Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ако забавим "Южен поток", може да се разминем с газовата отстъпка

77 коментара
Ако забавим "Южен поток", може да се разминем с газовата отстъпка

Ако България закъснее със сроковете по реализацията на строежа на газопровода "Южен поток", може и да не получи обещаната от "Газпром" отстъпка в цената на природния газ за периода от 1 април до 31 декември 2012 г., стана ясно от думите на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Още при договарянето на намалението на цената на руския газ за България в края на март по време на визита на Добре в Москва, заради спрения проект за строеж на АЕЦ "Белене", стана ясно, че отстъпката се дава срещу ангажимент за ускорено изграждане на "Южен поток", който трябва да доставя руски газ до Европа по дъното на Черно море през България до Австрия.

Месец по-късно се разбра, че поевтиняването на синьото гориво за България още не е задействано, като забавянето бе оправдано от Добрев с отпуската на шефа на "Газпром" Алексей Милер до 14 май, заради което не можело да се подпишат допълнителните споразумения по договорите на "Булгаргаз" с тримата доставчика, контролирани от "Газпром" – "Овергаз", "Винтерсхал" и "Газпром експорт".

Миналата седмица пък, след необявена визита на Добрев в Москва, за която стана ясно след прессъобщение на руската компания, от българското икономическо ведомство информираха, че договорите за газовата отстъпката ще се подпишат до края на седмицата и тя ще се калкулира със задна дата. Все още обаче не е съобщено да са парафирани съответните анекси и какво предвиждат те.

В петък руското издание "Комерсант" писа, че отстъпката, която е била обещана от "Газпром" на България, тепърва предстои да се изчислява и поевтиняването на природния газ няма да се направи спрямо цената от миналогодишните доставки, а към усреднената цена на доставките на газ за България от април до декември тази година и чак след това ще бъде предоставена на София със задна дата.

В понеделник пред БНТ министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев заяви, че "отстъпката е обвързана с взимане на окончателно решение до 15 ноември и ускоряване на работата по проекта "Южен поток". "Това означава да не закъсняваме със сроковете, защото руската страна се надява да започне строителство декември месец в морската част в Черно море на газопровода "Южен поток".Ако ние се забавим с процедурите в България ... като ПУП, ОВОС и т.н., това би означавало, че ще забавим целия проект. Затова е толкова важно ние да си спазваме сроковете и това е пътната карта, която се съгласува", допълни той.

Така Добрев косвено потвърждава информацията на "Комерсант", че поевтиняването на газа вероятно ще ни бъде изчислено на края на договорения период. Как обаче ще бъде калкулирано това в цените за вътрешния пазар, все още остава загадка.

Министърът коментира още, че при последната му визита в Москва е разговаряно срокът на новия договор с "Газпром" за доставките от 2013 г. да е пет, шест, седем години, който да има възможност за удължаване при същите условия, ако двете страни писмено се споразумеят за това. Според него това дава възможност на България, след като изтече този средносрочен договор, да търси други алтернативи и да концентрира усилията си в местния добив като договори възможно най-добри условия по клаузата "вземай или плащай" относно поръчаните количества гориво.

По думите му всички детайли по договора тепърва предстои да бъдат уточнявани. "Разбира се, най-важният въпрос с базовата цена на газа, първоначалната стойност, от която ще започне да се изчислява цената на газа от следващата година на всяко тримесечие", каза Добрев.

"Всъщност в местният добив е истината, защото, каквито и условия да договорим с "Газпром" или друга компания в света, която добива газ, той със сигурност ще бъде много по-скъп, отколкото местният добив. Преносът на количества газ на хиляди километри струва много пари. Това е нещо много скъпо. Местният добив е евтин като разходи за добиването на газа и неговата цена обикновено е около 40 до 50 процента по-евтина, отколкото цената на вносния газ, без значение колко е цената на вносния газ", посочи Добрев. Той отбеляза и революцията в цените на газа, постигната в САЩ благодарение на добива на шистов газ, но увери, че мораториумът върху технологията хидрофракинг у нас остава.

"Според мен всички знаем много малко по темата за шистовия газ. За да направим референдум, ние всички трябва много добре да познаваме въпроса. Ние не го познаваме. Дали ще има референдум, или няма да има референдум не е толкова важно. По-важното е всички ние да увеличим нивото на нашата информираност и да разберем какво всъщност представлява това и крие ли рискове или не", каза Добрев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #77
  2. Хем
    #76

    74, Две имена : Бакърджиев(министър)и Овчаров(министър)казват СКЛЮЧИХМЕ договор на такава цена!На конкретна цена.Като представители на изпълнителната власт.Значи ,задълженията са към държавата на която тези юнаци са министри.Какви булгаргазове?То като е извън нормите,така става-късаме си нервите!

