Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Активизирането на руското разузнаване цели изолиране на САЩ и разкол в ЕС и НАТО

30 коментара
Активизирането на руското разузнаване цели изолиране на САЩ и разкол в ЕС и НАТО
При липса на официална информация, вървят спекулации, че отзоваването за шпионаж на двама руски дипломати от Чехия, станало в средата на август, е свързано с планираното изграждане на американски радари във военна база на 90 км от Прага, съобщава излизащият в Прага на английски език вестник "Праг поуст".

Експерти обаче смятат, че това е само "периферията" на проблема, докато официални доклади на разузнаването от последните години отчитат засилване на руския шпионаж в Чехия далеч преди предложението за разполагане на радарите.

По мое мнение случаят няма нищо общо с радарите, а по-скоро с НАТО и вероятно с икономически въпроси, казва Карел Рандак, бивш шеф на чешкото външно разузнаване.

Той се аргументира с това, че предложената за Чехия радарна технология вече се използва активно в американски военни бази навсякъде по света. Освен това подходът на новата администрация на Обама е да се изчака с плана за противоракетен щит в Европа, като в същото време Чехия е управлявана от служебен кабинет, който едва ли ще вземе окончателно решение за радарите. Поради тази причина няма нова информация, която да е от реален интерес за руснаците.

"Русия знае, че радарите не са заплаха, тяхната основна цел е да намалят влиянието на САЩ в Европа", казва Андор Шандор, генерал от запаса, бивш шеф на чешкото военно разузнаване. "Ако могат да откраднат нещо друго, те го правят. Индустриалният и икономическият шпионаж се засилва все повече и повече", добавя той.

Чешкото контраразузнаване публикува годишни доклади за рисковете, в които открито се посочва нарастващата активизация на Русия поне от 2004 г., тоест, повече от три години преди да започнат преговорите през февруари 2007 г. за радарите.

В доклад на контраразузнаването за 2004 г. се посочва, че през тази година най-голямо е присъствието в страната на руското разузнаване, чиито цели са насочени към поддържане на руското икономическо влияние в Чехия, най-вече в енергетиката.

В доклада от 2005 г. се казва, че между 40 и 50 процента от служителите на руското посолство и техните семейства са оперативни служители на разузнаването. "Русия се опитва да упражнява своя контрол върху Чешката република чрез икономически средства. Те използват икономически лостове срещу Украйна и не е изключено да се опитат да засилят позициите си в чешката енергийна индустрия", се казва в документа.

В доклада за 2006 г. вече се посочва, че руското присъствие е "устойчиво високо и дългосрочно", като опитите са за осъществяване на контакти с "хора на високи позиции в сферата на ядрената, химическата и биологичната сигурност".

През 2007 г., когато започват преговорите за радарите, контраразузнаването на Чехия не отчита нарастване на броя на руските оперативни служители от разузнаването.

Посочва се, че подемът на разузнавателната активност датира от момента, в който източноевропейските страни започват интеграцията си към НАТО и ЕС.

Дългосрочната цел на тези усилия е се разбие единството на ЕС и НАТО, да се изолират Съединените щати и да се затвърди отново контролът върху бившия периметър на Съветския лагер в Европа.

Според някои експерти експанзията на руското разузнаване съвпада с идването на Путин на власт през 2000 г.

Веригата от събития, довели до отзоваването на двама руски дипломати от Прага и реципрочният отговор на Москва с изгонване на двама чешки дипломати, е все още неясна.

Решението за отзоваването на руснаците е взето през пролетта, но изпълнението му е отложено, за да не съвпадне с чешкото председателство на ЕС и форума ЕС – Русия през май т.г.

Към момента чешкото правителство не е дало обяснения по случая, като вниманието се фокусира върху това кой какво и откога е знаел. Източници потвърдиха, че военното контраразузнаване е разкрило с какво се занимават двамата дипломати, за които отдавна е било известно, че работят за руското външно разузнаване.

Това е нормална развръзка, когато някой пресича границата на събиране на информация, като започва да се меси във вътрешната политика, казва Любош Добровски, бивш чешки посланик в Русия.

