парафира усвояването на евросредства по тях. Иван Иванов посочва, че, ако се е стигнало до тази крачка санкциите, които ще търпи дружеството за неизрядните търгове ще го доведе до фалит.

"Имаме всички необходими доказателства за извършване там на закононарушения Очакваме вече разследващите органи да дадат необходимата квалификация на това, което се е случвало там", каза по-рано Иванов пред журналисти. .

ГЕРБ: Явно избраните изпълнители не се харесват на управляващите

"Стигам до извода, че тези изпълнители не се харесват на сегашните управляващи и затова трябва да бъдат сменени. Ще гарантирате ли за усвояването на 107-те млн. лв., вие ще успеете ли да рехабилитирате всички тези 24 напоителни канали", коментира депутатът от ГЕРБ Мария Белова. Тя уточни, че проектите са щели да доведат до 50% икономии на вода. Тези инвестиции са щели да увеличат с 200 000 дка площите, които се напояват.  Става въпрос за масиви в Пазарджик, Попово и Сливен.

"Имаме всички необходими доказателства за извършване там на закононарушения Очакваме вече разследващите органи да дадат необходимата квалификация на това, което се е случвало там", каза Иванов. Той отказа да се ангажира с прогноза на каква сума възлизат тези нарушения.

През 2022 г. Напоителни системи ще разполага с бюджет от 29 млн. лв., като в близките дни ще бъде съкратено половината от ръководните кадри на дружествата в София и из страната. Общо това били 70 души, с огромни заплати, които "не знаят защо са там и скоро половината от тях ще бъдат съкратени", каза още Иванов преди заседанието на комисията.

Промяна в ЗОП ще отблокира стотици проекти на общините за строежи

По време на изслушването бе поставен и въпроса за буксуващите десетки проекти на общини по ПРСР за ремонт на пътища, канализация, детски градини. Както Mediapool вече писа проектите на практика не се изпълняват, тъй като заради галопиращите цени на строителни материали, метали, стомана и енергия проектите са поскъпнали с 30-40%. Строителите отказват да ги изпълняват, защото одобрените субсидии не отговарят на повишените стойности на строителните материали заради инфлацията. Проблемът е, че Законът за обществени поръчки не позволява да се правят анекси, с които да се позволи на общините да дофинансират разликата. Запитване по казуса направи в сряда депутатът от ИТН и председател на комисията Пламен Абровски. От отговора на Иван Иванов стана ясно, че най-вероятно решението е поправка на Закона за обществените поръчки.

Законодателната инициатива ще бъде предприета общо между Министерство на земеделието, МРРБ, Министерство на околната среда, в които има буксуващи проекти заради поскъпнала стойност заради инфлацията.

"Запознати сме с казуса, той е факт и по други оперативни програми. Възможност за промяна на финансирането от страна на общините имат само тези, които не са провели процедурите си за обществени поръчки. Другите с избрани изпълнители не могат да правят анекси. Може да се стигне до законодателна промяна и да се поиска промяна на Закона за обществени поръчки", каза Иван Иванов.

На въпрос на Пламен Абровски дали по казуса вече е водена комуникация с ЕК, Иванов призна, че все още такава не е осъществявана.

В момента доплащане от страна на общините по тези проекти е недопустимо и защото те се финансират 100% от ЕС и правилата, по които вече 15 години се прилага схемата, изключват финансово участие и на общините. В свой материал от преди седмица Mediapool се обърна към фонд "Земеделие" със запитване как да действат общините и дали въобще имат полезен ход при тази ситуация. Именно от писмения отговор на експертите стана ясно, че е възможно единствено и само пренареждане на разходите по проекти, но не и увеличаване на финансирането по тях.

"Бенефициерите (общините - б.а.) по ПРСР 2014-2020 г. вече могат да прехвърлят бюджет от един първоначално одобрен разход в друг при спазване на изискванията, посочени в договора за безвъзмездна финансова помощ, без това да се отразява на общата стойност на финансовата помощ, тъй като това е недопустимо, съгласно действащата нормативна уредба", уточниха тогава експертите.

От Националното сдружение на общините в България коментираха тогава пред Mediapool, че няма как да намаляват едни разходи за сметка на други, защото в проектите за строителни работи всичко е строителство, а то поскъпва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Тоя гаден комуноид се е взел съвсем насериозно - в качеството на съдия ли спира стартирало изпълнение на спечелена процедура по ЗОП ??? Как така , влиза в ролята на арбитър , въз основа на действията на някакъв , подчинен му , министерски отдел “вътрешен одит”?? Алчните , гладни , рафинирани комуноиди-кърлежи , настанени в министерски и зам.министерски кресла , ще ни накарат да съжаляваме за крадците на мутрафона от Банкя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.