Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акад. Денков е "за" поправянето на "грешката" с 20-те милиона за университетите

Образователният министър призна, че има проблем с новите правила за атестация

7 коментара
Акад. Николай Денков

Образователният министър акад. Николай Денков практически призна в сряда, че обвързването на отпуснатите допълнителни 20 млн. лв. за заплати на университетските преподаватели с изискването за нова и тежка методика за атестация на академичния състав е погрешно.

По предложение на депутати в Бюджет 2022 залегнаха допълнителни 20 млн. лв. за увеличаване на заплатите на университетските преподаватели през годината. Сумата обаче все още не е стигнала до държавните вузове, защото отпускането ѝ бе поставено под условие, че "критериите и показателите в правилниците за атестиране на академичния състав се приведат в съответствие с методика, определена с акт на Министерския съвет". В същото време Законът за висшето образование дава право на висшите училища сами да определят показателите и критериите, като се съобразяват със заложен в закона минимум. Според академичната общност е крайно неприемливо държавата да налага нова методика на атестация с правителствен акт. С подобни аргументи преди няколко дни и главният прокурор Иван Гешев атакува пред Конституционния съд намесата на правителството в оценката на университетските кадри.

Методиката на министър Николай Денков среща силни критики в голяма част от академичната общност, защото критериите за оценка на преподавателите, особено в социалните и хуманитарните направления, бяха силно завишени и неизпълними за голяма част от академичния състав. Университетите се страхуват, че целта на МОН е новата методика да залегне като постоянно изискване, а не само като временно условие за разпределението на 20-те милиона лева.

Миналата седмица депутатите в бюджетната комисия единодушно приеха на първо четене отпадането на новата методика, което не отменя действащите задължителни минимални изисквания за заемането на академични длъжности. Мотивът бе, че трябва да се върви към завишаването им, но това не може да стане с малка нормативна промяна, а изисква цялостна и добре комуникирана реформа. В четвъртък се очаква отпадането да бъде прието и в пленарна зала.

"Трябва да създадем спокойствие в системата на висшето образование", коментира акад. Николай Денков в сряда на заседание на парламентарната образователна комисия.

"Преди няколко дни изпратих официално становище от Министерството на образованието и науката (МОН), че параграф 17 от Закона за държавния бюджет трябва да бъде променен, тъй като има проблеми в него. Но не е МОН институцията, която го е инициирала. Текстът на този параграф го видях, публикуван в "Държавен вестник", и всички трябва да осъзнаем, че когато е направена грешка, тази грешка трябва да бъде поправена. И трябва да разделим тези 20 млн. лв., които са гласувани като средства за висшите училища, от необходимите стъпки за провеждане на реформата във висшето образование. Това по никакъв начин не променя моите амбиции за това, че реформата трябва да продължи, но това да е по правилния начин, за да бъдат стъпките безупречни и от юридическа гледна точка", посочи Денков. Не стана ясно дали той признава грешката за своя или на някой друг.

Зам.-председателят на образователната комисия Красимир Вълчев от ГЕРБ изрази съмнение, че 20-те млн. лв., предвидени за висшите училища, ще им бъдат предоставени бързо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мюнхен
    #7
    Отговор на коментар #2

    "По заслуги" са го избрали БАНските старци, докато бе служебен министър. Демек, подчинените избират началника си за "академик", титла, която съществува само в две държави: познайте в кои- естествено в България и Русия. И БАН е съветска организация, създадена от "вожда и учителя" Гошо Тарабата, след като комунистите са ликвидирали същинската БАН на проф. Богдан Филов.А "академик" Денков има толкова общо с Филов, колкото България с демокрацията.Пък и имал бил др. Денков "дълбочинен поглед"! Бре, бре, бре,бре....

  2. Levitan
    #6
    Отговор на коментар #2

    Той може да има заслуги, но има и още поне пет със същите заслуги, които не са академици. Това никак не прилича на промяна, а на подмяна.

  3. ефрейтора
    #5

    Министър Денков-Академик /химик/ видял един текст в "Държавен вестник" и като типичен представител на естествените науки решил да го изпълни .След тотални протести го защитава самоотвержено и с плам , но сега изведнъж му идва просветление, казва аз не съм виновен , грешка некаква , ама ще продължим...Смех...

  4. F16
    #4

    До №3, ето например този линк https://scholar.google.bg/citations?user=hlKuCvQAAAAJ&hl=en, където има подробен списък с публикации на акад. Денков. Индексът му на Хърш е 66 (т.е. има 66 научни статии, всяка една от които е цитирана поне 66 пъти). Трябва собствено да проследите качеството на работите, и качеството на цитиращите източници, Горе-посочените аргументи са формални, на практика се пречи да се проведе по-сериозна и качествена реформа в науката и висшето образование.

  5. Аслан Юриев
    #3
    Отговор на коментар #2

    Не разбрахте ли че тази част от закона за бюджета, а именно че с акт на МС се определят критериите за оценка на преподавателите противоречи на закона за висшето образование и автономността на университетите?Апропо, бихте ли ни запознали с част от трудовете на въпросния академик, с които той достойно е представил България пред света? Какъв индекс на цитиране имат тези трудове?

  6. F16
    #2

    До №1: Никаква каша не е забърквал, човека е академик по заслуги, и е представил достойно България пред света, има богата обща култура и дълбочинен поглед по проблемите на науката и образованието у нас. Как така се случва че аргументите на т.нар. "академична общност" и на "главния прокурор" против предложената от министър Денков методика за оценка на академичния състав, са по-квалифицирани и меродавни?

  7. Мюнхен
    #1

    "Акад." Денков трябва да си подаде оставката като министър. Едно, че той забърка тази каша с "атестирането" и второ: колко са 20 милиона лева! за всички държавни университети ?!Денков не е Христос, който според Новия завет нахранил 5000 човека с две риби.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.