Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако трябваше да дойде днес в България, всеки трети германски инвеститор не би го направил

Напред стои въпросът за прозрачността и концентрацията на собственост в медиите, набляга отново дипломатът

39 коментара
Матиас Хьопфнер, посланик на Германия в България. Сн. БГНЕС

Все още германските инвеститори считат дефицитите в съдебната система, в правната сигурност и функционирането на администрацията, както и непрозрачността при възлагането на обществените проекти за слабости на страната ви като място за инвестиции. Това заявява в интервю за БГНЕС германският посланик в България Матиас Хьопфнер.

"Ако към това се прибави впечатлението за прекалено мудно и селективно разследване на икономически престъпления в ущърб на отделни инвеститори, това вече изпраща доста негативен сигнал към инвеститорите", обяснява той и обръща внимание на проучване, според което германски предприемачи наблюдават дори влошаване на борбата с корупцията у нас.

"Една трета от запитаните германски инвеститори по-скоро не биха инвестирали повторно в България, ако днес трябваше да вземат това решение. Докато в предишно подобно запитване само една пета от анкетираните са били на такова мнение. Това е повод за загриженост", заявява дипломатът.

Помолен да даде препоръки за разрешаване на съществуващите проблеми, Хьопфнер обяснява, че "структурните реформи, които се извършват, трябва да продължат действително да се извършват".

"Имам предвид в правосъдната система, вътрешните работи, административната реформа, електронното правителство. И тези реформи трябва да създават впечатлението в обществото, че има динамика в тях, а не че съществува стагнация, тъй като в такъв случай това би било контрапродуктивно като цяло за развитието и, респективно, за отношението на инвеститорите към страната ви", обяснява дипломатът. С уговорката, че иска да каже и нещо положително, с едно изречение германският посланик отбелязва доброто влияние на развиващата се инфраструктура в България.

Хьопфнер намира за окуражаващо и зараждащото се в страната гражданско общество.

"Демокрацията в нито една страна не е автоматизъм, тя трябва непрекъснато да се развива и поддържа в демократичното ежедневие. Никоя страна обаче не е защитена от появата на авторитарни сили, които биха се опитали да оспорят демокрацията или да я застрашат, да я подложат на опасности. Това се отнася и за Германия. Ето защо е толкова важно да има функциониращо гражданско общество, да съществува непрекъснат гражданско-обществен мониторинг", казва в интервюто дипломатът.

"Радостно е, че развитието на българското гражданско общество в последно време е все по-динамично и не се страхува да надигне глас в много оспорвани дебати. Силното и будно гражданско общество, комбинирано със силните и независими медии са вече гарант за жизнена и здрава демокрация и обратното, всеки един дефицит в тези области отслабва демокрацията", продължава той.

По темата за независимостта на медиите, за която неведнъж е говорил, посланик Хьопфнер отбелязва отново, че "се забелязват сериозни дефицити в българския медиен ландшафт".

"Това бе установено от различни изследвания, особено открояващо се от тях е изследването на Репортери без граници, които в годишната си ранглиста за свобода на медиите за пореден път понижиха мястото на България. И ако малко преди присъединяването на България към ЕС (през 2007 г. - бел. ред.) тя беше поставена на 35-то място, сега страната е на 80-то място в тази класация", привежда пример дипломатът.

"Европейската комисия също се обърна чрез писмо на еврокомисар Нели Крус към българското правителство по този въпрос. Някои мои колеги, посланички и посланици, също взеха отношение. Следователно очевидно не става дума само за мнението на германския посланик", припомня той.

"Ако трябва да обобщя, ми се струва, че на преден план стои въпросът за прозрачността и концентрацията на структурите на собственост на медиите в страната, както и индикациите за автоцензура на журналисти и много купени публикации", дефинира проблемите Хьопфнер.

"Така че със сигурност не съществува една-единствена мярка, която би могла да реши всичко това. В повечето държави с независима, многопластова преса има комбинация от законова регулация и саморегулация на медиите. В Германия, например, имаме добър опит с резервирано държавно регулиране, което се ограничава само върху централните параметри на осигуряването свободата на медиите, то задава рамката. А акцентът е поставен върху саморегулацията на медиите", обяснява той.

"Германските политически фондации в София работят от доста време съвместно със своите български партньори и се опитват да предложат примери за деликатна законова регулация. Разбира се, много е важно да има и силно изразена професионална етика и морал и ясни стандарти за качеството на журналистите, чието спазване да се контролира от ефективна институция за саморегулация. Без такива общовалидни правила медиите не могат да изпълняват пълноценно своята важна функция за демокрацията като т. нар. Четвърта власт", заключва посланикът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

39 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #39

    до № 30, а къде предлагаш на бебетата да се родят в Северна Корея, Афганистан, Судан...Индия, Мексико или в щата Мисисипи, Тексас в африканско или мексикасно семейство е може би и в мароканско семейство във Франция.

  2. През Прага
    #38

    Е, казаха ли ни го право в очите, сега? Кой ли би бил толкова тъп да инвестира в страна със съсипана икономика? Ама имали сме магистрали! Е, и к'во от това? Тия пък чужденци така и нищо не отбират от готина инфраструктура. Загледали се само в сринатата и порутена Българийка, която едва диша и, ако ние, народът, не се вземе в ръце, тя, милата, съвсем ще се затрие.

  3. Анонимен
    #37

    26 Алпине и Щрабак какво са инвестирали в България?

  4. Анонимен
    #36

    Мда, по-демократично правителство от сегашното "няма". Кво толкова, че Цветан Василев държи цялата икономика, е па тва си е жив комунизъм бе "другарки и другари"...Пък и така е най-сладко. Я,питайте Тиквата дали му е зле. С парите под дюшека...

  5. shemet
    #35

    Така е, защото достигнахме апогея на прозрачната и ефективна, некорумпирана демокрация. Това, разбира се, според Б.Б. Бизнесът явно не е съгласен с него. Какъв пореден успех на експертното правителство на герб

  6. Анонимен
    #34

    Като ни резнат за Шенген да не е като изненада, демек казвахме ли ви ние. Съвсем като почтена позиция, нали са германци.

  7. Анонимен
    #33

    С този менторски тон само губят немците. Впрочем големите им фирми в Гърция доказаха, че няма по корумпирани от германските фирми. Следствени са и Сименс и много други, особено за военните поръчки и телекомуникациите... ВАЦ бяха жълта преса и какви изобщо ги дрънка тоз посланик? Погледът на изток и лоялност към фондовете на запад и това е...

  8. Анонимен
    #32

    ако човек реши да строи,документи и такси са космически,непосилни,бавни,корупционни и отвратителни-затова хората не строят

  9. Анонимен
    #31

    как да дойде инвеститор в тая прогнила система-корупция,администрация-диктатор,шибани закони,грабежи,кривосъдие ивсичко е направено да няма истина,а само доносничество,ДНСК руши в частния имот ,а не си гледа големите нарушения и е мошеническа служба

  10. Анонимен
    #30

    "Ако трябваше да дойде днес в България, всеки трети германски инвеститор не би го направил" Ако трябваше да се роди в България, всяко първо българско бебе не би го направило.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.