Според публикации в медиите двамата руски дипломати са търсили контакти и влияние сред висши представители на чешкото министерство на отбраната. Властите в Прага обаче решили да действат, когато руските шпиони са започнали да контактуват с правителствени представители и да ги вербуват в своя полза.

Чешкото външно министерство не признава, че двамата руснаци са били експулсирани. Говорителят на руското посолство също отказва коментар.

Единственото потвърждение за събитията дойде от руския външен министър Сергей Лавров, който заяви, че е налице "още една провокация", преди да отзове двамата дипломати от чешкото посолство в Москва.

Бившият външен министър Карел Шварценберг заяви пред "Праг поуст", че той самостоятелно е решил да отложи експулсирането на руснаците във връзка с форума ЕС – Русия. След като правителството на бившия премиер Мирек Тополанек падна, Шварценберг напусна външното министерство на 9 май, а чешкото председателство на ЕС приключи на 30 юни.

Все още не е ясно кога са експулсирани руснаците, но няма съмнение, че руското разузнаване продължава дейността си в Чехия. Според Рандак около 60-70 са оперативните служители на руското разузнаване в страната, като много от тях действат открито.

Проблемът с руския шпионаж се очаква да бъде застъпен и в тазгодишния доклад на чешкото контраразузнаване, който трябва да бъде представен през септември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ВИКТОР
    #32

    Имам чувството,че това се отнася и за България,само разликата е,че нашите политици не само нямат куража да експулсират руските агенти,а дори доброволно срещу пари им се предлагат да им служат!

  2. informiran
    #31

    Абе, лошото правителство на Костов не изгони ли руските военни аташета, май през пролетта на 2001 г. беше. И там имаши някакъв бивш началник на военното ни разузнаване, който им снасяше информация и го хванха пред вратата на руското посолство с документи. След това го съдиха, осъдиха, ама по времето на Станишко май го потулиха....

  3. КГБ
    #30

    Няма съществена разлика.Само дето рубладжиите в България са много на брой и са много продажни!

  4. мунчо
    #29

    Язе пък мислех досега, че разузнавачите ги отзовават и награждават, а шпионите - гонят и експулсират..."отзоваването за шпионаж на двама руски дипломати от Чехия"

  5. free lance
    #28

    Да, имаше такова правителство и такъв премиер - Костов не се страхуваше да се противопостави на Русия и да гони техните шпиони - затова му спретнаха и сценарият с агента на КГБ, комарджията от Мадрид - така беше и народът "верва" ли верва колко лош бил Костов - лош за когото трябва, да! Но точно това не се прощава в продажна България.

  6. orthodox
    #27

    Проблемът Русия се състои в това, че руснаците не си плащат за услугите и за дейностите, които подпомагат руската кауза. По принцип има три вида дейности - по зарибяване, както действат комунистите и днешната БПЦ, по убеждения, както правят националистите и срещу заплащане, както правят културните хора по света. През комунизма СССР ни караше да работим за руското величие чрез сила и терор. Запада пък ни зарибяваше и само националната идея даваше нещо на своите служители. Днес Русия говори за православие,

  7. поп Грую
    #26

    Берлускони,дьо Вилпен и др.меки китки ,Русия има шансове да вбие клин в редиците на НАТО .Полтици ,които са съгласни да жертват западноевропейските демократични ценности ценности за газ и тлъсти подкупи ,гледайки на Русия през розовите очила на традиционната вестникарска представа за "великата" "културна", "миролюбива" нация ,която пие водка и лапа черен хайвер и се разхожда зимно време с руски тройки ,ще претърпят огромен политически провал веднага ,щом паднат в капана на КГБ и " приятеля Путин ".

  8. поп Грую
    #25

    разработва Русия ?Трябва да има ,щом твърдим,че имаме голями фининсови иполитически интереси в Русия!А има ли наистина ,или такъв отдел е съставен само от руски шпиони в България.

  9. Тато
    #24

    Какво ли е положението в България.???????

  10. ржевский
    #23

    нормален ли е ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.