Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако БСП стигне до балотаж на президентския вот, няма да се справи сама

55 коментара
Ако БСП стигне до балотаж на президентския вот, няма да се справи сама

Господин Георгиев, не започва ли твърде истерично да се говори за избори, при положение, че все още няма яснота за президентските кандидатури на отделните партии?

Не мисля, че стартът на предизборната кампания е бог знае колко агресивен или привличащ обществено внимание, така че да изглежда като преждевременно навлизане в гореща фаза. И това е, защото все още не са ясни кандидатите на значимите политически играчи. Към момента е известен Волен Сидеров, но той е известен от пет години, така че това не е новина. Знаем номинациите на СДС и ДСБ, без да сме много наясно те ли ще останат, ще има ли или няма да има вътрешни избори, с един кандидат ли ще излязат или с двама отделни. Важното, обаче, е да научим кандидатите на ГЕРБ и на БСП. Не бих подценил като маловажна и ориентацията на ДПС, тъй като и най-беглите наблюдения показват, че президентски избори до голяма степен се печелят с рамо от страна на тази партия.

Как гледате на заявката от страна на ДПС, че може да издигнат собствен кандидат?

Това не би било някаква особено голяма изненада. По-важното е какво ще прави ДПС на евентуален втори тур.

Опит за “вдигане на цената" ли е заявката за собствен кандидат?

Цената на ДПС е достатъчно висока. Собственият кандидат има смисъл в контекста на някои хипотези какво се случва в ДПС, ще има или не някакво разцепление. От тази гледна точка не е зле ДПС да има каквато и да е била консолидация. А и наличието на собствен кандидат - на първия тур, разбира се, защото той очевидно не би имал шансове за голямата игра - може би е нелош вариант да се потърсят допълнително мотивиращи аргументи за местната част от вота. Винаги, когато имаш собствен кандидат-президент, създаваш допълнителен мотив на част от по-рехавия електорат - да излезе и да гласува и в местната и в другата писта.

Случващото се в БСП – заявката, че евентуално могат да подкрепят Меглена Кунева, как трябва да се тълкува?

Там нищо не е ясно. Като всяка политическа сила с нейния статус, все пак тя е една опозиционна партия, БСП ще си провежда сондажите в целия този период, който е технологически отпуснат за разузнаване и опипване на терена. Естествено, че пред БСП стои и такава опция – да подкрепи Меглена Кунева. Тя едва ли е най-вероятната. БСП прави това обаче, за да проучи вътрешнопартийните настроения, за да хвърли мостове в някакви други посоки. Защото подкрепа ще трябва, ако не на първия тур, то със сигурност на балотажа, ако стигнат дотам.

Заговори се за противопоставяне между президента Първанов и лидера на БСП Станишев за профила на самата кандидатура – по-лява или по-компромисна да бъде тя?

Честно казано, аз лично не съм забелязал на тема президентски избори някакво противопоставяне между държавния глава и лидера на БСП. Това, което сме чули като позиция от страна на президента, не се различава особено от официално излъченото от “Позитано”20. Президентът би работил, в рамките на възможностите, които има, и за партийна кандидатура от рода на Стефан Данаилов и за по-широко мобилизираща фигура на Меглена Кунева, имаща амбициите да привлече гласове извън БСП. Така или иначе – печелившият ход за социалистите е да положат всички усилия, за да стигнат до балотаж. И на втория тур да мобилизират целият анти-ГЕРБ вот. Това очевидно е по силите на кандидат, който би се радвал на подкрепа извън БСП.

Казвате, че БСП няма ресурс да спечели избори?

Със своя собствен ресурс и с много ярка партийна кандидатура, БСП безспорно имат шанс да отидат на балотаж. Но не нараства рязко способността ѝ да добави подкрепа за себе си на втория тур, така че да го спечели. Въпреки това възраждане на формулата "Тройна коалиция" в твърде явен вид все още е противопоказно.

Тезата за ляво-дясно обединение анти -ГЕРБ заслужава ли внимание?

Вижте, такова обединение може да се получи от само себе си. По същата логика, която се е получавало не веднъж. Поне 2001 г. се получи подобно обединение “анти”. Президентът Първанов, впрочем, редовно е имал подкрепа в дясно от БСП. Да не говорим за 2006 г., когато противник на президента беше Волен Сидеров. Така че такъв съюз може да се получи както с договорка, така и без нея. Ако кандидатът на БСП стигне до балотаж и има потенциала да мобилизира около себе си това, което наричаме протестен, наказателен вот срещу статуквото, той може да проработи. А това, което влагам в "наказателен вот", няма как да не означава и дясна подкрепа.

Виждате ли Меглена Кунева като такъв обединител?

И тя има своите шансове, но при нея проблемът е по-скоро в първоначалния стадий. Т.е. дали ще има достатъчно солидна подкрепа на първия тур. На евентуален балотаж и тя би консолидирала антивот. Трябва да се знае, че досега, който е печелил избори, винаги е бил на първо място благодарение на мощния съпротивителен вот, на вота срещу статуквото.

Неяснотата около кандидатурата на ГЕРБ как я интерпретирате?

Няма никаква вопиюща потребност управляващите тутакси да кажат кого ще номинират за изборите, които са на есен. След юни месец например, наистина е късно. Технологично ще сбъркат, ако обявят кандидатурата си след юни, особено пък ако кандидатът им за президент не се казва Бойко Борисов.

А ако се казва така какви са шансовете му?

Въпреки, че все още сме месец май, дори към настоящия момент има вероятност Бойко Борисов да не спечели президентските избори, ако се кандидатира за държавен глава. Времето не забелязвам да работи в полза на управляващите. Има и друг фактор, че лятото малко смекчава социалните драми, социалното напрежение. В края на краищата домакинствата в известен смисъл живват покрай сезонни, временни доходи и намаляване на разходите, но все пак изборите ще са в края на октомври или началото на ноември. Това е достатъчно отдалечено от благодатните месеци юли и август, когато нещата стоят по -спокойно социално-психологически.

Възможно ли е по-широко дясно обединение, според вас?

Едно подобно обединение има един единствен проблем - то може да се случи “горе”, но не виждам как ще се случи “долу”. То може да се случи в отделни градове или общини, но в национален мащаб, поне сондажите, с които разполагам към този момент, не показват подобно нещо.

По-рано казахте, че може СДС и ДСБ да се разделят за президентските избори. Но те декларират, че ще проведат вътрешни избори и ще имат обща кандидатура. Откъде идват съмненията ви?

Почти сигурно е, според мен, че ще се явят отделно. Не виждам достатъчно политическа воля да се проведат такива вътрешни избори. Може би е добро решение, но много рискуват двете формации. Там има съзнателна боязън от това, че ще има някаква техника, която да премери преди същинските избори, влиянието на всяка една от тях. На тях име е по-добре преди същинските избори да не се знае кой е по-силен и кой е по-слаб. Това е знание, което носи тъга. 

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

55 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. juli
    #55
  2. juli
    #54
  3. juli
    #53
  4. juli
    #52
  5. juli
    #51
  6. juli
    #50
  7. juli
    #49
  8. БЪЛГАРИН
    #48
  9. д-р Фройд
    #47
  10. Дядо
    #46

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.