Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако планът на ЕК мине, най-евтините цигари у нас стават 4.70 лв.

17 коментара
Ако планът на ЕК мине, най-евтините цигари у нас стават 4.70 лв.
Цигарите от най-ниския ценови сегмент в България ще поскъпнат от сегашните средно 2.80 лв. за кутия до 4.68 лв., ако се приеме предложението на Европейската комисия за минимален акциз от 90 евро за 1000 къса през 2016 г. Това заяви пред журналисти в четвъртък Филип Гамбачини, директор фискална политика и международна търговия във “Филип Морис Интернешънъл“.

Поскъпването у нас обаче може да е факт от 2018 г. и да стане по-плавно, тъй като България е поискала от ЕС отлагателен период до тогава. За гратис настояват и Балтийските републики и Румъния, възможно е да се присъединят и други страни членки.

По думите на Гамбачини при по-скъпите и по-качествени изделия поскъпването ще зависи от структурата на акцизната ставка. Ако правителството запази сегашния адвалорен процент като част от акциза се очакват големи промени в стойностите на цигарите от средния и високия ценови сегмент.

В момента производителите и вносителите в България плащат специфичен данък от 41 лв. за 1000 къса цигари и отделно адвалорен в размер на 40.5 на сто върху цената на съответната марка. Общо 60% от крайната цена на цигарените изделия отива в хазната.

Ако пък се одобри идеята на Брюксел за 63 процента повишение на цените спрямо средните стойности на съответния пазар, увеличението ще е много по-голямо, каза представителят на мултинационалната компания, без да се ангажира с цифри.

Въвеждането на минимални цени – най-добър вариант

Според “Филип Морис“ най-удачен за потребителите е третият вариант за промяна на данъчната политика на ЕС по отношение на тютюневия пазар – въвеждането на минимални цени на тютюневите изделия. По думите на Гамбачини при това положение у производителите остава част от поскъпването на акциза и от крайната цена за потребителите може да се спестят по 10-20 евроцента от кутия.

При минимален ценови праг освен това се предотвратява преминаването на пушачите към по-ниските ценови сегменти на цигарените изделия, посочи той.

Практиката показва, че вдигането на акцизите и поскъпването на цигарите слабо влияе на броя на пушачите, повечето от тях просто се ориентират към по-евтините марки, допълни експертът. Затова, по думите му, в момента в сегмента на най-ниските цени е най-голяма конкуренцията между производителите. Друг момент е, че вдигането на цените увеличава и контрабандата и нелегалната търговия, допълни експертът.

Според него добре би било, ако в началото на данъчната реформа за тютюневата индустрия Брюксел въведе ограничения за вноса на цигари от една страна в друга и определи конкретни разрешени количества, за да се предотврати прехвърлянето на изделия от пазар с по-ниски цени към такъв с по-високи.

Кабинетът да обявява от по-рано структурата на цигарения акциз

Гамбачини посочи още, че производителите биха били много облекчени, ако българското правителство обявява по-рано намеренията си за структурата на цигарения акциз, а не през декември, малко преди началото на финансовата година. Това затруднява тютюневите компании в маркетинговата им политика, каза той в отговор на въпрос ще вдига ли компанията му цените на своите марки на българския пазар до края на годината. България е една от малкото страни в ЕС без такъв график, допълни той.

Андрей Василеску, мениджър на “Филип Морис България“, посочи пред Mediapool, че от дружеството биха искали най-рано в края на август, когато и започва подготовката на бюджета за следващата година, да получат поне тригодишен график със структурата на цигарения акциз.

По думите на Гамбачини би било добре и ако страните членки представят вижданията си за достигане през 2016 г. на целите на ЕС в данъчната политика спрямо цигарената индустрия.

Като цяло той оцени положително намеренията на Брюксел за въвеждане на нови правила, които да намалят огромните разлики в акцизната политика на страните членки. Освен това ще се дефинират по-ясно определенията и за тютюневи изделия като пурети и тютюн за свиване на цигари.

В момента страните членки губят значителни средства от това, че при пуретите акцизът и в пъти по-нисък от този на цигарите, същото се отнася и за замяната на тютюн за ръчно свиване на цигари с такъв за лули. Пуретите и насипният тютюн обаче почти не се ползват от българските пушачи и това правило не касае бюджета на страната, коментира представителят на “Филип Морис Интернешънъл“.

