Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Актуализацията на коалиционното споразумение ще е ясна идната седмица

9 коментара
Снимка: БГНЕС

Предложението на партиите от Реформаторския блок (РБ) без ДСБ за актуализация на коалиционното споразумение с ГЕРБ ще бъде обсъждано до края на тази седмица и договорено в началото на следващата. В сряда премиерът Бойко Борисов даде благословията си за обновяването, въпреки че предишния ден председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов определи офертата на РБ като "някакъв изпитателен срок, който е по-прилягащ към трудовото законодателство, но не и в политически план".

Идеята дойде от партията на Меглена Кунева ДБГ в комплект с решението ѝ да остане във властта. Повод за това стана бламирането на съдебната реформа от страна на ГЕРБ, подадената оставка на правосъдния министър Христо Иванов и решението на ДСБ да оттегли подкрепата си към управлението.

"Ще предложим на партньорите на РБ и ГЕРБ декларация за подкрепа на правителството, съдържащи ясни ангажименти, че през следващите шест месеца ще бъдат постигнати видими резултати”, заяви на 14 декември Меглена Кунева. Тя уточни, че декларацията ще бъде предложена за подпис на всички народни представители от РБ и парафирането ѝ ще означава съпричастност с управлението. Този замисъл обаче пропадна след извънредното заседание на Изпълнителния съвет на РБ във вторник, когато ДСБ препотвърди решението си да остане в опозиция.

Набелязаните приоритети са приемане на антикорупционното законодателство, съдебната реформа, мерки в образованието, здравеопазването, енергетиката, електронното управление и административната реформа. В предложения от ДБГ и приет от РБ (без ДСБ) вариант тези мерки изглеждат твърде общо и по никакъв начин не ангажират никого с реални резултати.

Депутати от ДБГ, с които Mediapool разговаря, заявиха, че до четвъртък ще са готови с текста на споразумението, който ще предложат на ГЕРБ. След това от партията на Борисов трябва да нанесат своите редакции в него и в началото на последната работна за депутатите седмица да бъде подписан.

В крайна сметка реформаторите, които останаха във властта - ДБГ, СДС, НПСД и БЗНС, към момента умуват какво да поискат от ГЕРБ. На практика обаче желанията им няма да имат особено значение, защото четирите партии вече декларираха, че остават в правителството.

Именно по тази причина и текстът, който от РБ ще предложат на Борисов, няма да бъде с особено радикални искания. Пред Mediapool депутат от ДБГ обясни, че парламентарната им група щяла да изслуша Екатерина Захариева и да ѝ постави въпроси - кога ще внесе Закона за съдебната власт (ЗСВ), за кой вариант ще се застъпи - този на АБВ или на правосъдното министерство, ще бъдат ли приети промените в АПК.

"След като чуем вижданията ѝ ще ги запишем в актуализирания вариант на споразумението", обясниха от РБ, без да става ясно дали те ще поставят някакви условия на Захариева. "Смятам, че нищо не ни пречи да се ангажираме, че през следващата половин година ще приемам Закона за съдебната власт", твърдят от блока. Според тях за шестте месеца, които ще предоговарят, е постижимо да бъде приет на второ четене и антикорупционният закон на Меглена Кунева.

"Ще искаме да получим уверения какво ще се случи с либерализацията на енергийния пазар", твърдят от РБ.

"Ще настояваме в споразумението да влезе и реформата в МВР - говорим както за административна, така и тази, която засяга електронното правителство", обясняват депутати. Според тях обаче теми като тази с електронното правителство няма как да бъдат решени за половин година, затова ще бъдат описани и "бъдещи идеи".

В общи линии документът, който се готвят да подпишат РБ и ГЕРБ, по нищо не се различава от програмната декларация на правителството, която бе подписана при съставяне на коалицията. В текста на първия документ са записани горе-долу сходни приоритети, но са разписани за цял мандат. В програмната декларация влизаше както съдебната реформа, така и либерализацията на енергийния пазар, а също и електронното правителство и административна реформа.

С обясненията, че шестмесечния срок, за който говорят е по-скоро пожелателен, на практика РБ преповтаря коалиционното си споразумение, печелейки още половин година, в която да подкрепя кабинета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan*
    #9

    Москов като иска да продължи реформите и да си прави залози с Борисов може да стане член на ГЕРБ! Сега не е толкова трудно и болезнено да подмениш Партията си!

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    Стабилност всяка тука забравете / по заглавието на Бедров l Клуб Z/ Може би най-важната част от дебата ще бъде за корупцията - както в съдебната система, така и в политиката/Някои стават политици само за КЕЛЕПИРА/.А в демократичните държави, борбата с корупцията е работа на прокуратурата. А ТЯ Е ВЪТРЕ...!!! КОРУПЦИЯ - ОКРАДЕН И ИЗМАМЕН НАРОД - МНОГО ПАРИ - КОМФЛИКТИ - НЯМА ВЪЗМЕЗДИЕ - НЕ МОЖЕЩ ДА ТЪРПИ ПОВЕЧЕ НАРОД - ОТВЕТНИ УДАРИ ОТ МАФИЯТА ВЪРХУ ВОДАЧИТЕ НО ХОРАТА - ПО-ГОЛЯМА КОРУПЦИЯ!

  3. argael
    #7

    Това значи да играем футбол без врати-кунева куневаааа...

  4. Явор от Германия Костовист
    #6

    Понятието "РБ (без ДСБ)" ми допада много като такова ;-) Ще си позволя да го дефинирам като "въздух под налягане"...

  5. Liberal
    #5

    Жалко. Парадоксалното е, че през 1990-те имаше много повече качествени либерали в българската политика от сега. Имаше очаквания да се формира зряла политическа класа от тогавашните реформатори. А то излезнаха само единици обещаващи политици, претопени в море от мафиоти и стари кадри. Но това е избрал суверена и ни предстои да се мъчим и срамуваме с Бойко&Местан на кормилото на държавата още години наред.

  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  7. Stanimir Petrov
    #3

    Така може да се управлява народ 1000г. Важно е само добре да подбереш точните актьори за точните моменти. При демокрация управлява не народът: управляват демократите.

  8. Жасмина Симеонова
    #2

    Да не би и Цветанов да е минал в опозиция. Патрона му говори едно, той друго

  9. Калико Джо
    #1

    Това е като да направиш втора сватба с жена си след като си и изневерил. Хитро!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.