Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акции на София в Общинска банка блокирани заради дълг за отчужден имот

Адвокатските хонорари по делата срещу “Ирис БН” достигнаха 400 000 лева

13 коментара
Акции на София в Общинска банка блокирани заради дълг за отчужден имот

Сагата с неплащането на отчужден имот от Столична община на “Ирис БН” за над 10 млн. лв. продължава със запориране на част от акциите на София в Общинска банка. Преди това бяха блокирани сметки за 11 млн. лв. на общината в Пощенска банка и Общинска банка, както и всички общински акции в “Централни хали” АД.

В същото време Столична община е изплатила хонорар на адвокатското дружество “Колчева, Смиленов, Коев и съдружници” за отмяна на запорите и оспорване на оценката на отчуждения имот за близо 250 хил. лв. Отделно общината е осъдена да плати и 150 хил. лв. хонорар на адвоката на “Ирис БН”. Това става ясно от отговора на кмета Йорданка Фандъкова до общинския съветник от БСП Георги Кадиев.

Съдебната сага се точи от края на 2008 г., като случаят ескалира през лятото на 2011 г.  Тогава на нарочна пресконференция кметът Фандъкова заяви, че  “това е рекет над общината и парите на софиянци”.  Премиерът Бойко Борисов пък нареди на бившия правосъден министър Маргарита Попова да запознае ВСС със случая, а висшите магистрати да проверят защо съдът е определил двойно по-висока цена за имота. Премиерът дори се закани сумата да бъде удържана от бюджета на съда.

“Не ние рекетираме общината, а тя нас. Две години ги чакахме доброволно да си платят. Изчерпахме всички законови възможности да си получим обезщетението. Затова ще заведем дело в Страсбург”, закани се преди време управителят на “Ирис БН” Валентин Величков.

Съдебната сага между общината и частната компания продължава, както и запорите по общински сметки в банки и акции.

Ябълката на раздора е оценката на имот от 4585 кв. м между ул. “Раковски” и “Козлодуй”. Теренът е предвиден за отчуждаване заради пробива “Данаил Николаев”. През 2008 г. лицензиран оценител оценява имота на 9 123 000 лв. Високата сума обаче кара главния архитект Петър Диков да поиска нова оценка, която вече е 4 539 150 лв. В качеството си на кмет Бойко Борисов издава заповед за отчуждаване на имота. Собственикът “Ирис БН” обаче я атакува пред Софийския административен съд. През 2009 г. магистратите отменят заповедта на Борисов и осъждат общината да плати 8 588 572 лв.

“Ирис” отправя няколко покани до общината за доброволно изпълнение, но тя отказва. Така през 2010 г. компанията се обръща към частния съдебен изпълнител Иван Чолаков. Той образува  дело срещу общината и запорира сметките ѝ в две банки – Общинска и Пощенска. Въпреки запорите банките отказват да преведат парите по сметките на “Ирис БН”. Така се стига до безпрецедентното запориране на дела на Столична община в “Централни хали” АД (25%) и на част от акциите на общината в Общинска банка.

Междувременно общината е осъдена да плати 150 000 лв. хонорар на адвоката на “Ирис БН” Баташки. Отделно Столична община плаща 250 000 лв. на адвокатското дружество “Колчева, Смиленов, Коев и съдружници”, в което един от съдружниците е първата и единствена жена покорила Еверест Петя Колчева.  

Адвокатските хонорари са минимални и са изчислени на основание Наредба №1 от 2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения.

Така от цялата история засега печеливши се оказват адвокатите, а губещи всички столичани. Вместо двете страни да постигнат извънсъдебно споразумение, се стига до абсурдната ситуация хем да не се строи пробива “Данаил Николаев”, като проекта е още от времето на Стефан Софиянски, хем столичани да плащат за нещо несъществуващо. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Частния съдебен изпълнител ИванЧолаков образувал изпълнително дело и предприел извършване на изпълнителнидействия във основа на решение на АССГ по а.д. № 3585 / 2009 г., с което решение е определена нова оценка на подлежащ на отчуждение недвижим имот натериторията на град София.

    Съгласно закона обаче това решение не подлежи напринудително изпълнение

    и в този смисъл са и мотивите на ВърховнияАдминистративен Съд по адм. д. № 13271 / 2011 г.: „ С Решение № 3722 от25.07.2011 г., постановено по адм.

  2. Анонимен
    #12

    Всички са от един дол дренки-комунисти,милиционери,десари,общинари.Те са слуги на олигархията,на мафията.Тая държава няма да се оправи.Младите поне да бягат оттук,докато не са загинали и те в тия ужасни условия на несправедливост,мръсотии,далавери,мошеничества,обири,грандиозна престъпност.Най-добре е Брюксел да закрие държавата и България да стане протекторат на ЕС.

  3. Анонимен
    #11

    Правилно. Ако имотът беше на оня с 60-те имота от 120 г. трудов стаж, как ме беше името, отдавна да му бяха платили, че и бонус щяха да му дадат.

  4. Анонимен
    #10

    Общината да трябва да предяви регресен иск срещу Б. Борисов, който отказа да изпълни съдебно решение. Долу милиционерите-комунисти ! Let it be !

  5. Анонимен
    #9

    Пуделката на Бойко Борисов, учителката по руски език др.Фандъкова от Самоков, раздава парите на Софиянци безотговорно, на адвокати и специалисти, близки все до групировката ГЕРБ !!! Щетите са за десетки милиони, а отговорността на ГЕРБаджийката е нулева !!!!!!!!!!!!!!

  6. Анонимен
    #8

    Сега е момента Ковачки да си върне контрола върху Общинска Банка - докато акциите на общината са блокирани да свика едно извънредно събрание и пак да вдигне на 75% прага за взимане на решения.

    Общинските и държавни власти трябва да разберат, че не могат да се разпореждат с частна собственост както си поискат.

    Достатъчно неприятно е, че национализацията е въобще разрешена за всякакви "важни" транспортни, енергийни и други проекти, които са определени за "важни" от същите власти, които извършват

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #7
  8. Анонимен
    #6

    Бравос. Общината платила на адвокатите си 250 020 лева, а пък съдът отсъдил, че свършената работа е за 450 лева. А тя и за толкова не е, защото Ирис-БН са оттеглили жалбата си и ВАС е прекратил делото. Въобще цирк. Фандъкова-а-а-а...

  9. Анонимен
    #5

    Преди много години един познат каза: НЕЩАТА У НАС НЯМА ДА СЕ ОПРАВЯТ ДОКАТО ПАРИТЕ НА МУТРИТЕ НЕ ВЛЕЗАТ В ДЖОБОВЕТЕ НА МАГИСТРАТИТЕ. И очевидно е прав. Макар че сигурно и тогава няма да се оправят.

  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.