Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако "Газпром" иска да оцелее, трябва да се промени

23 коментара
Ако "Газпром" иска да оцелее, трябва да се промени

За разлика от много западни представители аз прекрасно разбирам,че "Газпром" не е рожба на Владимир Путин, създадена от негонякъде през 1999 година. Човек не трябва да бъде невероятнодобър историк, за да си изясни следния факт - този газов гигантбе най-важният елемент в руската и съветската стратегиядесетилетия наред. В същото време обаче изненадващо много хора,включително и западни журналисти, искрено са убедени, че доначалото на безчестните украинско-руски газови боричкания презминалото десетилетие, когато Путин с приятелчетата си започна даизползва "енергийните ресурси като оръжие", руският газ се епоявявал на западните пазари по някакъв магически начин.

В началото на сегашното десетилетие "Газпром" бе многостабилна компания, бързо и умело увеличаваше печалбата си повреме на продължителния период на поскъпването на петрола.Компанията успешно наложи проекта "Северен поток" въпрекикритиките, изказвани на висок гласи, и възмутената съпротивасрещу него в бившите страни членки на Варшавския договор. (сп."Икономист" стигна до там да нарече газопровода съвремененаналог на пакта Молотов-Рибентроп**.) Сравнението между бързотои напълно успешното изграждане на "Северен поток" и провалилиясе проект Nabucco, който разработи Евросъюзът, е твърдепоучително. Това е показателно за развитието на събитията наенергийните пазари през миналото десетилетие (руснаците неуспяваха да си натъпчат парите по джобовете, а европейцитеизгубиха и последната си риза и при това се изхитриха да севъплътят в образа на несведущи и некомпетентни смотаняци).

Само че всичко хубаво все някога свършва и изглежда късметътна "Газпром", който се дължеше на твърдия преговорен търг ищастливото стечение на обстоятелствата, е към края си. Вместо давдига цените на газа, този гигант за първи път от дълго време е принуден да прави съществени отстъпки. Неотдавна "Газпром" бепринуден да намали съществено цените си за България, която почтина сто процента зависи от руския износ. Ако "Газпром" днес не е всъстояние да вземе страха дори на българите, то можем да си представим какви отстъпки ще направи за италианците игерманците.

Отдавна знам, че газпромските решения по ценообразуването сабили твърде непредсказуеми (меко казано). Не съм се възмущавалкой знае колко по този повод, тъй като е напълно ясно, че бибило глупаво да не се възползваш от монопола си върху природнитересурси, за да получиш политически и стратегически предимства.Мога да гарантирам, че ако САЩ се окажат някога в аналогичноикономическо положение, то те ще се държат също толковаегоистично и користно, както и Русия, която си извоювашепреимущества при продажбата на газ. Затова просто нямаше смисълда се палим и да се изпълваме със справедлив гняв.

Само че през последните две години много внимателно следяметодиката на ценообразуване на "Газпром". И макар да ми бешеясно, че тя като цяло е лишена от система, нямах и представаколко странна и идиотска е тя. Гледайки на цените, по които "Газпром" продава синьо гориво на европейските си "партньори", идо ден днешен не мога да разбера логиката на тези действия,която би могла да стои зад тези цифри.

Отначало мислех, чецените на "Газпром" зависят от политическото дружелюбие на купувача към Русия: страните, които се държат добре с Кремъл,получават най-добрите условия и най-добрите цени. Но тъй катоВеликобритания и Холандия купуват газ на най-ниските цени,въпреки отвратителните си политически и дипломатически отношенияс Русия, това обяснение очевидно не е удовлетворително. Следтова си помислих, че цялата работа е в обемите - страните, коитокупуват от "Газпром" много газ, получават най-добрите сделки.Само че и това не е така. Ако съпоставим обема на доставяния газс цената му, пак не се очертава никаква закономерност. После,по съвет на свой стар приятел, с когото правих аспирантура, сезамислих, че ключът към разбирането на процеса на ценообразуванесе крие в степента на контрол на пазара на "Газпром". Страните,където той има пълен или почти пълен монопол, трябва да плащат много по-скъпо за газа, отколкото страните, в които "Газпром"играе ролята на среден доставчик. Но и това предположение сеоказа невярно. Цените, определяни от "Газпром", са много различнии те почти никак не зависят от пазарния му дял.

