Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Акциите на ЧЕЗ паднаха под заплахата да остане без лиценз в България

21 коментара

Акциите на ЧЕЗ продължиха да падат за четвърти пореден ден, след като българското правителство заплаши компанията с отнемане на лиценза ѝ за извършване на електроразпределителна дейност в България, предаде агенция Блумбърг в понеделник.

 

В предобедната търговия на борсата в Прага цената на книжата на енергийната компания намаля с 0.5% до 616 крони, докато в предишните дни понижението беше 3%.

 

В следващите няколко дни се очаква регулаторът да прецени дали откритите нарушения във възлагането на поръчките на компанията да достатъчни, за да отнеме лиценза ѝ, посочва агенцията. Тя припомня, че 9.9 на сто от приходите на чешката компания през 2011 г. са били осигурени от българския пазар, което го превръща във втория по големина след този в Чешката република.

 

“Загубата на лиценза е равна на загуба на бизнеса”, коментира пред изданието анализаторът Милан Ваничек.

 

Отделно стана ясно, че чешката полиция проверява вътрешни сделки на ЧЕЗ, включително продажбата на дял в мина, съобщи още Блумбърг.

 

От българското представителство на ЧЕЗ у нас заявиха, че от влизането на чешката компанията на българския пазар до момента нито една от редовните регулаторни и данъчни проверки не е показала, че дружествата на ЧЕЗ у нас ползват услуги на непазарни цени било осигурени вътрешно в групата, било от външен доставчик. Изявлението на доставчика на електроенергия в Западна България идва, ден след като министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев съобщи, че проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) открила, че дружеството е нарушавало Закона за обществените поръчки и е възлагало пряко на свързани с компанията майка поръчки, разходите по които са признавани в цените на тока.

 

Добрев коментира, че ще се прецени дали да се отнеме лицензът на дружеството за работа, което ще наложи търсенето на друг оператор, който да извършва доставките по електроразпределителната мрежа. Такъв хипотетично би могла да бъде и държавната НЕК, което е най-бързият начин ад се решат проблемите. Мрежата обаче си остава собственост на ЧЕЗ.

 

От дружеството заявиха, че страната спазват изискванията на българското законодателство. Доставчикът обещава да съдейства на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) в проверката на констатираните от АДФИ нарушения, на чиято база трябва да се реши дали да се отнеме лицензът на ЧЕЗ. Очаква се това да стане ясно следващата седмица, казаха от ДКЕВР.

 

Дейността на ЧЕЗ Разпределение подлежи на редовен контрол и регулация от различни държавни институции и органи. ЧЕЗ Рaзпределение е длъжно периодично да предоставя отчети за Търговския регистър, енергийния регулатор, а откакто дружеството стана публична компании - и на Комисията за финансов надзор, посочват от компанията.

 

Тя припомня, че от приватизацията на електроразпределителните дружества в София, София-област и Плевен в края на 2004 г. и започването на работа на ЧЕЗ в България в началото на 2005 г. до момента, ЧЕЗ е инвестирала в страната над 1.7 млрд. лева. Сумата включва 1.1 млрд. лв., платени за закупуването на електроразпределителната мрежа на Западна България и за ТЕЦ “Варна“, както и 650 млн. лева за обновяване, модернизиране и разширяване на мрежата и подобряване на обслужването.

 

За последните осем години дружествата на ЧЕЗ са платили данъци за 429 млн. лева. През 2010 г. акционерите одобриха плащането на дивидент на българската държава в размер на 41 млн. лв., допълват от дружеството.

 

То отчита, че за осем години е обновило 30% от електропреносната мрежа и е свалило технологичните загуби от 22% до 12.77%. Авариите пък са намалели три пъти. Броят на касите в Западна България е увеличен от 219 на над 1300, а близо 100 нови услуги са били разработени.

 

През годините постоянно намалява делът на ЧЕЗ в структурата на крайната цена на електроенергията и в момента той е едва 9.28%. Намаляват и признатите от ДКЕВР разходи. През 2008 г. признатите разходи на ЧЕЗ от страна на ДКЕВР възлизаха на 363 млн. лева, а за ценовата 2012 - 2013 г. те са 341 млн. лева, посочват още от компанията.

 

По повод исканията на протестиращите да се публикува договорът на приватизация на електроразпределителните дружества в Западна България, подписан на 19.11.2004 г. от Агенцията за приватизация като представител на Република България и “ЧЕЗ а.с.“ е оповестен още от юли 2005 г. Договорът е достъпен за всички, които желаят да се запознаят с клаузите в него.

 

ЧЕЗ декларира, че е изпълнила всички свои задължения по този приватизационен договор. Доказателства за изпълнението на предвидените ангажименти по приватизационния договор могат да бъдат намерени на сайта на Агенцията за приватизация, в секцията публичен регистър, следприватизационен контрол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    ЧЕЗ ли построи тази мрежа или някй й я подари за жълти стотинки???????

  2. Анонимен
    #20

    100 НОВИ УСЛУГИ? АКО В ТОВА ЧИСЛО ВЛИЗАТ ТЕЗИ КОИТО ПЛАЩАМЕ ОПИСАНИ ВЪВ ФАКТУРАТА? А СА ПРАВЕНИ И ПРЕДИ ...КОИ СА НОВИТЕ УСЛУГИ?

  3. Анонимен
    #19

    35000 заплата в ЧЕЗ! 100000 лева заплата за шефовете на ЧЕЗ! Папата си тръгва с 2500 евро пенсия не ви ли е срам? ЧЕЗ изнасилват народ във валутен борд и се държат като поробители! A чехите държаха на видно място инсталацията с българската тоалетна! Вулгарни идиоти!

  4. Анонимен
    #18

    Сбогом ЧЕЗ!

  5. Анонимен
    #17

    Тия "инвестиции" са фиктивни, само на хартия. Отдавна е ясно как се представят доставките на завишени в пъти цени, когато е необходимо да се отчитат инвестиции в отчетите. Как да разчитаме на одиторите да гарантират достоверност на отчетите, след като изборът и възнагражденията им зависят от проверяваната фирма?!

  6. Анонимен
    #16

    гласувайте пак за герб и бсп, давайте ... и ще ручате жабето още дълги години :)))

  7. Анонимен
    #15

    Българският крадец е за предпочитане пред чуждия. Българският крадец ще купи нещо българско, построено от български строителни работници и проектанти, а чуждият ще гледа как да влачи мъни към своята страна. Да не говорим, че на българския юздата се слага по-лесно. Така, че не са прави интернационалистите.

  8. Анонимен
    #14

    До 7 Преди години Борисов бе направил едни каубойски номера с Е-он, като изплати ГДБОП, а след това се обясняваше с Меркел, че германските предприятия трябвало да спазват законите. Малко по-късно Е-Он се изтеглиха. D kre 'dud;e ke;iur r o,whr br,;r od ofxodj=

  9. Анонимен
    #13

    До 12 Изгониха ги, защото си позволиха да спрат тока на държавни учреждения за неплащане на ток.

  10. Анонимен
    #12

    Каква беше реакцията на борсата след като ги изгониха от Албания? Всъщност защо ги изгониха, знае ли някой, освен това, което всички знаем?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.