"Айнтрахт" спечели "Лига Европа"

Тимът от Франкфурт победи "Глазгоу Рейнджърс" след изпълнение на дузпи

"Айнтрахт" Франкфурт спечели турнира "Лига Европа".

На финала "орлите" се наложиха драматично с 5:4 след изпълнение на дузпи срещу "Глазгоу Рейнджърс". В редовното време и продълженията двата отбора завършиха наравно 1:1.

Вратарят Кевин Трап беше героя за победителите, след като спаси няколко критични ситуации в наказателното си поле. Стражът парира и удара от бялата точка на Арън Рамзи, което се оказа решителният момент в мача.

Двубоят в Севиля започна динамично и в петата минута Джон Лундстрам влезе опасно с бутоните напред в лицето на Себастиан Роде и се наложи да бъде оказана лекарска помощ на халфа на германския отбор.

Шест минути след това Дайчи Камада игра индивидуално в наказателното поле и топката му беше избита от ветерана Алън Макгрегър.

В 20-ата минута вратарят на "сините" се намеси решително след удар от близка дистанция на Асгнар Кнауф.

Последваха силни минути за шотландския гранд.В 26-ата минута Джо Арибо шутира опасно към вратата на "орлите", които отвърнаха с опит за попадение на Филип Костич.

В самия край на първата част Кевин Трап не позволи на Джон Лундстрам да се разпише, а Райън Джак също беше близо до откриване на резултата.

Три минути след началото на втората част Тута стреля от дистанция, но топката прелетя покрай вратата.

В 53-ата минута отборът на "Айнтрахт" имаше претенции за отсъждане на дузпа за нарушение на Конър Голдсън срещу Рафаел Боре, но играта продължи след преразглеждането на ВАР.

Минута по-късно Райън Кент стреля неточно, а в 57-ата минута Джибрил Соу върна с глава към Тута, който се подхлъзна и топката стигна до Джо Арибо, който влезе в наказателното поле и хладнокръвно преодоля Трап за 1:0.

При ответната атака германците пак поискаха дузпа за игра с ръка на Кевин Баси в наказателното поле, но съдията Славко Винчич подмина ситуацията.

В 67-ата минута Конър Голдсън се подхлъзна и топката достигна до Дайчи Камада, който прехвърли вратаря на "Рейнджърс", но топката падна върху мрежата на вратата от външната страна.

В 69-ата минута отборът от Германия изравни резултата. Тогава защитниците на "Рейнджърс" не се справиха прецизно, Филип Костич центрира в наказателното поле и Рафаел Боре се измъкна от Голдсън и Калвин Баси и отблизо прати топката в мрежата за 1:1.

След този гол футболистите на Оливер Гласнер продължиха на натискат своя противник в търсене на обрата. В 77-ата минута резервата Йенс Хауге стреля неточно, пращайки топката над вратата на Макгрегър.

Пет минути преди края на редовното време Глен Камара изведе Фешън Сакала в наказателното поле, но ударът на нападателя не затрудни Кевин Трап.

Продълженията преминаха при поделено превъзходство. В 115-ата минута Кристиян Якич беше близо до попадението за Айнтрахт. Веднага след това резервата Кемар Руф центрира за Кент, който стреля отблизо, но Кевин Трап спаси удара му. При добавката Стивън Дейвис би неточно.

В 120-ата минута Джеймс Тавърниър шутира от фаул, но Трап отново се справи с опасността.

В драмата при последвалите дузпи Трап изби удара от бялата точка на Арън Рамзи, докато Рафаел Боре отбеляза решителния шут от 11 метра във вратата на "Рейнджърс" за 5:4 и затвърди стропроцентовия актив при изпълненията за "орлите".

Тимът на "Айнтрахт" спечели втори европейски трофей в клубната си история след купата на УЕФА през 1980 година.

"Сините" триумфират в турнира за купата на носителите на национални купи преди точно половин век, но загубиха общо четвърти финал в евротурнирите.

Снимки: ЕПА/БГНЕС