Този див хаос в цените на "Газпром" говори, че компания простоги измисля в движение без каквито и да било разчети. Това етвърде тревожно обстоятелство за всяка голяма компания. А заедна огромна промишлена империя, която осигурява над 5% отруския брутен вътрешен продукт (БВП), това е истински ужас. Доритреторазряден универсален магазин от типа Sears, и той вотговор на въпроса "Каква е стратегията ви на ценообразуване?"никога няма да отговори "И представа си нямам". Вдействителностфактът, че "Газпром" се отнася с такова равнодушие към цените насвоята продукция, е силно показателен.

"Газпром" просто прекалено много се е успокоил, действайкиспоред старите правила на играта, когато можеше да диктуваусловията, които щукнат в главите на ръководството му. При тезиправила другите източници на доставки (газ от Норвегия, втечненприроден газ от Персийския залив или шистов газ от САЩ) бяхаидея на втори план. Разбира се, стратегията на принципа "вземайот тях толкова, колкото искаш" е твърде приятна, докато действа.Само че всяка стратегия има предел. Действайки толкова властно,грубо и безкомпромисно, "Газпром" принуди европейските си клиентиенергично да търсят всеки други източник на доставки (и сускорени темпове да повишават енергийната си ефективност). За дасе ръководи ефективно един монопол, трябва да се използват итоягата, и морковът. Поглеждайки назад, разбираш, че "Газпром" его е прекалил с тоягата и в крайна сметка е убил кокошката,която само преди няколко години изглежда щеше да му снася добезкрай парични яйца.

Означава ли това, както си мислят някои американци, че"Газпром" е обречен на фатална криза и че ще повтори в умален видкраха на Съветския съюз? Мисля, не. Струва ми се, че Западътпостоянно недооценява гъвкавостта на руските икономически иполитически институти и съм убеден, че във видоизменената сиформа "Газпром" ще съществува още много години, след като напуснатази грешна земя. Та нали европейците няма да спрат да купуватприроден газ, те просто ще купуват по-малко.

Само че тазикомпания, която само преди няколко години се очертаваше като несъкрушим монолит и стабилна сила, ще трябва да направи дълбокипромени, ако иска да запази положението си и да бъде актуална.Като начало тя трябва да стане много по-предсказуема и прозрачнапо въпросите на ценообразуването, защото в противен случай щепонесе търговски загуби. В свят, в който природният газпоевтинява, "Газпром" ще трябва да се откаже от своитескъпоструващи навици, придобити през годините на бурното муразвитие в началото на века. За Русия това няма да бъдекатастрофа,но "Газпром" ще трябва да строи по-малко причудливи сгради засвоите централи, да купува по-малко футболни отбори и да намалипоказните си инвестиции.

*Марк Адоманис е получил образованието си в Харвардския и вОксфордския университет. Написал е дисертация, посветена наруската реформа в здравеопазването през 1985-2008 година. Пишеза ИноСМИ, и поддържа блога The Russia Hand на сайта наамериканското списание "Форбс".

**Пакт за ненападение между Германия и Съветския съюз, известенсъщо като Пакта Молотов - Рибентроп, по името на съветскиявъншен министър Вячеслав Молотов и германския му колега Йоахимфон Рибентроп, подписали междуправителствено споразумение на 23август 1939 година. На 1 септември същата година Германия нахлува в Полша.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #23

    interesno chetivo za nachinaeshti inakomisti ( inako misleshti ikonomisti) pri polojenie che ruski grajdani kupuvat imoti v Balgariya (nad 400 000 imota, sredno po 50 000 lv = nad 20 000 000 000 lv investici na ruski grajdani v nashata cafnala che i varzala ikonomika) a ne balgari v Russia , a i osnovnite turisti za velikiyat balgarski turizam sa rusnaci, nyama nujda ot komentar kogato faktite govoryat

  2. Анонимен
    #22

    Щом се говори за оцеляване на Газпром, на дневен ред е да се говори и за оцеляване на Русия.

