Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и Великобритания запазват безмитния режим, но въвеждат визи за дългосрочен престой

Лондон и Брюксел договориха политическата декларация за бъдещите си отношения

1 коментар
ЕС и Великобритания запазват безмитния режим, но въвеждат визи за дългосрочен престой

Европейският съюз и Лондон ще запазят безмитния режим и след напускането на Великобритания, но е възможно да върнат визите за дългосрочен престой. Това се посочва в разпространена неофициално чернова на декларацията за бъдещите отношения между ЕС и Великобритания, която трасира пътя към финализиране на сделката за Брекзит на срещата на върха в неделя.

Документът от 31 страници ще бъде част от договора за напускане на Великобритания, много основни въпроси обаче ще бъдат обсъждани, след като се реализира Брекзит в края на март следващата година.

Според документа ЕС и Великобритания ще запазят свободното движение на стоки и капитали, но не и на хора и услуги.

Предвижда се краткосрочният престой до 90 дни в една календарна година на британци в ЕС и на граждани на държави от ЕС във Великобритания да остане без визи. За дългосрочен престой за учене и работа се предвижда въвеждането на допълнителни процедури.

Двете страни са се споразумели и за възможността за удължаване на транзитния период с до две години след края на 2020 година.

Предвижда се съвместна двустранна комисия да урежда възможните спорове. Когато спорните въпроси не намерят решение в рамките на създадена за целта двустранна комисия, но засягат правото на ЕС, последната дума ще има Съдът на ЕС.

Изпълнението на решенията на двустранната комисия и на Съда на ЕС ще бъде задължително. Когато в разумен срок тези решения не бъдат изпълнени от едната страна, другата страна може да наложи наказания и да въведе вревенно свои мерки.

ЕС и Лондон завяват, че ще установят "амбициозно, широкообхватно и балансирано партньорство в икономиката" и ще запазят тясно сътрудничество в разузнаването, борбата със заплахите в интернет, разследването на престъпления.

В неделя се очаква Европейският съвет да утвърди споразумението за оттеглянето, което бе съгласувано миналата седмица и е разписано в близо 600 страници, и декларацията за рамката на бъдещите отношения.

След това започват преговорите с Лондон по бъдещите отношения.

Политическата декларация за бъдещите отношения бе договорена след визитата на британската премиерка Тереза Мей в Брюксел. Тя отново ще пристигне в белгийската столица в събота, за да продължи преговорите.

Според европейски дипломати германският канцлер Ангел Меркел не желае да идва за още преговори в неделя, което означава, че текстът трябва да бъде готов предварително.

Договореното от британската премиерка Тереза Мей и Брюксел обаче е под сериозен въпрос, тъй като трябва да бъде одобрено от британския парламент, където не среща необходимата подкрепа.

Съпротива срещу него има както сред лейбъристите и либералите, така и в собствената ѝ Kонсервативна партия, която готви вот на недоверие. Мей планира да представи сделката за гласуване в парламента едва след като тя бъде приета от европейските лидери.  

Тереза Мей: Сделката е на една ръка разстояние

"Това е правилната сделка за Обединеното кралство. Британският народ иска да бъде намерено решение. Британците искат добра сделка, която ни повежда към по-светло бъдеще. Тази сделка е на една ръка разстояние“, каза Тереза Мей пред журналисти на "Даунинг стрийт".

"Споразумението, което постигнахме, е между Великобритания и Европейската комисия. Сега остава лидерите на останалите 27 страни членки на ЕС да го разгледат в дните преди специалната среща на Европейския съвет в неделя", добави тя.

Мей посочи, че е разговаряла с испанския министър-председател Педро Санчес и според нея в неделя ще бъде постигната сделка, приемлива за цялото британско семейство, включително и за Гибралтар.

Министър-председателката за пореден път каза, че споразумението ще защити работните места и сигурността на британците и ще съхрани единството на Великобритания.

Малко по-късно в парламента тя заяви, че проектът за политическа декларация с ЕС за отношенията между Лондон и Брюксел след Брекзита полага основите за бъдещо споразумение за свободна търговия с ЕС и позволява на Великобритания да сключва нови търговски сделки с други страни.

Мей заяви пред депутатите, че споразумението за Брекзита ще помогне да се запазят работните места, ще даде повече контрол на британските рибари, ще избегне твърда граница с Ирландия и ще позволи "гладко и организирано" напускане на ЕС.

Мей съобщи, че в разговори с испански лидери ясно е дала да се разбере, че британският суверенитет над Гибралтар ще бъде защитен и увери, че правата на живеещите във Великобритания граждани на ЕС ще бъдат съхранени, както и тези на живеещите в страни от ЕС британци.

Планът на Мей за Брекзит се сблъсква със силно противопоставяне в британския парламент, отбелязва АП.

Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Джереми Корбин заяви, че договореното от Мей с ЕС споразумение за Брекзит е най-лошият възможен вариант и че Великобритания няма да има думата по правилата на ЕС, които ще продължават да се прилагат в страната.

"Това е слепият Брекзит, от който се бояхме. Скок в тъмното", заяви той и добави, че това споразумение е провал на Консервативната партия и лидера ѝ Тереза Мей.

Ако парламентът не приеме сделката на Мей, може да няма Брекзит

Малко по-рано британският финансов министър Филип Хамънд коментира, че Брекзит може и да не се състои, ако британският парламент не одобри споразумението за развода с ЕС, постигнато след тежки преговори с Брюксел.

В интервю за телевизия Ай Ти Ви той посочи, че дори и при най-уредено и плавно излизане от общността, това ще струва на британската икономика десетки милиарди паунда. А ако се стигне до Брекзит без споразумение, в страната ще възникне "политически хаотична ситуация".

"Този хаос може да доведе до това, че Брекзитът въобщи да не се състои", каза министърът.

Лондон и Мадрид ще намерят решение за Гибралтар

Тереза Мей се срещна късно вечерта в сряда с испанския си колега Педро Санчес, който бе категоричен, че няма да подкрепи споразумението, ако то не бъде преработено. Според неофициална информация обаче Лондон вече е постигнал съгласие с Мадрид за решаване на казуса.

Санчес иска бъдещето на спорния анклав Гибралтар да бъде решено чрез преговори между Мадрид и Лондон. Засега обаче споразумението за Брекзит се отнася за цялото Обединено кралство, включително и Гибралтар.

Дипломатически източници в Брюксел, цитирани от Ройтерс, съобщиха снощи, че спорът за Гибралтар е фактически последният нерешен въпрос.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ген. Иван Колев
    #1

    Очакват се инструкции от Кремль, след което парламентът ще ги гласува.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.