Активи на дружеството "Южен поток България" може да се използват за разширяването или модернизирането на българската газова мрежа, както и за реализацията на проекта за газов хъб край Варна, заяви вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев в отговор на питане на депутатите от гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов по време на петъчния парламентарен контрол.
От думите му стана ясно, че това е една от причините България да не бърза да подава съдебен иск срещу "Газпром" за прекратения проект за газопровода по дъното на Черно море, а да се опитва да реши нещата по друг начин.
Спирането на проекта "Южен поток" бе обявено в края на 2014 г. от руския президент Владимир Путин, но България продължи да работи по него с издаването на разрешителни. В момента дружеството "Южен поток България", създадено на паритетет принцип от "Газпром" и "българския енергиен холдинг" за сухопътното трасе през наша територия, има земи и сервитутни права за над 20 млн. лв. Отделно има съоръжения за още толкова. Акционерите в проектната компания наскоро решиха за започнат преговори по разваляне на договори за българското трасе, което в комбина с разтрогването на контракти за морския участък прави процеса по закриване на проекта необратим.
Дончев обаче обясни в парламента, че досега за реализацията на проекта "Южен поток България" е изхарчила само малко над 55 млн. лв., което е нищожна част нафона на капитала на дружеството от 446.4 млн. лв. Той посочи, че от 2010 г. досега БЕХ е внесъл за своята една втора от капитала 198.8 млн. лв., а във фонд "Резервен" на компанията са постъпили 24.4 млн. лв.
Част от направените разходи не са само разходи, но и актив - вещни права, сервитути, планове, които при определени сценарии биха могли да се използват за други инициативи по разширяването или модернизирането на газопреносната мрежа на страната, заяви вицепремиерът. Той каза още, че част от оборудването за спрения проект може да се използва за изграждането на газоразпределителния център край Варна.
За да стане това обаче, БЕХ трябва да се споразумее със съакционера си "Газпром" за оценка и разделяне на дълготрайните материални активи, за да може да ги ползва за други нужди. Това е напълно възможно доколкото плановете на правителството са бъдещият газоразпределителен център да е на територията, където се планираше да излиза подводната тръба на "Южен поток" и да тръгва сухопътното трасе. В момента страната ни проучва съвместно с Европейската комисия дали е икономически и финансово изгоден хъбът, както и кои са възможните доставчици.
Българската страна продължава да разчита на една, две или повече руски тръби в Черно море за захранването на газовия хъб, стана ясно от думите на Томислав Дончев.
Той обясни, че в момента текат усилени разговори в Европейската комисия по този проект и следващата седмица ще има още една среща за изготвянето на анализа за проекта. България разчита да получи еврофинансиране за него по плана "Юнкер". По представени преди година разчети неговата цена ще е около 2.2 млрд. евро.
България е най-засегната от случилото се с проекта "Южен поток", тъй като е първа на трасето, и че от чисто политическа гледна точка тя се оказа в епицентъра на събитията, освен чисто икономическите щети, коментира още Дончев. Той допълни, че усилията в момента са да бъде извадено рационалното зърно, в което има икономическа логика и без конфликти с европейското законодателство да бъде реализирано. Нне всички действия трябва и могат да се коментират публично, каза веципремиерът.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
8 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Стига вече глупости за хъб. Хъб се прави за разпределение на газ от различни източници, а ние говорим за хъб от няколко руски тръби. Всъщност това не са глупости, това е престъпление. Ние едни конектори не можем да започнем, разпределители ще ставаме....
А бе какво стана със сондажите в Черно море на Тотал? Нали февруари щяха да са? Нещо всички млъкнаха по въпроса.
"Българската страна продължава да разчита на една, две или повече руски тръби в Черно море за захранването на газовия хъб, стана ясно от думите на Томислав Дончев." ––––––––––––––––––––––––––––––––––– Плешива гербоуха КАЛИНКА! Смешко.
Мони, стига с твоя поток на съзнанието по тази тема! Не палиш. Обаждам се, колкото монолога ти да стане диалог...
ЦБ на Русия описа безсилието си поради съществуващата икономика на Руската федерация
Банката на Русия не може да осигури ефективност на паричната политика и това се дължи на структурните елементи на икономиката, заяви в петък, първия заместник-председател на Централната банка на Руската федерация Дмитрий Tулин.
"Ефективността на паричната политиката е значително намалена , поради структурните проблеми на руската икономика - високото ниво на нейното монополизиране, липсата на конкуренция, едностранна …
специализация в доставката на суровини и енергия за износ, силно зависима от вноса на широк спектър от потребителски стоки"- Тулин каза това по време на парламентарните изслушвания в държавната дума (цитиран от РИА Новости).
"...продължава да разчита на една, две или повече руски тръби в Черно море за захранването на газовия хъб, стана ясно от думите на Томислав Дончев." Тия "тръбички" от къде ще минат?! Управляващите ни заливат с думи и си противоречат всеки ден. Горното как кореспондира с вчерашната статия тук: "Планира се забрана на стопанска дейност на Корал, Иракли и Карадере" от управляващите!?
ДОХОДИТЕ ОТ НЕФТ И ГАЗ НА БЮДЖЕТА НА Рф 29% НАДОЛУ! Нефтегазовые доходы бюджета в январе 2016 года снизились на 29% к уровню января 2015 года