Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Академик Стефан Воденичаров е новият председател на БАН

Ще търси повече пари за академията и ще оптимизира централното управление

23 коментара
Стефан Воденичаров, сн. БГНЕС

Академик Стефан Воденичаров бе избран за председател за Българската академия на науките (БАН) за следващите четири години. В избора му участваха 97 членове на Общото събрание на БАН, като от тях 57 гласуваха за акад. Воденичаров, 32-ма - бяха против, пуснати бяха и 8 бели бюлетини.

Въпреки, че беше единствен кандидат за поста, изборът на Воденичаров беше таен - с бюлетини и в урна. Председателското място в академията се оваканти през август след смъртта на акад. Стефан Додунеков, който оглавяваше академията едва два месеца.

До момента Стефан Воденичаров бе директор на Института по металознание. Той е роден през 1943 г. Завършил е технология на металите през 1968 г. и от 1969 г. до днес е в Института по металознание при БАН. Четири мандата е бил заместник-директор, а в края на 2007 година е избран за директор на института. Ръководил е 207 научни проекта, сред тях и проекти на НАТО и на ЕС.

Воденичаров заяви пред журналисти, че първата му задача ще е да работи за подобряване на бюджета на БАН за 2013 година. "На президентството, на Министерския съвет и на парламента ще се опитам да обясня, че БАН може да бъде много по-ефективна и полезна, ако ни дадат малко възможност, да си стъпим на крака", заяви Воденичаров.

Попитан как ще обори твърдата позиция на финансовия министър Симеон Дянков, че БАН няма да получи повече от отредените ѝ 59 млн. лева, Воденичаров заяви, че досега не се е срещал лично с вицепремиера и изрази надежда, че Дянков ще отдели време за среща с него.

Той отхвърли тезата, че БАН не се възползва достатъчно от привличането на средства по европроекти. По думите му по различни програми БАН трябва да участва заедно с университетите - чрез съвместни екипи.

Воденичаров заяви, че гледа с голяма надежда към технопарка, който ще се строи в София, и смята, че голяма част от институтите на БАН ще участват в него с лабораторната си база и със своите учени.

В четиригодишната си програма за управление на БАН Воденичаров предвижда оптимизиране на структурата и дейността на Централното управление на академията като се създаде “общоакадемична администрация, която да бъде по-гъвкава и ефективна“.

Друг негов ангажимент е създаването на "актуален регистър на собствеността на БАН".

Воденичаров обяви, че в деня на неговия избор е бил информиран за стари финансови нарушения в Националния институт по метеорология и хидрология при БАН, направени още преди три години при бившия директор на НИМХ-БАН Константин Цанков.

"Още преди три години са били купени едни коли за хидро-метеорологичната служба на НИМХ-БАН и при начина на купуването им бившият директор Константин Цанков не е спазил цялата процедура за обществената поръчка", заяви Воденичаров. Той каза, че му предстои да се запознае с този казус.

Нарушенията са били засечени още през 2010 година при вътрешен одит и резултатите са били изпратени на Агенцията за държавна и финансова инспекция (АДФИ). Едва през септември 2012 обаче АДФИ е изпратила инспектор, който да започне проверката по този доклад. На 24 януари 2012 г. ръководството на БАН решава да изпрати този доклад и на прокуратурата, след като няма никаква реакция от АДФИ и на 13 февруари 2012 г. сегашният директор на НИМХ-БАН доц. Георги Корчев внася доклада в прокуратурата за злоупотребите при предишния директор.

От БАН не можеха да отговорят колко автомобила и за колко пари са били купени от НИМХ-БАН, но според пресцентъра на академията "размерът на злоупотребата е за над 200 000 долара". Константин Цанков е отстранен като директор, а от две години и половина директор на НИМХ-БАН е доц. Георги Корчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    На БАН се случи нещо хубаво! Честито Професоре!

  2. Анонимен
    #22

    Как не избраха един млад учен около 40 години, а все полупокойници. БАН е нашият малък СССР по геронтокрация!

  3. Анонимен
    #21

    1943-tozi triabva da e pensioner veche i oshte 4 godini da papka.

  4. Анонимен
    #20

    Достоен учен и прекрасен организатор. Института по металознание наистина се ръководеше от акад.Ангел Балевски, а г-н Воденичаров е достоен негов ученик. Има изключително интересни внедрявания в областта на отбранителната промишленост внедрени и в НАТО, така, че не плюйте, се радвайте,че той на тази възраст се съгласи да обнови БАН и резултатите скоро ще се видят. Да му пожелаем успех в благородното му дело!

  5. Анонимен
    #19

    Има голямо поле за работа пред Воденичаров. Да сложи пред всеки институт по едно КПП и да наложи задължително присъствие.

  6. Анонимен
    #18

    1. "Ръководил е 207 научни проекта, сред тях и проекти на НАТО и на ЕС", a колко цитати има този "учен". Ако проверите в Scopus, то броят им е не повече от пръстите на едната му ръка. 2. Нека не проверява колите на НИМХ-БАН и начина на купуването им, защото ако се проверят "персоналните лаборатории" (т.е. леките автомобили) на Института по металознание, броя им и как са купувани, много ще се размирише. 3. За проектите с АЕЦ Козлодуй да не говорим - пране и вращане на пари под формата на хонорари на директорите на АЕЦ. 4. и още, и още, но има ли смисъл да се пише - кучетата си лаят, керванът си върви. Бедний ми, бедний, БАН...

  7. emma
    #17

    Крайно време е БАН да се оглави от икономист или юрист.Пак не се случи.

  8. Анонимен
    #16

    Изключително добре е, че по лицето на акад. Воденичаров има старчески петна, защото без тяхното наличие нямаше как да оглави престижната институция.

  9. Анонимен
    #15

    "Ега ти държавата, на която аз съм вицепремиер..." беше казал преди десетина години един такъв... "Ега ти академията, на която Воденичаров е председател!?!", бих казал аз...

  10. Анонимен
    #14

    Академик Воденичаров е много свестен човек. Отличен мениджър и работохолик. Институтът по металознание е един от тези които просперират и внасят пари в държавния бюджет. Дано успее да наложи този стил и в БАН.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.