  3. Анонимен
    #75

    Russia,naj-opasnata i Ne-demokratichna polu-feodalna imperija na dneshnite vremena ni postavja v neinite "kleshti" i ni iznudva zdravo! Tova e durzaven "reket" ,koiton prilagat ruskite monopolisti!!!! Te ni diktuvat politika i nachin na zivot1TOVA E NE-DOPUSTIMO!zadulzenie na nasheto pravitelstvo e da tursi naj-usileno ,alternativni dostavki na energo-nositeli i na novi energijni iztochnici!

  4. Анонимен
    #74

    Хемус - пак ти пиша, че този начин на подписване при големи междуправителствени проекти е нормален - преговори се водят между големите в държавите.
    Министърът не е сключвал договор - няма да намериш такъв документ.
    Нормална практика (пак ти казвам - прегледай как се прави и в другите държави) министрите да одобряват след санкция на министерски съвет или подобен орган подписването на даден договор от компанията, която ще се занимава с бизнеса. Докажи, че държавата плаща, от бюджета. Аз твърдя, че

  5. Хем
    #73

    Едно нещо струва 50 единици.Ти ми го продаваш за сто.Или аз съм глупак,или ти измамник,или и двете.Това в най-добрия случай. Нали Овчарски ни обясняваше за колко(конкретно като пари!)бил сключил договор.Беше министър по това време.Значи държавата е сключила договор с който поема задължение да плато по `Х`единици за кубик.Какви булгарплоди са те подгонили.МИНИСТЪР от действащ кабинет сключва договор с нещо си.Държавата плаща,а как формално е оформено няма значение за похарчените пари ,те все са си толкова. Да не сравняваме Русия с другите държави,ще я обидим-тя е нещо свръхестествено.

  6. Анонимен
    #72

    Хемус, да привършваме - комунизъм има в САЩ, Германия, Полша, Чехия, Саудитска Арабия, и т.н. Прегледай как действат държавите за големите фирми и проекти, и как действат спрямо държавните фирми. не се сещам Борисов или Путин да са договаряли някакви суми - посочи договор. Къде има ангажименти държавата да плаща? Плаща Булгаргаз, а не държавата. От къде измисли, че от хазната се плащат? Дай данни за това - иначе си е измислица.

  7. Хем
    #71

    71, За да приключим: Посочваш договаряне мужду други страни,вероятно е така.Не съм присъствал,но там едва ли има конкретни финансови параметри!И ангажементи държавата да плаща,на Дондуков газ не потребяват в такива количества.Това е работа на фирмите.Откъде накъде държавата ще решава какво и за колко да купуват.А ако има държавна фирма разпределител,тя ще догаваря на по-ниско стъпало.Пак ти казвам ,това е някакъв невероятен комунистически капитализъм-путин и борисов да определят цената за газа на частните дружества!Толкова е нелепо,че чак е стряскащо,но ти не се притесняваш.Който е договарял да плаща,аз не съм и не разрешавам от хазната да се харчат пари за непазарни цени!

  8. Анонимен
    #70

    Хемус,
    за "Продължаваш да задаваш идиотския въпрос,кой да спре плащането"
    извинявай, но ти пусна това заявление, че някой трябва да спре плащането, не е ли така?
    Значи Булгаргаз спира да плаща на Газпром - по твоите думи.
    Газпром врътва кранчето и ... потребителите съдят Газпром - по твоите думи. Само че потребителите нямат договор с Газпром, а Булгаргаз, който не спазва договора. Т.е. предлагаш Газпром са се самопрецака?

    Както ти написах - подобни междуправителствени договори се подписват и

  9. Хем
    #69

    67, Продължаваш да задаваш идиотския въпрос,кой да спре плащането-ами този който плаща-извънземните ли?Ако платецът е държавата,при непазарни цени аз като гражданин казвам-да се спре плащането.И ако държавата е сключвала договори(като държава)за газ който отива в частни фирми-какво е това?Овчарков как сключва договори за нещо което не е негово.Няма ли закони.Помията която е забъркана е невероятна!Комунизъм(държава)и капитализъм(ч.фирми)в един кюп.Това не е `икономически строи`-това е дъното на кенефа!

  10. Хем
    #68

    Тези неразбирателства и сериозни проблеми идват преди всичко от това,че ние не сме изяснили какъв КАПИТАЛИЗЪМ искаме.Това сега е миш-маш.А пък в преговори с московската власт става сельодка с пепел от българска роза./Нещо се говореше за `социална държава`,ама какво е това според тях?!/ Парламентът приема закони за равнопоставеност;Правителство създава среда;дипломати правят контакт между две държави. "Шише - джам" иска газ,Гаспром - продава.Край.Плащат си данъците и да се оправят.Капитализъм!Малко е крайно,но разбираш идеята.Борисовци,путинци и цялата ни държава и общественост пищи за `някакъв`газ.На мен газ не ми трябва!На когото му трябва да си поема проблемите-капитализъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.