Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Активите в пенсионните компании достигнаха 8.78 млрд. лв.

1 коментар
Активите в пенсионните компании достигнаха 8.78 млрд. лв.

Общите приходи на пенсионно-осигурителните дружества през първото полугодие на 2015 г. са нараснали с 20.3 на сто до 88.5 млн. лв. спрямо година по-рано, а нетната им печалба за периода се е увеличила с 25 на сто до 34.5 млн. лв. Все още основните приходи на пенсионните компании са от такси и удръжки и до края на юни те са осигурили 70.6 млн. лв., докато година по-рано за същия период сумата е била 60.9 млн. лв. Това сочат данните на Комисията за финансов надзор (КФН), която регулира и контролира частните пенсионни фондове.

Растежът на пенсионните компании е нормален предвид факта, че всяка година към тях се присъединяват всички започнали работа млади хора, а в близките години не предстоят плащания към първите пенсионери, родени след края на 1959 г. и осигуряващи се във втория и третия стълб на пенсионната система.

Така внасящите в допълнителното задължително и доброволното пенсионно осигуряване са нараснали в първото полугодие с 2.6% и към 30 юни 2015 г. достигат 4 341 528 души.

Мъжете са 51.61% от осигурените в универсалните пенсионни фондове (II стълб за трета категория труд), като представляват 85.89% от тези в професионалните фондове, които също са част от втория стълб, а в тях се внасят осигуровки на работещите първа и втора категория труд. Делът на мъжете в третия стълб е 58.04% за доброволните и 33.14% в доброволните фондове по професионални схеми.

Средната възраст на осигурените в универсалните фондове е 38.2 години, в професионалните – 44 години, в доброволните – 49.2 години и в доброволните по професионални схеми – 40.9 години.

Натрупаните активи в системата на допълнителното пенсионно към 30 юни 2015 г. достигат 8.78 млрд. лв., като на годишна база нарастват с 16.24%. Повишението на нетните активи в компаниите се дължи основно на новите вноски, които се внасят всеки месец от работодатели и работници, както и доходността, която се постига от управлението на средствата от компаниите.

От следващата година удръжките от всяка осигурителна вноска, която правят пенсионните фондове, ще започне да намалява, решиха в края на юли депутатите с приетите промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Предвижда се поетапно намаление на таксите до 2019 г., като през 2016 г. понижението ще е от 5 на 4.5%, през 2017 г – 4.25%, 2018 г. – 4%, а през 2019 г. удръжките ще са 3.75% от вноската. Инвестиционната такса, която в момента е 1%, пък бе прието да намалее от 0.9% през 2016 г. до 0.75% през 2019 г.

В интервю за Mediapool.bg изпълнителният директор на NN Пенсионно осигуряване Анастас Петров обясни, че намалението е било съгласувано с бранша и е било взето възможно най-доброто решение към момента.

През есента предстоят нови промени в КСО, свързани с въвеждането на мултифондовете. В момента тече обществено обсъждане на предложенията на КФН.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #1

    Честните частни пенсионни фондове-Полша, чехия, унгария-ги закриват. А какво се случи до сега у нас?1)минимална многогогодишна доходност-отрицателна или до2%!2)Държавата на два пъти плаща пенсии,на излизащи в пенсия, защото частните фондове не са натрупали достатъчно! За тях печалбите, за държавата-загубите!3)Частните пенсионни фондове финансират изграждането на ценово зловредни и паразитни ВЕИ-та чрез облигации. 4)Високи такси за управление, говори се даже за източване и управление като бащиния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.