Междувременно правителството реши, че имената на производителя и на вносителя ще бъдат изписвани върху потребителските опаковки на тютюневите изделия.

Наличните към датата на влизане в сила на постановлението тютюневи изделия, които са предназначени за реализация на вътрешния пазар и не са етикетирани съгласно изискванията, ще могат да се продават до изчерпване на количествата, но не по-късно от 31 декември 2009 г., реши кабинетът.

Отпада обаче изискването на етикета на цигарите да се изписва страната на произход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. жана д`арк
    #19

    Основно правило в спора е: вместо да критикуваш аргументите на опонента си, дай своите. Така ще бъде по-убедителен. Ограничили сте се с критика към моите аргументи, а Вашите се сведоха до твърдението - така е в целия ЦИВИЛИЗОВАН СВЯТ. В кой свят? И кой определи, че е цивилизован. Аз например имам много впечатления от "цивилизованото поведение" на германци, англичани, французи и т.н. Голяма цивилизация, няма що. Приемам, че са по-подредени страни, в които хората са по-дисциплинирани, ама чак пък цивилизовани?!

  2. жана д`арк
    #18

    Безспорно си мноого интелигентен /бих казала дори Ентелигентен/, нищо де поне си вярвай. Хубаво е човек да си вярва. А и най-много се радвам на такива екземпляри - "живял съм еди колко си години еди къде си, много съм образован, високо интелигентен съм, умен и красив":)))

  3. Germany
    #17

    Много ме забавляват хора, които познават останалия свят от филми, книжки, интернет и разговори на чашка и чалга. Аз съм живял 45 години в България и от 10 години в Германия, образован съм и достатъчно интелигентен, така че точно от такива екземпляри да бъда поучаван... Сравнението на манталитетите няма нищо общо с чуждопоклонничеството. Става дума тък за нещо много просто, което дори чалгизирания българин трябва да проумее - всеки има право на собствените си навици, но когато те пречат (и здравословно, и емоционално) на другите, то те трябва да бъдат ограничени. Така че си пуши с кафето в къщи, скъпа, но не трови останалите, особено ако там има и деца!!

  4. Tomatino
    #16

    ......

  5. 07
    #15

    ми е все тая.. Аз искам само миризливците да не ми се врат във влакове, рейсове и др. обществени места в мен, а да си пушат у дома с кратуни завряти в комина..

  6. Луцифер
    #14

    Помислете си само за стотиците хиляди декари изгорени гори, стотици хиляди декари изгорели ниви, безброй изгорели жлища и превозни средства с безчетен брой жртви, мръсотията от хлърлените навсякаде фасове, прогорените покривки седалки и какво ли не още и това само защото някой си прави кефа!!? Е, баста!Пушачите трябва да бъдат инкриминирани, като наркоманите - в някои отношения те са по опасни и вредни за обществото. ПЪЛНА ЗАБРАНА НА ТЮТЮНОПУШЕНЕТО НА ОБЩЕСТВЕНИ МЕСТА!!!

  7. ББ
    #13

    И моля разликата в акциза(тези 2 лева на кутия повече) да отива директно за здравеопазване.

  8. жана д`арк
    #11

    Помислете си също така за:1. Последиците от употребата на алкохол - интоксикации, разводи, убийства, катастрофи;Извод: ДА СЕ ЗАБРАНИ АЛКОХОЛЪТ! Необходима мярка: ВЪВЕЖДАНЕ НА СУХ РЕЖИМ!2. Последиците от злоупотребата с храна - паласки, шкембета, провиснали и трясещя се меса, високо кръвно, плаки в кръвоносните съдове, инфаркти, инсулти;Извод: ДА СЕ ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА И ПРОИЗВОДСТВОТО НА ХРАНИТЕЛНИ ПРОДУКТИ!Необходима мярка: никаква продажба и производство на хранителни продукти във всички държави-членки

  9. К.К.
    #10

    Чак пък в основата на по-вечето пожари в света! Та се сещам за надписа в американски хотел:"Не хвърляйте фасове по пода-спомнете си за големият пожар в хотел "Континентал", който някой дописал с "Не плюйте на пода-спомнете си за голямото наводнение на Амазонка"

  10. Germany
    #9

    Уважаема, в целия цивилизован свят вече пушенето е забранено на обществени места - ресторанти, гари, влакове, спирки и т.н. И това има логика, която няма смисъл да обяснявам. Така че "логичните Ви изводи" са неуместни!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.