Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Агроведомството продължава със скандални поправки за избиване на дивеч

След шумен отпор на екоактивисти от предложенията са извадени избиване с отрова и експлозиви

2 коментара
Агроведомството продължава със скандални поправки за избиване на дивеч

Агроминистерството продължава да разпалва скандали с промените в Закона за лова. Оказа се, че се готви "зелена светлина" за ловуване с уреди за нощно виждане на диви прасета, които обаче са доста рискови и в момента са забранни по закон. Добрата новина е, че след шумен скандал от миналата седмица, подчинената на Десислава Танева, Агенция за горите обещава да изтегли от проекта други спорни предложения - ловуване с отровни каишки и експлозиви.

Уредите за нощно виждане

Уредите за нощно виждане измерват излъчваната температура на животното, за да го визуализират и на тъмно. Преди няколко години обаче е имало случай на непредумишлено убийство на човек с употребата точно на такъв уред.

"Извършителят на този отстрел беше сгрешил човек, клекнал ниско до земята, със силует на дива свиня и всъщност беше извършил такова убийство", заяви Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България", цитиран от БНР.

Обрат

След като българският офис на международната огранизация "Четири лапи" алармира, че в същия проект се залага служители на Министерство на земеделието, МВР и на Министерство на отбраната да могат да избиват дивеч с отровни примки и експлозиви, от Агенцията по горите обещаха да изтеглят спорните текстове. До този момент те се предлагаха с цел недопускане на Африканска чума по свинете, която се разпространява главно от диви свине.

"Категорично няма да бъде допуснато използването на отровни примамки, електрошокови устройства, експлозиви и каквито и да е други забранени средства и методи за ловуване, които биха засегнали дивечовите популации и природата като цяло. Изпълнителна агенция по горите извършва непрекъснат контрол при лова и опазването на дивата фауна, като само през 2019 г. са извършени повече от 57 000 проверки, от които са проверени около 6 000 ловни дружини и 65 000 ловци. Като резултат от проверките през 2019 г. са констатирани 208 нарушения, за които има съставени актове", посочиха оттам.

Преди това от "Четири лапи" алармириха, че отровните и упойващи вещества биха могли да бъдат погълнати от всички диви животни, включително защитени и застрашени видове, а също така и от домашни любимци и селскостопански животни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #2

    Кога това министерство е мислило за здравето на гражданите? За тях са важни печалбите за унищожителите на българската земя. С някакви дребни помощи то се опитва да замаже нуждите на дребния и средния производител.Това като визия за следващите десетилетия в животновъдство, зеленчукопроизводство, овощарство - няма. Запазване на качеството на земеделската земя - няма. Т.е. европейските помощи се харчат не по предназначение, а за мутренската гилдия на едрият производител!

  2. Страшимир
    #1

    Поправете ме ако греша, но тази май е по-куха и от г-жа Кофата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.