Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако имаше референдум, 59% от българите биха гласували "за" ЕС

След Брекзит европейците оценяват съюза повече от всякога, твърди Евробарометър

4 коментара
Ако имаше референдум, 59% от българите биха гласували "за" ЕС

След Брекзит европейците оценяват ЕС повече от всякога. Това е основният извод от проучване на Евробарометър, проведено между 8 и 26 септември 2018 г. сред 27 601 европейци, интервюирани пряко от Kantar Public във всички 28 държави членки.

Макар българите да имат по-ниско доверие към Брюксел спрямо средното за ЕС, мнозинството от тях би гласувало за оставане в съюза на евентуален референдум. Запитани как биха гласували, ако утре в България се проведе референдум за членството на страната в ЕС, 59% от анкетираните българи биха подкрепили оставането в съюза. Това е значително по-ниско от средния резултат за целия ЕС - 64%, сочи проучването.

В България подкрепата за блока е значително по-ниска от средната за ЕС - 55% от анкетираните смятат, че членството на страната ни е нещо добро (54% през април 2018 г.). В същото време, процентът на българите, които смятат, че България е спечелила от членството си в Европейския съюз, е 60%, което представлява увеличение с три процентни пункта от проучването през април 2018 г.

Одобрението е най-високо за последните 25 години

Като цяло, проучването на Евробарометър показва ясна и нарастваща положителна оценка за членството в ЕС, достигайки рекордно високо ниво от 68%.

Повече от всякога европейците смятат, че членството на страната им в Европейския съюз е нещо добро (62%). Това е най-високият процент измерен през последните 25 години. 68% смятат, че страната им е спечелила от членството в ЕС, което представлява най-високият процент от 1983 г. насам.

Почти всички резултати, измерващи подкрепата за ЕС, показват значителен възход след референдума във Великобритания през 2016 г. 53% от анкетираните смятат, че Брекзит ще има отрицателни последици за ЕС в бъдеще.

Данните на Евробарометър показват нарастващо чувство за удовлетвореност от демократичното функциониране на ЕС (49%), което е увеличение с 3 процентни пункта от предишното проучване през април.

48% от анкетираните смятат, че гласът им в ЕС се зачита, въпреки че това настроение намалява в редица страни като България например, където този процент е 42 (спад от 2 процентни пункта в сравнение с април 2018 г.). Значителен спад от 4 процентни пункта в сравнение с изследването отпреди шест месеца бележи и удовлетвореността на българите от демократичното функциониране на ЕС - през септември този процент е 48.

Има и лоши новини

Не всички новини от проучването обаче са добри. Въпреки значителната и нарастваща подкрепа за ЕС като цяло половината от анкетираните не са доволни от посоката, в която се движи съюзът.

Що се отнася до имиджа на Европейския парламент, близо половината от запитаните българи (47%) имат положително отношение към институцията, което е с 15 процентни пункта над средното за ЕС ниво. Една трета (32%) от анкетираните европейци имат положително мнение, една пета (21%) – отрицателно мнение, а относителното мнозинство (43%) остават неутрални.

48% от европейците искат ЕП да играе по-важна роля, а 27% – по-малка. В България тези проценти са съответно 39% в подкрепа на по-голямата роля на Европейския парламент и 24% за по-малка роля на ЕП.

Според проучването на Евробарометър проблемът с имиграцията е на първо място (50%) в дневния ред на европейците, следван от икономиката (47%) и младежката безработица (47%), докато борбата с тероризма е на четвърто място с 44%.

В България икономиката продължава да бъде на първо място (59%), следвана от имиграцията (43%) и социалната защита на гражданите (42%). Борбата с тероризма е на пето място (39%), предшествана от темата за защитата на потребителите и безопасността на храните (40%).

На фона на тези данни 41% от българските граждани заявяват, че се интересуват от европейските избори, което е с 10 процентни пункта по-малко от средното за ЕС (51%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Огнян Боюклиев
    #4

    Над милион са българите, които живеят, учат, работят в страните от Европейския съюз!
    Техните близки са тук, у нас - баби, дядовци, родители....
    Парите, които пращат децата са важни за оцеляването им.

    Но не това е най-важното!

    Ако България не е член на ЕС, работещите и живеещите там трябва да избират между съответното чуждо гражданство или да върнат у нас.
    Защото днес те ползват правата на пълноправни граждани на съответната страна.
    Край на стипендиите и социалните права....
    Ако утре България

  2. Калико Джо
    #3

    46% от българите си искат СИВ и "социализъма" на селския диктатор бай Тошо! Явно тези българи пак демонстрират, че май не са за Европа, ами за Средна Азия...

  3. Дядо ми Петър
    #2

    Основната полза, според мен, от членството ни в ЕС, са не еврофондовете, а че УПРАВЛЯВАЩИТЕ НИ РАЗБОЙНИЦИ НЕ МОГАТ СЪВСЕМ ДА СЕ РАЗПИЩОЛЯТ.

  4. boriana
    #1

    Да, но аз питам друго колко ще гласуват за НАТО. Защото ЕС е хлабава хватка с-у руския империализъм. Съмнявам се0 че ще бъдат над 40%, ако ли не и под тях. Защо ли? Защото ни управлява вече 10 години партия която не е дефинирала отношението си към Русия, като към заплаха за суверенитета ни. Защото тази партия е в коалиция с откровено проруска партия- Атака, защото тази партия никога не е декларирала ЯСНО ОТКРИТО И НА ВИСОК ГЛАД своята пронатовска ориентация, говори за това под сурдинка, защото от

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.