Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Айова: Тръмп усети вкуса на поражението, Клинтън избегна катастрофа

Двамата най-отявлени популисти от двете партии претърпяха загуба на старта на първичните избори в САЩ

1 коментар
Айова: Тръмп усети вкуса на поражението, Клинтън избегна катастрофа

Двамата най - отявлени популисти сред кандидатите за Белия дом в Демократическата и Републиканската партия претърпяха поражение на първичните избори в Айова, които са първият тест в изборния цикъл през 2016 г. Доналд Тръмп се класира втори в надпреварата за кандидат-президентска номинация на републиканците, спечелена в Айова от сенатора от Тексас Тед Круз. В лагера на Демократическата партия сенаторът от Върмонт Бърни Сандърс, самоопределящ се като демократичен социалист, не успя да се наложи над Хилари Клинтън, която получи малко повече гласове от него.

Независимо от това стартът на първичните избори в Айова показва, че движещи сили на тазгодишните президентски избори в САЩ продължават да са популисткият гняв и презрението към политиците с опит в управлението, пише онлайн изданието на "Икономист" във вторник.

Тед Круз трудно може да се нарече умерен. Круз, който е първи мандат сенатор, спечели в Айова чрез кампания сред евангелистите, като проповедник, сипещ огън и жупел срещу лидерите на Републиканската партия, обвинявайки ги за изменници на консервативната кауза. Той освен това възприе някои от най-крайните позиции на Тръмп – необходимостта да се изгради стена по южната граница с Мексико и да се депортират милиони мигранти, пребиваващи в САЩ с нередовни документи.

Всъщност самият Тръпм съвсем не е излязъл от играта, а е по-скоро приземен, след като месеци наред се съпротивляваше на правилата на политическата гравитация. Неговата демагогия и кандидатура, помпана от славата му, помогна за привличането на много нови избиратели за участие в първичните избори в Айова, поради което активността беше доста по-висока от обичайната за Републиканската партия. Тръмп обаче не може да командва вота на новодошлите избиратели. Сега бизнесменът гледа с надежда към следващата надпревара в Ню Хемпшир, осланяйки се на двуцифрената си преднина в социологическите проучвания – поне засега.

Първичните избори в Ню Хемпшир са на 9 февруари. Хората в този щат са относително светски настроени и бизнес ориентирани, а не консервативни християни като в Айова, което Тръпм вероятно счита за предимство.

Що се отнася до Бърни Сандърс, той не можа да издържи на впечатляващата и добре финансирана кампания на Хилари Клинтън, която успя да мобилизира електораното си ядро – хората над 45 години и жените от поколението на бейби-бума – и тяхната подкрепа се оказа достатъчно голяма, за да преодолее основния ѝ проблем – че кандидатурата ѝ не вдъхновява особено голяма част от демократите. Само преди няколко месеца социологическите проучвания показаха, че Сандърс би могъл да е заплаха за Клинтън. Тя е бивша първа дама, сенатор и държавен секретар, чиито стаж в управлението и устремно набиране на финансови средства за кампанията задържаха настрани всяка потенциална конкуренция на по-влиятелен политик.

Сандърс, със своите снежно бели коси и манталитет на 70-годишен ляв кавгаджия, заложи на възмущение срещу властта на Уолстрийт, големите компании и богатите, обещавайки по-високи данъци дори за американците от средната класа и европейски тип здравеопазване, ръководено от държавата.

В Айова, където активистите на Демократическата партия са по-бели и радикални отколкото партийните членове в други щати, Хилари Клинтън претърпя болезнено поражение през 2008 г., когато първичните избори там бяха спечелени от Барак Обама. Тя не успя напълно да се възстанови от този удар. В понеделник вечерта, след победата в Айова, тя благодари на избирателите, "поемайки си дъх с облекчение" и, придружавана от съпруга си и дъщеря си, се отправи към летището на път за Ню Хемпшир.

Там я чака трудна надпревара, тъй като Сандърс, който е от Върмонт, е местен герой.

Първичните избори в Айова внесоха важна доза комфорт за политическия и бизнес елит на САЩ, който в последните месеци бе подложен на словесни удари и унижение.

Стартът на надпреварата донесе за републиканците и надигаща се вълна на подкрепа за друг сенатор с първи мандат – Марко Рубио от Флорида, който се класира трети и резултатът му е близък до този на Тръмп. Рубио успя да привлече избиратели в Айова, които решиха за кого да гласуват в последната минута.

Според всички разумни стандарти, Рубио е много консервативен политик. Син на кубински имигранти, той отдавна се отказа от предишната си подкрепа за имиграционни реформи, които биха осигурили бърза писта на милиони имигранти (предимно испаноговрящи), да получат легален статут.

В речта си след вота в Айова Рубио обеща ръст на Републиканската партия и тя до достигне до хора с ниски доходи и други избиратели, които гледат с подозрение на консервативните политики. Това послание го доближава до други негови съперници като Джеб Буш и Джон Кейсик, които призовават партията да се разшири извън твърдото си ядро, на което пък залага Тед Круз.

Ако Рубио може да се циментира като фаворит, по пътя му ще се изсипе поти неограничен паричен поток, като донорите ще се обединят около кандидат, който може да спре Тръмп и Круз, възприемани от много партийни величия като пасив в същинската надпревара за Белия дом.

Това, че 44-годишният Марко Рубио може да се разглежда като заплаха срещу Хилари Клинтън, се разбра и в понеделник вечерта, когато републиканският кандидат се появи на огромните екрани в залата, където празнуваха демократите, поддържащи Клинтън. Те изслушаха почти в мълчание речта на Рубио и от време на време го освиркваха, но без да му се подиграват. Поведението им беше съвсем различно, когато на същите екрани се появи Тръмп, когото те бурно осмиваха.

Щатите, в които най-рано се провеждат първичните избори, не помазват победителите – дори Айова има лош опит с излъчването на окончателните републикански кандидати. Но те внасят невероятна дисциплина на терена, отстраняват най-слабите кандидатури и изваждат наяве недостатъците на фаворитите. Айова вече разтърси тазгодишната надпревара. Сега погледите са към Ню Хемпшир и състезанието, от което ще отпаднат още няколко кандидати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #1

    Резултатите на първичните избори в Айова не са никаква изненада, всички предварителни прогнози сочеха почти изравнени възможности на Тръмп и Круз. Крайният резултат е, че Круз спечели един електорален вод повече в един наистина много малък щат. Ако става въпрос за някаква изненада, това е резултата на Марко Рубио, който постигна резултат 5-6 пункта(%) над прогнозите. Изненада и преобръщане на тренд наистина ще бъде, ако Тръмп не спечели с поне 10% разлика пред Круз на следващите избори в Ню Хемпшир.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.