Ако не се наложи мораториум върху търсенето и проучването на шистов газ България, американската компания "Шеврон" ще започне да сондира в североизточната част на страната с изследователска цел едва през 2015 г. Работната програма, която ще бъде представена в такъв случай за одобрение от екоминистерството, предвижда да се направят четири сондажа. Това съобщи в понеделник зам.-министърът на икономиката, енергетиката ши туризма Делян Добрев след среща във Варна между областни управители, специалисти и представители на "Шеврон"
Компанията, която през лятото получи петгодишно право за проучва за шистов газ в терена "Нови пазар", все още не е подписала договор с правителството, по чиято сила в бюджета автоматично ще влязат 30 млн. евро бонус за даденото разрешително. От думи на Добрев пред журналисти от уикенда стана ясно, че американците изчакват парламентът да се произнесе по внесените три законопроекта за забрана на търсенето за шистов газ в България от партиите БСП, "Атака" и РЗС.
Сега зам.-министърът обясни, че според плановете на "Шеврон" два от проучвателните сондажи трябва да са през 2015 година, а другите два - през 2016 година. Дотогава ще се правят само сеизмични проучвания на терена. Добрев допълни, че от "Шеврон" са обяснили, че им е необходимо време, за да направят анализ на съществуващите сондажи, както и сеизмичните проучвания, които не са свързани със сондиране.
Представителите на "Шеврон" са съобщили, че започват разяснителна кампания и ще обяснят плановете си в общините и областите, които попадат в зоната за проучване, каза още зам.-министърът.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Като чета тази новина, започва да ми се струва, че конспиративните теории за шистовият газ са с основание. Тези теории твърдят, че всичко това е един балон с който шепа спекуланти искат да забогатеят. На гърба на глупците и на разрушените екосистеми.
Номер 4 ще бъде ли така добър да ни осведоми къде е била Хиперборея? А може би знае и къде е била Атлантида?
Хиперборейския Войс знае ли въобще къде е била Хиперборея? За улеснение мога да му кажа предварително, че няма нищо общо с гръко-руската представа.
Воис Голяма новина, че някъде по света някоя петролна или газова компания е нарушила екологичното законодателство. Това е част от рисковете в които човечеството живее от както се помни. Шеврон ще си отнесе глобата - нали не смяташ, че този разлив ще ги потопи, нито пък, че глобата или допълнителните глоби няма да бъдат достатъчни за да си почистят петно, разлив и премахнат последиците. Разликата е в стария виц - едните работят, може и да грешат, другите гледат, говорят, коментират и .... и плащат на бразилци, иракчани, руснаци, и т.н. Нашите пари отиват при тях ?!? Понимаеш?!
ДИЛМА РУСЕФ ЗАШЛЕВИ "ШЕВРОН" С ГЛОБА ЗА $ 28 000 000
US-корпорацията се пазари за размера на пораженията от петролния разлив в Атлантика
Бразилското правителство зашлеви "Шеврон" с глоба от $28 милиона заради петролния разлив в Атлантика, съобщи вчера Ройтерс. Размерът на санкцията може да нарасне заради политическите последици от екокатастрофата, тъй като въпросът за предоставянето на новооткритите въглеводородни съкровища в бразилската акватория на американска корпорация е "изключително чувствителен" …
за бразилците, коментира агенцията. Тя обаче извинява катастрофата с големите технологични трудности при сондиране на петролни залежи, разположени на голяма дълбочина под океанското дъно.
В понеделник президентът Дилма Русеф е свикала съвещание с министрите на околната среда и енергетиката, на което е било решено "Шеврон" да бъде глобена.
Както в. "Атака" писа, катастрофата е започнала на 7 срещу 8 ноември при сондажен пробив на дълбочина 1184 метра под морското дъно.
US-корпорацията, която парадира, че разполага с най-добрите професионалисти, не е разбрала, че дълбае в непосредствена близост до естествен разлом в земната кора. При пробиването на кладенеца нефтът е започнал да блика и през разлома, чиято дължина остава неясна. Катастрофата бе оповестена седмица по-късно, когато едно голямо "езеро" от нефт излезе на повърхността на океана и морските течения го понесоха. Оттогава "Шеврон" се пазари с бразилското правителство за размера на разлива и мащаба на щетите.
Бразилската Национална петролна агенция разпространи изявление, в което посочва, че като оператор на находището американската корпорация носи цялата отговорност за преустановяването на изтичането. Според официално комюнике на бразилския клон на "Шеврон" от разлома изтичат "най-вероятно по 330 барела/ден, което прави около 52 тона, но не повече от 650 барела", т.е. около 103 тона нефт на денонощие (1 барел =159 литра).
Но сателитни снимки, направени на 12 ноември и публикувани в "Бизнес инсайдър", показаха, че към тази дата нефтеното петно има площ от 2379 квадратни километра. Ако слоят е дебел само 1 микрон, това прави 14954 барела нефт, пише изданието. Ако приемем, че разливът е започнал на 8 ноември, това значи, че до 12 ноември в океана са се изливали по 3738 барела, т.е. по 597 тона нефт на денонощие - 10 пъти повече от това, което сочат от "Шеврон".
На мястото на катастрофата бяха изпратени 18 кораба-бетоновози, "които се мъчат да убият кладенеца с тонове бетон", по израза на "Бизнес инсайдър", за да спрат притока на нефт към разлома. Находището е съвместна собственост на бразилската държавна компания "Петробраз", един японски консорциум и "Шеврон". Вчера Харолдо Лима, директор на Националната петролна агенция на Бразилия, съобщи, че течът на горивото е бил силно забавен до един "остатъчен поток".
"Няма сравнение с разлива, причинен от сондата "Дийпутър хърайзън" на компанията "Бритиш петролиъм" в Мексиканския залив през 2010 г., който бе причинен от взрив, отнел живота на 11 души. Тогава в залива изтичаха 3000 барела", казва Лима пред Ройтерс.
Срещу "Шеврон" се води полицейско разследване по нареждане на президентката Русеф. Предстои изслушването на шефовете на бразилския клон на компанията в бразилския Конгрес. След среща с Дилма Русеф и министрите Лима съобщи, че "Шеврон" не е разполагала с подходящо оборудване за такъв тип сондаж.
Шефът на бразилския клон, Джордж Бък, обяви на пресконференция в Рио, че корпорацията ще събере разлива и ще изчисти "изцяло" цялата поразена площ.
(Вестник "Атака" | 2011-11-23)
БСП, "Атака" и РЗС против? Това не е новина. И трите са рублизаторни протежета на Москва.