  3. Анонимен
    #21

    Авторът не се бил възмущавал от арогантното поведение на Русия на газовия пазар, защото, види те ли, ако САЩ били в подобна позиция, те щяли да имат същото поведение!Такова скодоумие може да измисли само непоправим западен левичар, какъвто очевидно е авторът на тази статия.Западните левичери имаха симпатии към бившия СССР, а сега се отнасят благосклонно към остатъка на Империята на злото Русия.

  4. Анонимен
    #20

    Недопустимомного сливанена думиима втозитекст.Медиапул,засраметесе!

  5. Анонимен
    #19

    Zapomnete i ne zabravjaite tova...!RUSSIA E EDNA ,KURVAVA,POLU-FEODALNA ,ZAPADASHTA IMPERIA ,,KUDETO "ISTINSKITE" RUSNACI SA SAMO 8-10 % I ,KUDETO NASELENIETO,NAMALJAVA,"OBLASTITE ",KOITO IMPERIATA E ZAVLADJAVALA V VOINI I ZESTOKOST V PRODULZENIE ,NA VEKOVE..ZAPOCHVAT VSE PO-MALKO DA SE PODCHINJAVAT NA MOSKVA.KREMUL SE "ZADAVI" SUS SEVEREN ,KAVKAZ I VMESTO DA MOGAT DA UNISHTOZAT SUPROTIVATA V CHECHENIJA...KONFLIKTA SE RAZGORJA V CELIJA SEVEREN ,KAVKAZ..! NADIGAT "GLAS" ZA SVOBODA OT MOSKVA I V TATARSTAN.V

  6. Анонимен
    #18

    SLED 50 GODINI, ANTI-CHOVESHKA EKSPLOATATORSKA I OBEZLICHAVASHTA NARODA NI, ..KOMUNISTICHESKA SISTEMA ,I LSED 23 GODINI PSEVDO/ LUZLIVA / -DEMOKRACIJA PROVEZDANA I "IMITIRANA" OT SLUZITELI I OFICERI NA BIVSHATA TAINA SLUZBA "DURZAVNA SIGURNOST...OSTANA EDNA RAZORTENA I OGRABENA DURZAVA! NASKORO ,SUSHTITE TEZI "DEMOKRATI" ..SVALIHA PRAVITELSTVOTO NA GERB ,CHEREZ ULICHEN METEZ I PLATENI OT MOSKVA PROTESTI...!ETO ZASHTO, U NAS SHTE IMA SAMO BEDNOTA, DOKATO NE BUDAT UNISHTOZENI KOMUNISTITE I TEHNITE

  7. Анонимен
    #17

    Хаха, руски мисли за икономика. САЩ нямаше да се възползват по този начин от същата ситуация, защото не държавата, а частни компании държат този бизнес и щеше да има конкуренция, за което дръжавата ще се погрижи, ако има нужда. Това е поне, което малко или много е показвала държавата им досега. Руската е показвала друго.

  8. Анонимен
    #16

    Click Не отвръщай на заяждане с заяждане. Откликвай позитивно :) 3 Медиапул, шпацията на клавиатурата ви заяжда )

  9. Анонимен
    #15

    ГАЗПРОМ е корупционна тояга на Русия.Тя въобще не е нормална търговска компания ,а част от оръжията за политически натиск на непослушни правителства.

  10. поп Грую
    #14

    ГАЗПРОМ е газовата тояга на Руското външно министерство.Тя въобще не е нормална търговска компания ,а част от оръжията за политически натиск на непослушни правителства и основен корупционен играч ,за купуване на продажни политици(Шрьодер )
    Не знам какви голями отстъпки е направила ГАЗПРОМ на България,но ние сме сред 4 -те европейски страни по скъпотия на продавания от ГАЗПРОМ природен газ.
    Вижте в Интернет ако не вярвате.
    Това намаление ,на повишената две години по-рано, цена на газа за България

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.