Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако в СДС започне разцепление, вината ще е на Надежда Михайлова

0 коментара

Г - жо Манева, Вие сте един от 29-те депутати, които поискаха оставката на сегашното ръководство на СДС. Какви различия има между вас?

Хората, които искат промяна и които ни подкрепят, са много повече от тези 29 депутати. Реакцията ни е резултат от критиката към работата на ръководството, отправяна от организациите, много преди ние да формулираме ясно политическите си тези. Неправилно е внушението, че ние сме само 29, категорично твърдя, че сме много повече и това може да се документира с многобройните декларации, които месеци наред бяха изпращани до националното ръководство.

Ние смятаме, че ако незабавно не се промени политическото поведение на СДС, ще загубим и парламентарните избори, както загубихме местните. Затова започнахме да говорим именно в този момент. Тревогите, че СДС има безлично политическо присъствие не са от сега, а още преди изборите, но в крайна сметка проверка за това как стои една политическа партия са изборите. Местните избори показаха, че ние продължаваме да губим доверие. Ще дам за пример само две числа, които категорично доказват този факт - на изборите през 2001 г, ние имаме подкрепата на повече от 830 000 избиратели, сега ни подкрепят 372 000. Ако сравним резултатите за избор на общински съветници, през 1999 г. спечелихме 30,1 % от мандатите, а сега имаме 14%.

Нека да уточним точно в какво упреквате настоящото ръководство - в липса на политика или не сте съгласни с политиката, която то води?

Има аргументи и в двете посоки. Очевидно няма ясна политическа стратегия, няма ясна позиция по защитаването на националния интерес в преговорния процес - ние тук никога не сме заели никаква позиция; няма ясна послания към хората; има отказ от наследството на СДС и по специално от силната реформа, която СДС и правителството на Иван Костов проведе през 1997 - 2001 - по този въпрос категорично се мълчи. Всичко това е характеристика за отсъствие на политическа визия.

От друга страна, има и различия в областта на коалиционната политиката, както и по отношение на конфликтите, които се създават между ръководството и парламентарната група. Набързо сформираната коалиция в София стана обект на сериозни критики от много хора.

Искам да напомня на онези, които ни упрекват в "изолационизъм", че СДС винаги е водил коалиционна политика и не е участвал в политическия живот без коалиционно партньорство. Въпросът обаче е с кого, на базата на какви принципи, кога, дали преди или след изборите. Това се неща, които се дебатират, обсъждат и коалиция се прави, за да дава сила на партията, а не някой да черпи сила от партията. В това отношение искам да подчертая, че по отношение на софийската коалиция негативите тепърва ще бъдат консумирани.

Друга голяма грешка на ръководството е отношението към парламентарната група. Когато една партия е в опозиция, едно от най-важните политически средства за влияние е именно парламентарната група. Недопустимо е НИС да толерира нападки към парламентарната група, особено когато лидерът на СДС е лидер и на парламентарния съюз, главният секретар на СДС е член на тази група, също председателят на контролната комисия, говорителят на партията. Ако има нещо, което парламентарната група не прави, то отговорността носи ръководството на партията.

Ако обаче се направи анализ на дейността на членовете на ПГ ще се види, че тези, които така усърдно биват критикувани и обвинявани във всички земни грехове, са отправили огромен брой въпроси към членовете на правителството, че са направили многобройни предложения по закони, че активно участват в комисиите и в различни политически дебати.

Ако няма ярки политически действия, това се дължи на липсата на едно нормално политическо ръководство в лицето на НИС.

С ръководството имаме различия и по въпроса за отговорността - традицията и в нашата партия, и в сродни партии по света е, когато един лидер губи изборите, той да се оттегли.

Какво обаче ще означава за Вас преизбирането на Надежда Михайлова?

Не само на нас, но и на голяма част от членовете на СДС е ясно, че ако конференцията се организира така, че да потвърди статуквото, партията ще продължава да губи доверие.

Вас Ви обвиняват, че критикувате ръководството без да предлагате алтернатива.

Почти две години сегашното ръководство имаше пълната свобода да предложи своите политически послания, своята политическа стратегия. Екипът на Надежда Михайлова имаше възможност да слуша България, до провежда различни конференции, да формулира политика. Такава политика все още няма. Ако през тези две години ние бяхме започнали да водим друга политика, без да изчакаме избраните колеги, това щеше да се приеме като желание да се разцепи партията. Ние не желаем това. В критиките, които отправяхме на последните два Национални съвета, се съдържаха контратезите на сегашната политика.

Ще издигнете ли тогава алтернативна кандидатура за председател?

Мисля, че ако ние издигнем такава кандидатура, това ще означава, че влизаме в схемата на Надежда Михайлова, че това е битка за лидерство. Беше казано категорично, че ако се кандидатира някой от бившите председатели на СДС, или настоящият, той поема отговорността за разцеплението на партията.

Новият лидер трябва да бъде обсъден много сериозно и той трябва да бъде обект на консенсусно решение, а не на състезание кой кого ще победи, защото победата на едната или другата страна води до разцепление на партията - нещо, което ние не искаме.

Добре, но след като Надежда Михайлова вече обяви, че ще се кандидатира, това означава ли, че отивате към разцепление?

Това означава, че конференцията, която много набързо се подготвя, ще бъде един форум, на който за първи път няма да бъде чуто мнението на организацията. Ще бъде една служебна конференция, без да са обсъдени предварително по места предложенията за устава, резолюцията, която би трябвало да съдържа политическите послания. На тази конференция ще бъде направено всичко възможно да се потвърди лидерството и ако след нея започнат процеси на разцепление, вината ще е на Надежда Михайлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.