Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АКФ: И на последните избори намалява активността в секции с риск от контролиран и купен вот

0 коментара
АКФ: И на последните избори намалява активността в секции с риск от контролиран и купен вот

Избирателната активност в рисковите секции продължава да намалява и на парламентарните избори на 14 ноември, показва анализът на Антикорупционния фонд (АКФ) на резултатите от вота.

В анализа са включени общо 1 738 изборни секции в страната, в които е имало висок риск от купен и контролиран вот в поне два парламентарни избора за периода 2013 - 2021 г. На изборите през юли в тези секции бе регистриран силен спад на активността. През ноември избирателната активност в рисковите секции е спаднала с още 10.2 %, а подадените гласове са с 22 хиляди по-малко отколкото през юли 2021. За сравнение общата избирателна активност на последните избори бе с 6.2% по-ниска спрямо тази през лятото.

В община Бургас активността в рисковите секции през ноември спада с цели 16.3 %. Едно от възможните обяснения са засилените акции на МВР срещу купения вот в общината, както и широкото им медийно отразяване. Друга възможна причина е намаленият стимул на политическите актьори да прибягват до този механизъм за осигуряване на гласове. Процентът на общините, в които делът на потенциално купения или контролиран вот от общия вот в общината е под 1%, се е увеличил значително.

За кого гласуваха рисковите секции на последния вот

Според данните от анализа на АКФ Движението за права и свободи запазва лидерското място по дял на гласове, получени в рискови секции, със загуба от едва 2.2 % спрямо резултатите си от юли. Поради това и делът на ДПС от общия рисков вот в страната се увеличава от 34.4 % през юли на 37.7 % през ноември 2021.

На второ място по дял гласове, получени в рискови секции, остава ГЕРБ. На тези избори ГЕРБ отчита най-съществените загуби в рисковите секции: подкрепата за тях спада с 14.3 % или с около 11 500 гласа. Така делът на ГЕРБ от всички гласове от рисковите секции в страната спада от 24 % през юли на 21 % през ноември 2021.

На трето място по показателя дял от вота в риск е БСП с 11 % от рисковия вот. "Продължаваме промяната" взима 10.1% от гласовете в тези секции.

Каква е тежестта на вота от рискови секции

ДПС продължава да държи първенството и по това какъв процент от всички подадени за формацията гласове са от рискови секции. През ноември 29.1 % от всички гласове за Движението идват от рискови секции.

На второ място са Републиканци за България, които се явиха на изборите в коалиция под името Национално обединение на десницата – 16.3 % от вота им е подаден в рискови секции.

Следват ги БСП с 8.2 % и ГЕРБ със 7.1 %. При "Продължаваме промяната" процентът по този показател е 3.2 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.