Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акад. Юлиан Ревалски е новият председател на БАН

Той обещава значителното увеличение на държавното и проектното финансиране на академията

8 коментара
Акад. Юлиан Ревалски, сн. БГНЕС

Математикът акад. Юлиан Ревалски е новият председател на Българската академия на науките (БАН). Той беше избран в четвъртък с гласовете на 57 от членовете на Общото събрание на академията, а другият претендент за поста - чл.-кор. Николай Милошев събра 27 гласа.

Ревалски заменя досегашния председател на академията Стефан Воденичаров. Новият председател е роден през 1956 г. и от 2013 г. е директор на Института по математика и информатика на БАН, а през 2011-2012 година е бил заместник-директор на института. Бил е гост-професор в университети в чужбина.

“Първите ми стъпки като председател на БАН ще са свързани с търсене на начини как в следващите години академията да увеличи значително финансирането си, но не само публичното финансиране от държавата, а и проектното финансиране, за което ние се грижим“, заяви след избирането си Ревалски. Това бе залегнало и в концепцията му за развитие на академията.

Той посочи, че ще работи не само за подобряване на възнагражденията, но и на условията на труд на заетите в БАН.

“Трябва да се подобри и поддръжката на инфраструктурата в БАН, която е уникална, но трябва и да се развива", каза новият председател на академията.

Той съобщи, че първите му стъпки ще бъдат да установи контакти с бюджетната и образователната комисии в парламента и с Министерството на образованието и науката (МОН). “Заедно с тях да начертаем първите мерки, които ще подпомогнат по-нататъшното дофинансиране на БАН, за да може тя да функционира нормално. Иначе няма да успеем”, каза той. Ревалски посочи, че заради финансови ограничения е имало институти, които са отложили пускането на парното с месец и служителите са работили на студено.

Той каза още, че му предстои да сформира свой екип, който ще включва главен научен секретар, най-много трима заместници и научни секретари по направленията.

Трябва да се избере и Управителен съвет, за да може да заработи новото ръководство на БАН.

Освен с парламента и просветното министерство Ревалски ще търси и връзка с бизнеса, тъй като част от финансирането на науката трябва да идва от бизнеса.

“В БАН има добри примери за приложни изследвания, като сред тях са институтите по металознание, по информационни и комуникационни технологии, и по полимери“, посочи той.

Друга цел на новия председател е връщането на младите учени в България, като това можело да стане чрез програма към МОН.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  2. анита хегерланд
    #7

    Тази политика е абсолютно губеща и ще отнеме време и усилия на академика. Пари няма, трябва да се търсят съвместни проекти с европейски университети, да се следи политиката на ЕК и фондовете за наука, които ЕС създава, да се търсят проблемни области, в които нашите учени могат да участват с лекции, разработки, експерименти и т.н. Това може да донесе пари на БАН.

  3. Светлана Ланджева
    #6

    Поздравявам Ви за избора за Председател на БАН, акад. Ревалски! Желая Ви много сили да направите съществени промени в БАН; да успеете да убедите нашите държавници, че най-важният ресурс в една държава са хората и особено интелигентните хора; държавниците трябва да създадат условия за развитие на таланта на своята интелигенция вместо да настояват тя да се самоизтегли за косата като барон Мюнхаузен ....

  4. Blagovesta
    #5

    @gstnikolov Господине, явно не сте изобщо наясно по въпросите за кое ОС иде реч. В момента действащият висш орган за управление на БАН е Седмото ОС. Началото на мандата му е 25.04.2016 г. Списъчният му състав включва 103 членове, в които ВЛИЗАТ и четиримата членове на ръководството по право (председател, двама заместници и гл. научен секретар). Изискваният минимум гласове за избор е 52. Има ги всички тези неща на сайта на БАН, може да се запознаете, преди да пишете несъстоятелности.

  5. gstnikolov
    #4

    Общото събрание заедно с лицата, които по право се включват в него /председател на БАН, заместници, главен секретар/ и ръководителите му възлизат на 107 души. Избира се получилия повече от половината гласове от СПИСЪЧНИЯ състав 54 гласа. Ревалски е получил 57, коректно избран, но с много малко. По-интересно е - ОС е избрано на 04/06/2012 година и има по устава на БАН 4 /ЧЕТИРИ/ години мандат. Изборът очевидно е проведен след изтекъл мандат. Това коректно ли е юридически?

  6. Vidco91
    #3

    Светлина в тунела! След дълго прекъсване, най-после може да очакваме, че Председателят на БАН разбира що е това фундаментална наука и нейната ролята за простеритета на една нация.

  7. Boriana Boneva
    #2

    кога научните работници в БАН ще станат учени.

  8. Монада
    #1

    Програмата на Юлиан Ревалски е грамотна и съобразена с реалностите, а целите ѝ са амбициозни, но също реалистични. Поздравления за куража и -- на добър час!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.